רשות המסים תדחה פרסום שמות החברות הפרטיות שנהנות מהטבות מס

אמש הודיעה רשות המסים כי תפרסם את שמות כל החברות שמקבלות הטבות מס ואת היקף ההטבות של החברות המובילות שאינן פרטיות בלבד, וביקשה למנוע את פרסום החברות הפרטיות - מחשש לפגיעה בעסקיהן

אורה קורן
אורה קורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אורה קורן
אורה קורן

בית המשפט העליון קיבל היום במעמד צד אחד את בקשת רשות המסים ומשרד האוצר לעכב "עד למתן החלטה אחרת" את פרסום שמות החברות הפרטיות שבין 10 מקבלות הטבות המס הגדולות ביותר, ואת גבה ההטבות שקיבלו. לא נקבע טווח זמן לקבל את ההחלטה האחרת. המשיבים בתיק יוכלו להגיב תוך 30 יום להחלטה.

בכך נענה השופט, ניל הנדל, לפניית רשות המסים ומשרד האוצר לעיכוב פסק הדין של שופטת בית המשפט המחוזי, מיכל אגמון גונן, עד לקבלת החלטה בערעור שבכוונתם להגיש על החלטתה בעתירה שהוגשה על ידי העיתון "גלובס".

משרד האוצר פנה בבקשה למנוע פרסום שמות החברות הפרטיות והיקף הטבות המס שלהן לאגמון גונן, שסרבה למנוע את הפרסום והסכימה רק לבחון מחדש את עמדתה בעניין פרסום גובה ההטבה. האוצר ורשות המסים הודיעו כי בכוונתם לערער על ההחלטה לבג"ץ.

אמש הודיעה רשות המסים, כי בכוונתה לכבד את חלק הארי בפסק הדין, ולפרסם את שמות כל החברות שמקבלות הטבות מס ואת היקף ההטבות של החברות המובילות שאינן פרטיות בלבד. לגבי החברות הפרטיות, הרשות הודיעה כי בכוונה לערער על דרישה זו ולכן היא מבקשת מבית המשפט לדחות את יישום פסק הדין. בין החברות הפרטיות נכללת ככל הנראה ישקר, ששומרת בקנאות על ערפול לגבי היקף מכירותיה, כחלק מהאסטרטגיה העסקית שלה מול מתחרים בעולם.

אגמון גונן השיבה, כי היא דוחה את הבקשה של רשות המסים: "לאחר שעיינתי בבקשה, אינני מוצאת לנכון להורות על עיכוב מסירת המידע הנוגע לזהות החברות הפרטיות שקיבלו את הטבות המס הגבוהות ביותר". עם זאת, השופטת הבהירה, כי היא מוכנה לשקול את אי פרסום היקפי ההטבות שקיבלו החברות הפרטיות, אם ישנן כאלה בין 10 המובילות.

השופטת ד"ר מיכל אגמון גונן

התנאי לכך הוא, שעד ה-14 ליולי 2013, תקבל לידיה את שאר המידע שרשות המסים מוכנה לפרסם: "באשר לסכום הטבות המס שקיבלו חברות אלה, ובטרם אתן החלטה בעניין זה, המשיבים יבהירו על ליום ה-14.7, האם בכלל קיימות חברות פרטיות בין 10 החברות שקיבלו את הטבות המס הגדולות ביותר בכל שנה", ציינה אגמון גונן. "כמו כן, וכתנאי לדיון בבקשה, יועבר המידע שאת גילוי לא ביקשו המשיבים לעכב עד למועד האמור", הוסיפה.

רשות המסים הבהירה כי: "בקשה זו אינה מכוונת לעכב את מסירת שמות כלל החברות שקיבלו הטבות מס - בהתאם לחוק עידוד השקעות הון בין השנים 2012-2006 וכן את מסירת שמות החברות הציבוריות שנכללות ברשימת 10 החברות שקיבלו את הטבות המס הגבוהות ביותר, ואת סכומי ההטבות שקיבלו בכל אחת מהשנים 2011-2006.

"המידע שקיים כרגע בידינו, ביחס לשנת המס 2012, כולל נתונים חלקיים בלבד שכן מרבית דו"חות המס לשנה זו טרם הוגשו ולפיכך אין בידי המשיבות את המידע לגבי 10 החברות שקיבלו את ההטבות הגדולות ביותר בשנה זו. זאת, כיוון שבעקבות פסק דינו של בית המשפט הנכבד, ולאחר ששקל בדבר, החליט מנהל רשות המסים למסור המידע הנ"ל. עם זאת, בכוונת המשיבים לערער על קביעת בית המשפט הנכבד בכל הנוגע למסירת השמות, וסכומי ההטבות שקיבלו חברות פרטיות הכלולות בעשירייה".

ברשות המסים מחזיקים בטענה, כי פרסום פירוט הטבות המס מכח חוק עידוד השקעות הון לגבי חברות פרטיות עלול להוביל לחשיפת נתונים עסקיים שאינם גלויים, ושהחברות לא מעוניינות לחשוף למתחריהן. בנוסף, סבורים ברשות המסים כי יש לאפשר לחברות הפרטיות להביע עמדתן בפני בית המשפט בטרם זה יכריע בעניינן. דרישה זו מבוססת על סעיף 17 (ג) בחוק חופש המידע.

רשות המסים אינה שוללת קביעה עתידית, לפיה חברה שמתכננת לקבל הטבות מס צריכה לשקול את ההטבה כנגד חשיפתה, אולם טוענת, שלא ראוי להטיל אותה בדיעבד. זאת, כיוון שחברות שקיבלו הטבות בטרם ניתן פסק הדין, לא יכלו לצפות מראש את פרשנות בית המשפט לחוק. לטענתה, אם בית המשפט יפסוק נגדה, לא ייגרם נזק בפרסום מאוחר של הנתונים, מנגד, אם בג"ץ יפסוק לטובתה, לא ניתן יהיה להשיב את המצב לאחור.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

Doctor illustration.

סוף לחותמת גומי של רופאים: אישורי מחלה יעברו לקופות החולים

סוכני הכאוס שיתוף

זה לא התחיל בבחירות: סוכני הכאוס שסללו את הדרך להפיכה המשטרית