רגולציה מיותרת שתפגע בתחרות

הצעה חדשה תשרת את נשר בכך שתגביל שקים לגודל שהחברה ממילא מתכוננת אליו

אורה קורן
אורה קורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אורה קורן
אורה קורן

התעשיינים מתלוננים על עודף רגולציה, ולא פעם בצדק, אבל שוב מתברר שלפעמים הם פשוט אוהבים עודף רגולציה. כך היה נהוג שנים רבות עם מכון התקנים, שהרגולציה שלו הגנה על התעשייה המקומית. עכשיו זה מגיע למלט. היום תעלה לוועדת השרים לחקיקה הצעת חוק שלפיה יחויבו יצרני מלט להשתמש בשקים של לא יותר מ–25 ק"ג.

יש יצרן מלט אחד בישראל, חברת נשר, שנערך לשימוש בשקים של 25 ק"ג, בנוסף לשקים הנוכחיים של 50 ק"ג. עיקר המלט אמנם נמכר בתפזורת, אך בעולם כמעט כל היצור בשקים נעשה בשקי 50 ק"ג. למה הצעת החוק עוסקת דווקא בשקים שמשקלם 25 ק"ג? למה לא 20 או 30 ק"ג? למה דווקא המשקל שנשר נערכת לספק? מקורבים לח"כ חיים כץ, יו"ר ועדת העבודה, הרווחה והבריאות, שיזם את החוק, אומרים כי אין ליוזמה קשר לנשר, אלא לבריאותם של נושאי השקים בלבד.

הצעת החוק היא כמובן בסיס למשא ומתן. על כיוון הפשרה ניתן ללמוד מעמדת התאחדות קבלני השיפוצים: לחייב חברות לייצר גם בשקים של 25 ק"ג, בנוסף ל–50 ק"ג, למען בריאות השיפוצניקים.

ברוב המקרים השקים מועברים באמצעים מכניים, אם כי ניתן להעריך שיש שיפוצניקים שמעבירים שקים בודדים באופן ידני. האם עבורם יש לחוקק חוק כולל שיחייב כל יצרן מלט בישראל לארוז גם שקים קטנים? נשר ממילא עוברת למארזים מעורבים של שקים בשני גדלים. למה לחייב את זה בחוק? הרי אם יהיה לשקים הקטנים ביקוש גדול היא תארוז יותר מהקטנים. בכל מקרה, עיקר הביקוש בשוק הוא לשקים הגדולים.

ומה יהיה על יבוא המלט? האם הצעת החוק תתפרש גם כמחייבת יבוא שקים של 25 ק"ג בלבד? האם זו הדרך לחסום יבוא מתחרה בנשר? נכון, בשלב זה היבוא מתבצע בעיקר בתפזורת, אם כי לעתים גם בשקים. לפיכך, מגבלת גודל השקים עלולה לפגוע ביבוא מתחרה בשקים של נשר.

בעוד שהממשלה פועלת לשחרור המגבלות על שוק המלט כדי לקדם תחרות, באה הצעת החוק הזו ומחבלת בה. במקום להקל על הכנסת יצרן מלט שני למשק, מעמיסים עליו בהצעת החוק עלות נוספת - של שני פסי אריזה במקום אחד. הצעת החוק היא רגולציה מיותרת שתפגע בתחרות. גם אם כץ לא התכוון, היא תשרת את נשר בכך שתגביל את השקים לגודל שהחברה ממילא מתכוננת אליו, ותקשה על הכנסת מתחרה בהמשך ואולי גם על יבוא מתחרה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בית למכירה

המתווכת מצאה קונה שמוכן לשלם יותר - והרגיזה את בעלת הדירה: "קילקלתי לה את התוכניות"

לימור סוקניק. "המעבר מחיים כשכירה לעצמאית היה מטורף"

"הייתי בכלוב של זהב. איך ששמעו שאני עוזבת – מיליון איש קפצו על התפקיד"

אחרי שהריבית עלתה, הפיקדונות הבנקאיים נעשו אטרקטיביים יותר

הטבלה המלאה | מהבנק הנדיב ועד הקמצן ביותר: פערי הריביות העצומים נחשפים

מ-2008 ועד היום: איך הגענו לאינפלציה הנוכחית

יוני ומיכל רכשו דירה במחיר דמיוני. כך הם איבדו שליטה על המשכנתא

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

ריחאניה. "מרגישים אירופה"

"יש שני יישובים בישראל שבהם הכל נקי, הולכים ברחובות ומרגישים אירופה"

גיף הסכם ממון 2

״הייתי בהלם, עורך הדין אמר לי: ׳חתמת על הסכם של כלה מאוקראינה׳"