בכיר באוצר: "התקציב החדש מנע משבר פיננסי מיידי במשק"

הבכיר מסכים כי ביטול הפטורים ממס היה נמוך מהצפוי, אך טוען כי נטל המס הועלה בצורה פרוגרסיבית ומאוזנת; לדבריו, השכבות החזקות ימשיכו לשאת בעיקר הנטל גם בעתיד

מוטי בסוק
מוטי בסוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מוטי בסוק
מוטי בסוק

"תקציב המדינה החדש טוב, נכון, פרוגרסיבי ומאוזן. הוא מנע משבר פיננסי מיידי במשק, החזיר את האמינות בשווקים הבינלאומיים והמקומיים לקברניטי המשק, יש בו סדרי עדיפויות ברורים ‏(חינוך, תעסוקה, תשתיות‏), והוא מעודד יציאה לעבודה של חרדים, ערבים ומובטלים כרוניים" - כך אמר אתמול בכיר באוצר.

בהכנת התקציב החדש הושם דגש מיוחד על ההתכנסות הפיסקלית ועל החזרת היציבות הפיננסית, אמר הבכיר. לדבריו, אלמלא הקיצוצים והעלאות המסים, ישראל היתה גומרת את 2013 עם גירעון של 5.5%. אחרי התקציב, היא תגמור את השנה עם גירעון של 4.65% ואת 2014 עם גירעון של 3%. "המשק, אלמלא התקציב, הלך לכיוון של משבר פיננסי, ייקור בעלויות המימון, איבוד שווקים ופגיעה בצמיחה. התקציב החזיר את המשק למסלול הנכון. התוצאה: החזרת האמון במשק הישראלי בשווקים הבינלאומיים והמקומיים", הוסיף.

לדבריו, בניגוד לטענות הנשמעות, בתקציב החדש יש סדרי עדיפויות ברורים, כולל הפחתה במקומות שפחות תומכים בצמיחה ובתעסוקה. הקיצוצים נעשו בביטחון, בשכר, בקצבאות הילדים ובהתייעלות במשרדי הממשלה, שהשפעתם על הצמיחה נמוכה. מאידך, יש גידול בסעיפים תומכי צמיחה ותעסוקה, חינוך, תשתיות, תחבורה ציבורית ותעסוקה.

הבכיר מסכים כי ביטול הפטורים ממס היה נמוך מהצפוי, אך טוען כי נטל המס הועלה בצורה פרוגרסיבית ומאוזנת, וכי בעיקר הנטל ימשיכו לשאת גם בעתיד השכבות החזקות. כך, העלאת מס ההכנסה ב–1.5% בכל מדרגות המס תפגע בעיקר בחזקים, שכן 50% מהאוכלוסייה אינם מגיעים לסף המס, וכך העלאת מס החברות ל–26.5% תפגע רק בחזקים.

לדברי הבכיר, תקציב הביטחון ב–2014 יהיה נמוך ב–3 מיליארד שקל מבסיס התקציב ב–2012. ב–2015 יהיה התקציב 52 מיליארד שקל, ורק ב–2016 הוא ישתווה לבסיס התקציב ב–2012 ויסתכם ב–55 מיליארד שקל.

הבכיר אומר כי הכוונה בתקציב החדש היתה לא לעשות קיצוץ רוחבי ‏שווה (פלאט) בכל משרדי הממשלה, אולם לנוכח ויתורים לשורה של מגזרים, לא היתה ברירה אלא לבצע קיצוץ רוחבי של 1 מיליארד שקל בתקציב 2014, ובהתאם גם בתקציב 2013. לדבריו, לנוכח הקיצוץ הכולל בשנה הבאה, 18 מיליארד שקל, זהו קיצוץ פלאט נמוך.

יאיר לפיד בישיבת הסיעה בכנסתצילום: אמיל סלמן

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

מייק בן ארי

"תמיד היתה לו תשובה הגיונית": כך הצליח איש אחד להונות 1,000 משקיעים

ליאור וייס. "אנשים לא יודעים עד כמה גדילה של עסק היא כואבת"

"אנשים אמרו לי - סיימת תואר בהצטיינות בטכניון וזה מה שאתה הולך לעשות?"

שירות נסיעה לפי קריאה של חברת ויה בניו יורק

חברות ההיי־טק שמפסידות מיליארדי דולרים מצאו דרך להישאר בחיים

פרופ' אמיר ירון, נגיד בנק ישראל. ייתכן שזו הזדמנות עבורו לפעולות שיקררו את הביקושים לדירות

מחדל מחירי הדיור: כך התייקרה דירה ממוצעת ב-280 אלף שקל בשנה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

גילעד אלטשולר

אלטשולר שחם חזר להוביל - ומי בתחתית? תשואות קרנות ההשתלמות לחודש יולי

סוחר בוול סטריט. יכול להיות שזעזוע האינפלציה הנוכחי הוא רק ראשון מני רבים

מציאות חדשה או תקלה היסטורית? אסטרטגיית השקעות בת 20 שנה בסכנה