"זו קטסטרופה, שלחתי לחופשה מחצית מהעובדים כי אין לנו נייר"

השביתה בנייר חדרה פוגעת בבתי דפוס וביצרני מוצרי נייר קטנים ובינונים, כיוון שהיא ספקית דומיננטית של נייר לבן

השבתת מכונה מספר 4 במפעל נייר חדרה משביתה בהדרגה את ענף הנייר והדפוס. מדובר בעיקר בחברות קטנות, שלא יכולות להיערך ליבוא מהיר של נייר חלופי ותלויות בייצור של נייר חדרה, או ביבואנים אחרים. דפוס שמואל בבעלות יהודה אלחדיף כבר שיגר לחופשה שישה מתוך 15 עובדיו.

"הנייר נגמר, אנחנו מגרדים את השאריות, שלחתי כמחצית מהעובדים לחופשה ואני לא יודע איך אפעיל את המכונות בשבוע הבא", אמר אלחדיף. "זו קטסטרופה, כבר שלושה שבועות שאין לנו אספקה של נייר לבן, וגם היבואנים החלו להעלות מחירים", הוסיף. לדבריו, נייר חדרה מספקת כ-70% מהנייר הלבן בשוק.

ענף הנייר כולל שלושה סוגים עיקריים של מוצרים לבנים שמספקת חברת מפעלי נייר חדרה. גלילי ג'מבו שעוברים למפעלים שמייצרים מהגליל מוצרים. נייר שטוח לבתי דפוס בגדלים שונים ובסוגים רבים. חלקו ייצור מקומי וחלקו יבוא של נייר חדרה. וגליונות למדפסת. "כל אלה מיוצרים על ידי מכונה 4 בנייר חדרה שמושבתת עכשיו", אמר עמוס בר-און, בעלי חברת גליל און המייצרת מוצרי נייר.

לדבריו, בעולם יש כיום עודף נייר ומחירי הנייר ירדו. הביקוש לנייר ירד בשיעור נמוך של 2%-3%, "לא בשיעור שמצריך פיטורי עובדים", הוסיף.

הפגנת עובדי מפעל נייר חדרה

הענף לא רק שלא מת כתוצאה מהחידושים הטכנולוגים, הוא אף צומח. "כל מי שאני מכיר בתעשיית הנייר יכול להגיע לגידול בעסקים אם הוא פועל נכון", אמר.

לדבריו, לאור מחירים גבוהים יחסית של נייר חדרה החלו כמה יצרנים לייבא נייר לבן במקביל לרכישתו מנייר חדרה. היבוא החל לאחר שנייר חדרה סרבה לדבריו להוריד מחירים ונוצר פער בינה ליבוא מאירופה שהיה יותר זול.

לדבריו, ניתן להבין הנהלה שרוצה לקצץ בהוצאות שכר, כאשר מלגזן מרויח 17 אלף שקל. "מלגזן אצלי מקבל 7,000 שקל, הוא לא רעב ללחם והוא עם משפחה", אמר.

לדבריו, הדרך בה המשבר טופל המשבר תרחיב אותו לענף הנייר והדפוס. "בהשבתה החד צדדית עליה הכריזה, ההנהלה הענישה בעיקר את הלקוחות שנשארו בלי נייר. הפעילות של הגלילים תוצרת נייר חדרה במפעל שלי משותקת שמונה ימים. מה שעובד עם יבוא הציל אותי כלכלית. הנזקים שלי באמינות ובאבדן שוק יצריכו ממני עבודה קשה. ואם לא יפתחו את המפעל מחר בבוקר אני בבעיה קשה.

"ההשבתה גרמה לו להסתמך בעתיד יותר על יבוא נייר. "הנייר נמצא בשפע, סוכני המפעלים עטים עלינו, המפעלים באירופה מתים למכור לנו. חברת נייר חדרה אילצה אותנו לעשות הזמנות גדולות בחו"ל. וגם אם מחר יפתחו את המפעל - בינואר-פברואר תרד המכירה שלהם כי יגיעו ההזמנות מחו"ל".

לדבריו, כלקוח היה מצפה מההנהלה ליידע אותו שהחברה בדרך לשביתה, כדי שיוכל להיערך לכך.

"מי שעבד עם ניר חדרה נשאר בלי נייר ומי שעבד עם יבוא ממשיך לעבוד. לכן בדרך שההנהלה השביתה את המפעל היא לא תזכה יותר באמון להיות ספק בלעדי", אמר.

"מצד שני, ועד עובדים, שיודע שיש לו פריוילגיות צריך להבין, שזה לא מתאים יותר למאה הזו. הטכנולוגיה של יצור נייר באירופה הרבה יותר ממוכנת ומשוכללת. מפעלי נייר בחו"ל עובדים עם הרבה פחות אנשים לטונה ייצור", הוסיף.

"הפעילות נמצאת בהפסדים מ-2011"

"אנו לא רוצים לפטר עובדים אלא מנהלים שיח עימם. יש הסכם להפחתת שכר במקום פיטורים, שנערך וגובש עם אבי ניסנקורן ואמור היה להיחתם במוצ"ש עם אנשי הוועד אבל הם החליטו לא לבוא לישיבה. אנו הגענו לחתום על ההסכם אבל הוועד לא בא", כך אמרה היום (ג') רומינה מאיר סמנכ"לית מפעל נייר חדרה בדיון שקיימה ועדת הכספים על פיטוריהם של 275 עובדים בחברה.

מאיר הוסיפה כי "איננו רוצים לפטר עובדים. יש לנו פעילות של נייר שמתמודדת עם יבוא מחירים נמוכים מאירופה. הפעילות נמצאת בהפסדים מאז 2011. נטל השכר הוא 115 מיליון שקלים בשנה. ניסינו לבצע הידברות עם ועד העובדים לאחר שכל עובדי החברה המועסקים בחוזים אישיים הורידו את שכרם בשיעורים של 10%-2.5%. שכר המנכ"ל עומד כיום על 80 אלף שקל בחודש, והוא קוצץ מרמה של 100 אלף שקל בחודש. למנכ"ל אין אופציות או בונוסים".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

ריי דליו

מייסד קרן הגידור הגדולה בתבל: מזומן הוא זבל - ממשלות יחסלו את ביטקוין

ישראל פישר

יוקרה זה רע? כך נראים החיים במגדל חדש בתל אביב

מפגינים נגד יוקר המחיה מול בית הנשיא בסרי לנקה

קו השבר שעלול לקחת את הכלכלה העולמית למקום אחר, אפל יותר

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית