מחלישים המונופול: מוצרים נוספים ייכנסו לישראל ללא אישור מכון התקנים

הכנסת אישרה את הצעת החוק הקובעת כי יבואן יוכל להצהיר שמוצריו עומדים בתקנים בינלאומיים ■ עם זאת, רשימת המוצרים תוגבל ותיקבע על ידי משרד הכלכלה

אורה קורן
אורה קורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אורה קורן
אורה קורן

מליאת הכנסת אישרה אמש (שני) בקריאה שנייה ושלישית את הצעת חוק התקנים הקובעת כי יבואנים יוכלו להכניס לארץ מוצרים שעומדים בתקן בינלאומי ללא בדיקת מכון התקנים הישראלי. היבואן יידרש להצהיר כי המוצר המיובא עומד בתקן בינלאומי. עד כה נדרשה בדיקת מכון לכל מוצר מיובא, גם אם היה לו אישור של מעבדה מוכרת בחו"ל.

הצעת החוק נועדה להביא ליישום המלצות ועדת טרכטנברג בתחום התקינה בישראל ולבצע רפורמה בפעילות מכון התקנים. ההצעה נועדה לפשט את הליכי היבוא והיצוא, לעודד סחר חופשי, להגביר את האחריות של יבואנים על מוצרים שיש עליהם תקן רשמי ולחזק את האכיפה של הממונה על התקינה.

בין היתר, מחייבת הצעת החוק את היבואן, המשווק או היצרן, להודיע לממונה על התקינה במשרד הכלכלה על כל מקרה שבו נודע לו כי מוצר שמכר, ייבא או ייצר לא עומד בדרישות התקן הרשמי שנקבע לגביו. הצעת החוק גם מסמיכה את הממונה על התקינה במשרד הכלכלה להורות ליבואן להודיע לציבור על כך שמוצר אינו עומד בדרישות התקן הרשמי שנקבע לגביו.

הממונה על התקינה אף רשאי להורות ליבואנים וליצרנים להפסיק לייצר מוצר או להשמידו אם נמצא שהוא מסכן את שלום הציבור. בנוסף לזה, נקבעו אמצעי אכיפה מנהליים שהממונה על התקינה במשרד הכלכלה יהיה מוסמך להטיל על יבואנים ויצרנים, בשל הפרות הקבועות בחוק.

נפתלי בנט. מעריך שכחבר בממשלה יוכל לסכל ויתורים לפלסטינים

על פי הצעת החוק, תתוקן פקודת היבוא והיצוא כך שייקבע הסדר ספציפי לעניין יבוא טובין שחל עליו תקן רשמי, כך שניתן יהיה להגיש תצהיר בדבר התאמת מוצר לתקן הרשמי ללא צורך בביצוע בדיקת התאמה עבור קטגוריות שונות של מוצרים.

העיקרון המרכזי שעומד בבסיס הרפורמה קובע כי שחרור היבוא מהמכס יתבצע גם על בסיס תצהיר יבואן במקום על בסיס בדיקת מכון התקנים. הכנסת למעשה הגבילה את דרישת בדיקת מעבדה, כתנאי לשחרור היבוא מהמכס, רק למוצרים מסוימים שקבע הממונה על התקינה.

חוק התקנים החדש קובע כי שר הכלכלה יקבע, בהתייעצות עם הממונה על התקינה במשרד הכלכלה, אילו מוצרים יוכלו להיכנס לישראל על בסיס תצהיר יבואן. קביעת הממונה תהיה פתוחה לשימוע ציבורי. בחוק גם נקבע כי היות ומכון התקנים מהווה מונופול בשוק התקינה, מחירי הבדיקות במחירון יחייבו אישור של שר הכלכלה. בנוגע לסוגים מסוימים של תעריפי שירות, יידרש בנושא אישור של ועדת הכלכלה של הכנסת.

התיקון לחוק ייכנס לתוקף חודשיים מיום פירסומו, זאת למעט הוראות בדבר חובות על עוסק, סוגיות הנוגעות להגברת האכיפה של הממונה על התקינה וכן יישום הרפורמה בפקודת היבוא והיצוא. רפורמה זו תיכנס לתוקפה שישה חודשים מיום פירסום החוק.

"מדובר בצעד נוסף במאבק שאנו מובילים נגד הרגולציה המכבידה על התחרותיות ומקשה על המאמצים להורדת יוקר המחיה בישראל", אמר שר הכלכלה נפתלי בנט בתגובה לאישור החוק. "החוק החדש הוא בשורה ליבואנים, בשורה ליצרנים ובשורה אדירה לצרכנים הישראלים".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אלונה ודניאלה חברת SISTERS

שתי האחיות שהפכו חשבון אינסטגרם לאקזיט של מיליוני שקלים

אופן ספייס. היתרונות שלו ברורים, אבל העבודה ההיברידית מציפה את החסרונות

"כשאחפש עבודה עוד שנה־שנתיים, הדבר הראשון שאבדוק הוא שאני לא יושבת באופן ספייס"