על רקע הירידה בגבייה: משה אשר מחליף את ארבלי בראש רשות המסים

לפני שנה אישרה הממשלה את המלצת ועדת האיתור למנות את משה אשר לתפקיד מנהל רשות המסים, אף ששר האוצר סבר כי הוא חסר כישורים לתפקיד ■ אשר, שייכנס לתפקידו בשבוע הבא, מחליף את ארבלי, שבכהונתו בת השנה נרשמה ירידה בהכנסות המדינה ממסים

מוטי בסוק
מוטי בסוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מוטי בסוק
מוטי בסוק

שנה אחרי החלטת הממשלה על מינויו של משה אשר לתפקיד מנהל רשות המסים במקומו של דורון ארבלי ואחרי מאבקו של שטייניץ בניסיון למנוע את המינוי, ייערך היום טקס חילופי מנהל הרשות במשרד האוצר בירושלים. ואולם על פי החלטת הממשלה, אשר ייכנס לתפקידו באופן רשמי רק ביום שני.

ארבלי ‏(50‏) מכהן בתפקיד מנהל רשות המסים מאז תחילת נובמבר 2011. עם כניסתו לתפקיד הוא שימש מנהל בפועל ולפני כשנה הוא מונה לתפקיד מנהל הרשות באופן רשמי. ארבלי, שנחשב למנהל כריזמטי, משרת ברשות המסים 25 שנה ועם פרישתו מתפקיד מנהל רשות המסים הוא ישוב לתפקיד מנהל המכס שבו כיהן לפני מינויו למנהל רשות המסים. שר האוצר היוצא, יובל שטייניץ, פועל להשאירו בתפקיד בכיר בשרות הציבורי, ושמו הוזכר כמועמד לתפקיד מנהל רשות החברות הממשלתיות.

משה אשר

ארבלי ניווט את רשות המסים בתקופה קשה שבה המשבר הכלכלי העולמי השפיע גם על ישראל ופגע בצמיחה במשק. כתוצאה מכך, נרשמה ירידה בגביית המסים במהלך כהונתו. בניסיון להתמודד עם הירידה בגביית המסים, יזם ארבלי שורה של מבצעי מס, ופתח במלחמה אגרסיבית בהון השחור. בנוסף, יזם ארבלי מבצע מיוחד לגביית מסים מכספי ישראליים בחו"ל, ותיכנן גביית מס אמת מהרווחים הכלואים, אך בהצלחה מוגבלת. בתקופת כהונתו הצליח ארבלי לשכנע את שר האוצר ומנהל אגף התקציבים במשרד להגדיל את כוח האדם ברשות המסים ב-700 עובדים, כדי להעמיק את הגבייה.

ואולם בשורה התחתונה צעדיו של ארבלי לא הצליחו לשפר את גביית המסים. היעד הראשוני של משרד האוצר לגביית מסים ב-2012 היה 232.3 מיליארד שקל, אך הגבייה בפועל היתה 218.6 מיליארד שקל - חוסר של 13.7 מיליארד שקל מהיעד המקורי.

ארבלי עמד בראשות שתי ועדות מס חשובות, בעקבות המלצות ועדת טרכטנברג, למלחמה בהון השחור ובחברות ארנק. הוועדה למלחמה בהון השחור הגישה דו"ח סודי והוועדה לטיפול בחברות ארנק טרם גיבשה מסקנות בשל מחלוקות פנימיות.

דורון ארבליצילום: אוריה תדמור

את ההחלטה למינויו ארבלי לתפקיד מנהל רשות המסים קיבלה הממשלה לפני כשנה, במקביל להחלטה למנות את אשר לתפקיד ב-81 במארס 2013. זה היה המקרה הראשון שבו החליטה הממשלה על מינוי מנהל בכיר בשרות הציבורי בטווח של שנה.

המינוי של אשר למנהל רשות המסים נכפה על שטייניץ ועל הממשלה על ידי ועדת האיתור שמינה שטייניץ לתפקיד, בראשות מנכ"ל משרד האוצר לשעבר, חיים שני, על ידי בג"ץ, ועל ידי היועץ המשפטי לממשלה. אשר ‏(48‏) התחיל את תפקידיו ברשות המסים לפני 21 שנה כמפקח מס בפתח תקוה. בהמשל הוא שימש כיועץ ליוני קפלן וטלי ירון־אלדר, כשכיהנו בתפקיד ראש נציבות מס הכנסה, וייעץ גם לאיתן רוב, המנהל הראשון של רשות המסים.

בתפקידו האחרון לפני שהתמודד על תפקיד מנהל רשות המסים, היה אשר פקיד שומה מפעלים גדולים ‏(פשמ"ג‏), אחד התפקידים החשובים במס הכנסה. במסגרת תפקיד זה היה אחראי על גביית המסים מרוב הקבוצות החזקות והגדולות במשק, כולל מפעלי התעשייה הגדולים בישראל ‏(למעט בחיפה ובירושלים‏), בנקים וחברות ביטוח. כמשנה לנציב מס הכנסה שמר אשר על פרופיל נמוך, מיעט להופיע בפורומים בכירים, וקולו לא נשמע בציבור הרחב, למרות שרשות המסים קיבלה שורה של החלטות חשובות, למשל בתחומי גזרות מס, מלחמה בהון השחור, והקלות לחברות הכלואות.

יותר פקידים, פחות גבייה

האתגר הראשון שעמו אשר יתמודד הוא הגדלת גביית המסים בצורה דרמטית. בנוסף יצטרך אשר להוביל שיפור במערך הגבייה של רשות המסים, ולהתמודד עם העמקת הגבייה, המלחמה בהון השחור ומלחמה בארגוני הפשיעה. אשר יצטרך גם לאחד בפועל את שני אגפי המסים ההיסטוריים של הרשות, נציבות מס הכנסה, עם המכס ומע"מ. לאשר ידע רב ובקיאות בנושאי חקיקת מס וניהול מערכות מס. מבחנו יהיה בהצלחתו להפוך את הידע התיאורטי למעשי, לטובת קופת המדינה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

Doctor illustration.

סוף לחותמת גומי של רופאים: אישורי מחלה יעברו לקופות החולים

סוכני הכאוס שיתוף

זה לא התחיל בבחירות: סוכני הכאוס שסללו את הדרך להפיכה המשטרית