רשות הגבלים עסקיים מקבלת סמכויות חדשות - ותידרש לתוספת תקציב ותקנים

בעקבות אישורו של חוק הריכוזיות, תקבל רשות ההגבלים העסקיים סמכויות נוספות ■ ברשימה: פיקוח קבוע על גופים ריאליים ופיננסיים, הרחבת בדיקת המונופולים ובחינה של תשתיות חיוניות לצורך בדיקה של עסקות מיזוג ■ בקרוב היא תיכנס למו"מ עם האוצר על תוספות התקציב והתקנים

אורה קורן
אורה קורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אורה קורן
אורה קורן

חוק הריכוזיות מעניק לרשות ההגבלים העסקיים ולעומד בראשה, פרופ' דיויד גילה, עוצמה חסרת תקדים במשק - שאין לה אח ורע גם בעולם. הרגולטורים יחויבו להתייעץ עם הרשות או לשמוע את דעתה ביוזמתה, בכל הקשור למתן זכיונות ורישיונות חדשים או הפרטות.

בנוסף, על בסיס העקרונות בחוק, תצטרך רשות ההגבלים לפתח מתודולוגיה של ריכוזיות כלל משקית – מה מותר ומה אסור יהיה לגופים גדולים המחזיקים בתחומי תשתית לרכוש, וכן תידרש להיערך להגן על זה בבתי משפט.

בעוד שחוק הריכוזיות הישראלי נסמך על חקיקה קיימת במדינות מפותחות, חקיקה בנושא ריכוזיות כלל משקית אינה קיימת בעולם והרשות תצטרך לבנות אותה מהתחלה. רשויות הגבלים אחרות עוסקות בריכוזיות ענפית ולא מתמודדות עם ריכוזיות כלל משקית - בעיה שמאפיינת בעיקר משקים קטנים וסגורים.

צילום: עופר וקניןצילום: עופר וקנין

כמו כן, רשות ההגבלים נדרשת לגבש רשימה של גופים ריאליים ופיננסיים משמעותיים ולפקח עליה בפרקי זמן קבועים, וכן לבדוק מי נכנס ומי יצא מהרף. ואם לא די בכך, על הרשות להרחיב את בדיקת המונופולים, כדי לראות מי מבעלי המונופולים לא יכול להחזיק אחזקה פיננסית משמעותית. הרשות נדרשת גם להיות מעודכנת מי מהפעילים במשק מחזיק בתשתית חיונית, כדי לבחון עסקות מיזוג שלו בראיה שונה.

כדי להיערך ליישום המטלות החדשות, שנובעות רק מחוק הריכוזיות (בנוסף למטלות שנובעות מהמלצות ועדת טרכטנברג), תצטרך הרשות לקבל תוספת תקציבים וכח אדם ממשרד האוצר. בשלב זה עורכת הרשות מיפוי של המטלות החדשות, ועל בסיסן יתנהלו המגעים עם האוצר.

ברשות להגבלים עסקיים מועסקים כיום כ–110 עובדים. באחרונה תוגברה הרשות בכ–30 עובדים חדשים, שפוזרו במחלקות המשפטית והחקירות וביחידת הכלכלה החדשה שהוקמה. כולם נמצאים כבר בתעסוקה מלאה, ולצורך יישום ואכיפה של חוק הרכוזיות יידרשו תקנים חדשים.

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

טסלה, מודל S. המחיר למי שיזמין את המודל היום ייקבע בהמשך

אחרי כמעט שנתיים: הדגמים הגדולים של טסלה מגיעים לישראל

אלעד כהן (מימין), ניצן רנגיני בוצר ודניאל בוצר

ממשכורת של 30 שקל בשעה – לווילה בת שלוש קומות במושב מבוסס בשרון

מסיבה בבריכה, אילוסטרציה

בעל הבית מרוויח 15 אלף שקל ללילה - החיים של השכנים נהפכו לסיוט

תופעות לוואי בעקבות שימוש בפרופסיה

"כל הגוף מרגיש מחושמל, הכל שורף וכואב": הם רצו לעצור את ההתקרחות. זה הרס להם את החיים

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

נועם וימן

מתוחכמים ומסתוריים: האנשים שהבלעדיות הפכה אותם לעשירים מאוד

קייל דייויס, ממייסדי 3AC

שני החברים מהתיכון היו על גג העולם. היום הם חייבים 2.8 מיליארד דולר