ועדת שרים להפרטת תעש צפויה להתכנס ביום שני לסיכום הדיונים

על פי הערכות, ראש הממשלה יכריע בהיעדר הסכמה בין משרדי הביטחון והאוצר

אורה קורן
אורה קורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אורה קורן
אורה קורן

ועדת שרים להפרטה צפויה להתכנס ביום שני הקרוב לדיון בהפרטת התעשייה הצבאית (תעש). טרם הושלם גיבוש נוסח ההפרטה והדיונים נמשכים בהשתתפות מנכ"ל משרד ראש הממשלה' הראל לוקר, מנכ"ל משרד הביטחון דן הראל וראש אגף תקציבים אמיר לוי.

תוכנית ההפרטה כוללת תהליך פרישה של כשליש מעובדי החברה, כ-1,000 עובדים שאינם חיוניים, שכל אחד יקבל מעל מיליון שקל תמורת הסכמתו לפרוש. בנוסף כוללת התוכנית העתקת רוב מפעלי הייצור של החברה ממפעליה במרכז הארץ למתחם תעש ברמת בקע שבנגב בשנים הקרובות; מחיקת חובות במיליארדי שקלים לממשלה; הקמת חברה נקייה מחובות שתימכר למשקיע; והשארת חלק מפעילות חטיבת הטילים במשרד הביטחון כחברה ממשלתית.

המחלוקת שנותרה מתיחסת לדרישת משרד הביטחון להחזיק קווי יצור שאינם רווחיים, תמורת התחייבות רכישה מצדו. בתעש רוצים התחייבות לרכישה ב-700 מליון שקל ובמשרד הביטחון מתנים זאת בתוספת תקציבית, שמשרד האוצר מתנגד לה.

מבנה מפעל תעש כיוםצילום: יעל אנגלהרט

על הקרקעות שיפונו מתכננת המדינה לבנות מספר שכונות למגורים ובהם אלפי יחידות דיור כחלק מפיתרון בעיית הדיור במרכז הארץ. התמורה למדינה נאמדת בלמעלה מ-25 מילארד שקל. בתעש מנסים להצביע על נתון זה כהכנסה שתגמד את המחילה על החובות לחברה, אולם במשרד האוצר טוענים כי הקרקע ממילא שייכת למדינה, לכן אין להכניס נתון זה במכלול חישובי ההפרטה.

תעש מעסיקה כ-3,500 עובדים במספר אתרים בארץ ובהם קרית שמונה, נצרת, טירת הכרמל, רמלה ורמת השרון. צבר ההזמנות של החברה עומד על כ-5 מיליארד שקל. כ-70% ממכירות החברה, המסתכמות בכ-1.9 מיליארד שקל בשנה, מופנים לייצוא.

מועצת המנהלים של התעשייה הצבאית בראשות היו"ר אלוף מיל' אודי אדם אישרה את מתווה ההפרטה. גיבוש החלטת ההפרטה מתוכנן לחודש נובמבר 2013 ואישור החלטת ההפרטה בממשלה ובכנסת מתוכנן לחודש דצמבר 2013. יציאה למכרז ההפרטה מתוכנן כמה חודשים לאחר מכן.

ההסכמים עם העובדים כוללים גם פרישתם של כ-1,170 עובדים בתוך שנה במשולב עם רה-ארגון, שעיקרו התייעלות והתאמת מצבת כוח האדם העדכנית לתוכנית העסקית המבססת על סל מוצרים וטכנולוגיות חדשות. עיקרו של השינוי המתוכנן הוא באיחוד חטיבות וחיזוק תחומי עסקים מכווני לקוח במטרה לשדרג את יכולות החברה להתמודד בשוק ביטחוני תחרותי מצטמצם. בנוסף, גובש הסדר להבטחת תנאי הפנסיה של עובדים ותיקים שיסיימו את עבודתם לאחר ההפרטה אם יפוטרו על ידי הרוכש. ובמקרה כזה, קובע ההסכם כי 1,050 מעובדי החברה הוותיקים יהיו זכאים לתנאי פרישה הדומים לתנאי הפרישה של 950 העובדים המתוכננים לפרוש טרם ההפרטה. הממשלה תעמיד רשת ביטחון חיצונית לפרישה בהיקף של 830 מיליון שקל, שמטרתה להבטיח את תנאי הפרישה של עובדים וותיקים. לצורך זה תוקם קרן ייעודית שתנוהל בנאמנות.

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

ג'ורג'ה מלוני בנאפולי, שלשום

סערה נדירה: צירוף הגורמים שמאיים להיות חמור יותר ממשבר 2008

וילה רחוב קדמה הרצליה

הבנק סירב לקבל כסף מרוסיה - והרס את החלום על הווילה בהרצליה

ביידן לפיד הצהרת ירושלים

הדיל האמריקאי: מסלול ירוק להיי־טק הישראלי - תמורת הגבלת היצוא

קוסטה ריקה

"החופים פסיכיים, במחיר של מיליון וחצי קונים וילה קו שני לחוף - אבל אז המכות התחילו להגיע"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

יוגה

"זה התחיל מכל מיני תל אביבים שחיפשו מפלט מהעיר, עכשיו יש כאן צונאמי״

רעות עייני ילדים מחוננים

"בקיץ היה לי כאן טירוף": כמה עולה לייצר ילד מחונן?