גילה: תאגיד המיחזור אל"ה ניצל לרעה מעמדו המונופוליסטי

בעקבות הכרזת דיוויד גילה, הממונה על ההגבלים, בחברה המתחרה אסופתא מתכננים לתבוע את אל"ה ולדרוש את ביטול ההסדר הכובל שהוביל להקמתו ■ תאגיד אל"ה מתכוון לערער על ההחלטה: "התאגיד פעל בתום לב ובהגינות"

אורה קורן
אורה קורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אורה קורן
אורה קורן

הממונה על ההגבלים העסקיים, דיוויד גילה, הודיע היום (א') כי תאגיד המיחזור אל"ה ניצל לרעה את מעמדו המונופוליסטי כאשר פעל מול החברה המתחרה, אסופתא. אל"ה הכחישה בעבר את המיוחס לה בתלונת אסופתא ובהחלטת הממונה.

בעקבות ההחלטה, באסופתא שוקלים לפעול לביטול האישור להסדר כובל שניתן לאל"ה ולהגיש תביעה על כל הנזקים שנגרמו לחברה מהתנהלות אל"ה.

חוק הפיקדון שנחקק בשנת 1999 הטיל על יבואנים ויצרנים חובת איסוף ומיחזור מיכלי משקה ריקים, תוך עמידה ביעדי איסוף ומחזור שנקבעו בחוק, זאת מטעמים של שמירה על איכות הסביבה. לצורך עמידה בהוראות החוק, ומתן שירותים ליבואנים ויצרנים של מיכלי משקה בארץ, הוקמה בשנת 2001 אל"ה על ידי ארבע חברות המשקאות הגדולות במשק: החברה המרכזית לייצור משקאות קלים (קוקה קולה), טמפו, מי עדן ויאפורה תבורי.

דיוויד גילהצילום: עופר וקנין

לצורך הסדרת פעילותה ולאור אופי הפעילות, הוכרזה אל"ה כמונפול בתחום איסוף מיכלי משקה ובהתאם לכך חלו עליה הוראות וכללים מכוח חוק ההגבלים העסקיים, כמו גם הוראות שנקבעו על ידי הממונה להגבלים עסקיים.

בשנת 2010 תוקן חוק הפיקדון וקבע אחריות אישית על יבואנים ויצרנים לעמוד ביעדי איסוף ומיחזור של מיכלי המשקה המשווקים על ידם ואיפשר בכך את פתיחת השוק לתחרות ולכניסת מתחרים נוספים לצד אל"ה.

עד יולי 2012 הייתה אל"ה הגוף היחיד בארץ שסיפק שירותים ליבואנים ויצרנים על מנת שיעמדו בהוראות חוק הפיקדון, כאשר על לקוחות אל"ה נמנו 120 יבואנים ויצרנים של מיכלי משקה. מדובר על טיפול במאות מילוני מיכלי משקה (בין 600 ל-700 מיליון מיכלים) בכל שנה, כאשר כל יבואן ויצרן משלם בנוסף על דמי הפיקדון הקבועים בחוק גם דמי טיפול לאל"ה בעבור השירות הניתן על ידה. על פי הערכות במיגזר העסקי, שוק המיחזור מסתכם בעשרות מיליוני שקלים בשנה.

אסופתא, הפועלת כעשור בתחום איסוף מיכלי משקה בהתאם להוראות החוק, סיפקה שירותי איסוף מיכלי משקה לאל"ה. בעקבות תיקון החוק החליטה החברה להרחיב את תחומי פעילותה, כך שבנוסף לאיסוף מיכלי משקה עבור אל"ה, היא ביקשה להתחרות באל"ה במשירין ולהעניק ליבואנים ויצרנים של מיכלי משקה את השירותים שניתנו עד לאותה עת באופן בלעדי על ידי אל"ה.

נציגי אסופתא אמרו כי בעקבות המהלך החל אל"ה לנקוט בשורת סנקציות ובהן אי-תשלום הבונוס לו הייתה זכאית אסופתא כאספנית בהתאם לעמידה ביעדים, וכן חיובה של אסופתא למיין בקבוקי משקה לפי זהות היבואנים והיצרנים שלהם שאינם נמנים על לקוחות אל"ה - כך שאל"ה תסרב לקבל מיכלי משקה של מי שאינו נמנה על לקוחותיה. משמעות גזירות אלו היו חיסולה של אסופתא כמתחרה באל"ה, כיוון שללא תמריץ כספי של תשלום בונוס, וכן החיוב למיין את בקבוקי המשקה, אסופתא הייתה נאלצת להפסיק את פעילותה בתחום האיסוף, וזאת בשלב שבו היא עדיין רק עושה את צעדיה הראשונים בשוק המיחזור.

אסופתא בתגובה פנתה בתלונה אל הממונה להגבלים עסקיים, כמו גם בתביעה לבית המשפט, והיום כאמור ניתנה החלטתו של הממונה להגבלים עסקיים לפיה מעשיה של אל"ה היו בגדר ניצול לרעה של כוחה כמנופולין בתחום ונועדו למנוע את כניסתה של אסופתא כמתחרה לתחום. כפי העולה מהחלטת הממונה, טענותיה של אסופתא התקבלו במלואן, תוך דחיית טענותיה של אל"ה, שהממונה הפריך אותן אחת לאחת.

מתאגיד אל"ה נמסר בתגובה כי "אנו חולקים על קביעותיו ומסקנותיו של הממונה על ההגבלים העסקיים ובכוונתנו לערער עליהן לבית הדין להגבלים עסקיים. חשוב להדגיש שהתאגיד כלל לא ביצע בפועל את המעשים שהממונה החליט היום שיחשבו כניצול מעמד מונופולי לרעה. התאגיד הודיע לאסופתא כיצד בכוונתו לפעול, אך לאחר מכן המתין עד לסיום בדיקתו של הממונה תוך שהוא נמנע במשך שנה שלמה מכל פעולה, למרות הנזקים שנגרמים לו. התאגיד פעל בתום-לב ובהגינות ולא בכדי החליט הממונה על קביעה אזרחית בלבד".

בעלי אסופתא, ירון ברדוגו, אמר כי "החלטת הממונה תפתח סוף סוף את השוק לתחרות אמיתית ותאפשר מעבר של יצרנים מאל"ה לאסופתא. אנו באסופתא, שוקלים כעת עם עורכי הדין שלנו לדרוש מהממונה להעמיד לדין או לנקוט בסנקציות, כלכליות או פליליות, כלפי תאגיד אל"ה והעומדים בראשו".

את חברת אסופתא ייצגו עוה"ד ארז דר- לולו ובילה כהנא-לוינזון, ממחלקת ליטיגציה והגבלים עסקיים במשרד ליפא מאיר ושות'.

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

ג'ורג'ה מלוני בנאפולי, שלשום

סערה נדירה: צירוף הגורמים שמאיים להיות חמור יותר ממשבר 2008

וילה רחוב קדמה הרצליה

הבנק סירב לקבל כסף מרוסיה - והרס את החלום על הווילה בהרצליה

ביידן לפיד הצהרת ירושלים

הדיל האמריקאי: מסלול ירוק להיי־טק הישראלי - תמורת הגבלת היצוא

קוסטה ריקה

"החופים פסיכיים, במחיר של מיליון וחצי קונים וילה קו שני לחוף - אבל אז המכות התחילו להגיע"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

יוגה

"זה התחיל מכל מיני תל אביבים שחיפשו מפלט מהעיר, עכשיו יש כאן צונאמי״

רעות עייני ילדים מחוננים

"בקיץ היה לי כאן טירוף": כמה עולה לייצר ילד מחונן?