הממשלה אישרה עדכון כלל ההוצאה והפחתת הפרשות מעסיקים לביטוח לאומי

נתניהו בפתח ישיבת הממשלה: "נמתן את העלייה בהוצאה הממשלתית כדי להימנע מהטלת מסים"; ראש הממשלה ממשיך ללחוץ על האוצר לבטל את העלאת מס החברות

מוטי בסוק
מוטי בסוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מוטי בסוק
מוטי בסוק

הממשלה אישרה היום את הצעת האוצר לעדכן את כלל ההוצאה הממשלתית. ראש הממשלה, בנימין נתניהו, שב ודרש מהאוצר לבחון את האפשרות לבטל את העלאת מס החברות מ-25.0% ל-26.5% החל מינואר 2014.

בהתאם להצעת האוצר, תקציב המדינה יגדל ב-2015 ב-2.63% בלבד בהשוואה לתקציב 2014, ולא ב-4% כפי שתוכנן תחילה, תבוטל העלאת מסים צפויה של 4.5 מיליארד שקל ב-2015 ותקציב 2015 יהיה נמוך בכ-8 מיליארד שקל מהתקציב המתכונן. לדברי האוצר, שינוי הנוסחה, שלפיה יגדל תקציב המדינה במעבר משנה אחת לשנה הבאה, נועד לשמור על ניהול אחראי של תקציב המדינה.

הנוסחה החדשה קובעת כי החל מתקציב המדינה לשנת 2015, סכום ההוצאה הממשלתית יעמוד על ממוצע שיעור גידול האוכלוסייה בישראל בשלוש השנים שקדמו למועד הנחת חוק התקציב, בתוספת היחס שבין 50%, יחס החוב תוצר הרצוי לישראל, לבין יחס החוב-תוצר בפועל בשנה האחרונה.

לדברי האוצר, ביסוס מגבלת ההוצאה על ממוצע גידול האוכלוסייה בשלוש השנים האחרונות נועד להבטיח כי רמת ההוצאה הממשלתית הריאלית לנפש תישמר ולא תפחת משיעורה כיום, ואף תגדל. לדברי שר האוצר, יאיר לפיד, ״פירושו של המהלך, מניעת העלאת מסים דרמטית ומניעת ניפוח הוצאות הממשלה מעבר לדרוש״.

בנוסף, אישרה הממשלה את הצעת ראש הממשלה, בנימין נתניהו, ושר האוצר לפיד, להפחית בחצי את ההעלאה המתוכננת של הפרשות מעסיקים לביטוח לאומי. הפרשות המעסיקים לביטוח לאומי בגין העסקת עובדים היו אמורות לעלות בתחילת ינואר מהקרוב מ-6.5% ל-7.0%. בעקבות הצעת נתניהו ולפיד, שיעור הפרשות המעסיקים יעלה ל-6.75% , מהלך שיפחית את תשלומי המעסיקים בכ -450 מיליון שקל. המהלך נועד להקל על המגזר העסקי ובייחוד על העסקים הקטנים והבינוניים באמצעות הוזלת עלויות השכר של עסקים, וכך לעודד את התעסוקה והמשך הצמיחה במשק. המהלך יאוזן תקציבית על מנת להמשיך ולשמור על אחריות פיסקאלית ובהתאם תתבצע הפחתה בסעיפי הרזרבה בתקציב המדינה.

כיום, ישנן שתי מדרגות להפרשת מעסיקים לביטוח לאומי: הראשונה, תשלום של 3.45% עבור עובדים המשתכרים עד 60% מהשכר הממוצע במשק - כ-5,300 שקל. המדרגה השנייה, תשלום של 6.5% עבור עובדים המשתכרים מעבר לכך ועד תקרה של חמש פעמים מהשכר הממוצע - כ- 42 אלף שקל.

במקביל, ממשיך ראש הממשלה ללחוץ על האוצר לבטל את העלאת מס החברות מ-25% בשנים האחרונות ל-26.5%. נתניהו סבור כי היה צריך לבטל את העלאת מס החברות במקביל להחלטה אחרת שהוביל האוצר, ביטול העלאת מס ההכנסה ב-1 בינואר 2014 ב-2.0%-1.0% לכל מדרגות המס.

שר האוצר, יאיר לפיד התייחס להפחתת הפרשות מעסיקים לביטוח לאומי: "מדובר בצעד מעודד העסקה שיקל על העסקים הקטנים והבינוניים במשק. הצעד נועד לסייע גם לעסקים מפסידים למנוע פיטורים".

מנכ"לית האוצר, יעל אנדורן ציינה כי "עדכון כלל ההוצאה נועד לענות על הצורך להגדיל את התקציב בהתאם לגידול באוכלוסייה ולירידה ביחס החוב תוצר, תוך שמירה על יציבות הכלכלה ועידוד צמיחה בת קיימא".

הממונה על התקציבים באוצר, אמיר לוי, הדגיש כי "הנוסחה החדשה שגיבש אגף תקציבים מבטאת את המשך הגידול בתקציב המדינה, לצד ניהול אחראי של המדיניות הפיסקאלית. המהלך מתאים את ההוצאה הממשלתית למציאות הכלכלית".

בפתח ישיבת הממשלה הבטיח ראש הממשלה כי, "הממשלה תצביע היום על שורה של החלטות כלכליות שאת תוצאותיהן ירגישו אזרחים רבים. קודם כל נפחית את ההעלאה המתוכננת של מס מעסיקים. זוהי בשורה חשובה לעסקים קטנים וגם אחרים שנאפשר להם לשמור על מקומות עבודה. אנחנו נמתן את העלייה בהוצאה הממשלתית כדי להימנע מהטלת מסים. ככל שההוצאה הממשלתית גדולה יותר, כך הצורך במסים גדול יותר, וככל שאנחנו מרסנים את עליית ההוצאה הממשלתית, אנחנו מרסנים את הצורך בהטלת מסים נוספים".

ח"כ שלי יחימוביץ' (עבודה) אמרה כי "החלטת הממשלה להקטין את ההוצאה הציבורית היא החלטה קשה ומזיקה, שמאיימת על בטחונם ועל בריאותם של הישראלים לא פחות מכל איום צבאי. "ההוצאה הציבורית בישראל היא כמעט הנמוכה ביותר בעולם המערבי, ומשמעות המשך הקטנתה היא הידרדרות שיטתית של בריאות, חינוך, רווחה, דיור ותעסוקה. הממשלה החליטה היום לגלגל את חובה, למרות שהוא נמוך יחסית לזה של מדינות מפותחות, לכיסיהם של ישראלים רגילים".

לדבריה, "מעתה ניאלץ לשלם עוד מכיסנו הפרטי המדולדל לבית הספר, לטיפול רפואי, לארנונה ולתחבורה ציבורית. כך בדיוק צומחות מערכות בריאות וחינוך פרטיות למבוססים בלבד".

עוד אמרה כי "ההחלטה היום היא אפילו בניגוד לעמדת בנק ישראל, ובכך ויתרו נתניהו, לפיד, בנט לבני וליברמן אפילו על מראית העין המזוייפת של אחריות חברתית, וחשפו את פרצופם האמיתי: פרצופו של ימין כלכלי שמרני ומיושן".

ח"כ מיקי רוזנטל (עבודה) אמר כי: "נתניהו בצוותא עם לפיד "סחבו" 6 מיליארד שקלים מהציבור, ללא דיון ציבורי. בתרגיל מגעיל ובטענות שווא. בלי שהרגשנו תחבו השניים יד לכיסינו והוציאו לנו כסף. תשלמו יותר לחינוך של ילדכם ולבריאות שלכם. אסור לוותר להם, לא נוותר להם. אנחנו ניאבק בעצירה המופקרת של ההוצאה הממשלתית שמשמעותה עוד עשרות אלפי ישראלים עניים".

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אופן ספייס. היתרונות שלו ברורים, אבל העבודה ההיברידית מציפה את החסרונות

"כשאחפש עבודה עוד שנה־שנתיים, הדבר הראשון שאבדוק הוא שאני לא יושבת באופן ספייס"

צילומי רחפן מפרץ חיפה

הם חיים על "חבית חומר נפץ", המשקיעים רואים שם פוטנציאל