הכישלון של האוצר |

הקיצוץ המסתמן בתקציב: כמעט 20 מיליארד שקל

2012 תסתיים עם חוסר של 3 מיליארד שקל בהכנסות ממסים, אף שתחזית הגבייה עודכנה במהלך השנה ולמרות העלאות המסים ■ החוסר הצפוי במסים ל-2013 הוא 3-5 מיליארד שקל ■ החשש: העלאות מסים נוספות

מירב ארלוזורוב
מירב ארלוזורוב
מירב ארלוזורוב
מירב ארלוזורוב

התחזיות המקרו-כלכליות של האוצר לקראת 2013 נהיות יותר ויותר קודרות: באוצר מעריכים כעת ש-2012 תסתיים בחוסר של 3 מיליארד שקל בהכנסות ממסים. החוסר הזה צפוי להשליך גם על 2013 - והצפי כעת הוא למחסור במסים בשנה הבאה של 3-5 מיליארד שקל. המשמעות היא שהיקף הקיצוץ הנדרש בתקציב עלול לגדול מכ-15 מיליארד שקל - לכ-20 מיליארד שקל.

משרד האוצר חזה בעת הכנת תקציב 2012 כי המדינה תיהנה במהלך השנה מהכנסות ממסים של 232 מיליארד שקל. כבר בינואר התברר כי זו תחזית מופרכת, והיא עודכנה ל-221 מיליארד שקל בלבד. במהלך הקיץ התברר כי גם התחזית המעודכנת אינה ריאלית, ולכן האוצר העלה את המסים על האלכוהול, הסיגריות והמע"מ.

שר האוצר יובל שטייניץ וראש הממשלה בנימין נתניהו. הקיצוץ הנדרש בתקציב עומד על קרוב ל- 20 מיליארד שקל צילום: פלאש 90

עקבו אחרי TheMarker בטוויטר

עם זאת, גם העלאת המסים של הקיץ לא עזרה, וההכנסות ממסים המשיכו לרדת. התחזית המעודכנת כעת של משרד האוצר היא שההכנסות השנה יסתכמו ב-218 מיליארד שקל בלבד - 3 מיליארד שקל פחות מהתחזית המעודכנת (למרות העלאת המסים), ו-14 מיליארד שקל פחות מהתחזית שהיתה בבסיס התקציב.

בעקבות החריגה של 3 מיליארד שקל בהכנסות ממסים, צפוי הגירעון בתקציב להסתכם בכ-4.2% תוצר - יותר מכפול מיעד הגירעון המתוכנן של 2%, וזאת על אף שב-2012 היתה צמיחה נאה של כ-3.5%. ללא ספק, נתוני התקציב של 2012 הם הכישלון הגדול ביותר של משרד האוצר בניהול התקציב ביותר מעשר שנים.

הממשלה כבר הקלה על עצמה

מאחר שההכנסות ממסים יורדות, ככל הנראה בגלל ההאטה במשק, גם התחזיות לקראת 2013 משתבשות. כזכור, במסגרת העלאת המסים של הקיץ האחרון הוחלט גם על העלאת מס הכנסה מינואר 2013. על אף העלאה זו, באוצר מעריכים כעת כי הם לא יצליחו להגיע ליעד ההכנסות של 2013. ההערכה היא כי ההכנסות ממסים יהיו נמוכות לפחות ב-3 מיליארד שקל מהיעד, בגלל ההאטה שהחלה כבר השנה.

אם מוסיפים לכך כמה סעיפי הכנסות ממסים שנחשבים למאוד לא ודאיים, כמו הצפי להכנסה של 3 מיליארד שקל מרווחים כלואים, או 2 מיליארד שקל מהעמקת הגבייה (החקיקה הנדרשת להעמקת הגביה כלל לא עברה בכנסת) - הרי שהחשש הוא שהמחסור במסים בשנה הבאה עשוי להגיע גם ל-5 מיליארד שקל ויותר.

המשמעות היא שעל העלאת המע"מ שכבר היתה, והעלאת מס הכנסה שעליה כבר הוכרז, יצטרכו להיות העלאות מסים נוספות בסכום של 5 מיליארד שקל. העלאות המסים הנוספות יצטרפו לגזירות הענק שיצטרכו להיות מוטלות על התקציב, מאחר שתקציב 2013 חורג ב-15 מיליארד שקל מהתקרה שנקבעה לו.

נזכיר כי החריגה בתקציב היא לאחר שהממשלה כבר עשתה לעצמה הקלה ניכרת, וקבעה יעד גירעון של 3% לשנה הבאה - לעומת יעד מקורי של 1.5%, ויעד מומלץ על ידי בנק ישראל של לא יותר מ-2.5%. גם לאחר ההקלה הזו, עדיין חסרים בתקציב המדינה לשנה הבאה כ-20 מיליארד שקל - 15 מיליארד שקל בצד ההוצאות ו-5 מיליארד שקל בצד ההכנסות.

חריגה של 20 מיליארד שקל מהתקציב מבוססת על ההנחה שהמשק יצמח בשנה הבאה ב-3%. במידה והצמיחה תהיה נמוכה מהתחזית, הבור בתקציב יתרחב עוד. ההכרזה של שר האוצר, יובל שטייניץ, כי הצמיחה בשנה הבאה תגיע ל-3.5% בזכות תגליות הגז, אינה צפויה להשפיע על ההכנסות ממסים - כך שהיא חסרת משמעות מבחינת הבעיה התקציבית.

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בנייני דירות בסין. המחירים יצאו משליטה - הגיע זמן לתיקון?

האוויר מתחיל לצאת משוק הדיור ברחבי העולם. להלן חמש דוגמאות

קומת המסחר בבורסת ניו יורק. נדרש אומץ לב גדול כדי לקנות כשהשווקים נופלים

אחרי נפילה של יותר מ-20%, הגיע הזמן לקנות מניות? זה המדד שצריך לבדוק

מטוס של וויז אייר. החברה הציעה פיצוי של 600 יורו

אל על מובילה בביטולים, המטוס של וויז אייר "קיבל מכת ברק": קיץ כאוטי בנתב"ג

רכבת תחתית בספרד. הקמת המטרו בישראל מוערכת בעלות של 150 מיליארד שקל

מיליארדים מהפקעות קרקע, סמכויות אגרסיביות, ופוליטיקה קטנה: המלחמה על חוק המטרו

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

סטודנטים באוניברסיטה העברית בירושלים. שיעורי התעסוקה עולים בהתמדה עם העלייה ברמת ההשכלה

איך מטפסים לעשירון השכר העליון — ומי מצא דרך עקיפה כדי להגיע אליו

גמר אקס פקטור. הוחלט שלא תשמש יותר לבחירת הנציג לאירוויזיון

"הכל זה הוא": שורת עזיבות ורייטינג צונח - למה רשת מובסת בקרב מול קשת?