חקירה נגד תנובה; ארדן: "לא להפקיר את בעלי החיים בידי משרד החקלאות"

תחקיר "כלבוטק" מיום חמישי חשף: עובדי מפעל אדום אדום של תנובה התעללו בבעלי החיים המובלים לשחיטה ■ החברה הודיעה כי מנהל המפעל יפרוש והנוהלים ירועננו: "מה שראינו לא מקובל עלינו לחלוטין" ■ העמותות אנונימוס ותנו לחיות לחיות הגישו תלונה במשטרה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

המשרד להגנת הסביבה פתח בסוף השבוע בחקירה פלילית נגד תנובה, בעקבות תחקיר "כלבוטק" שחשף התעללות בבעלי חיים במשחטת אדום אדום. השר להגנת הסביבה, גלעד ארדן, אמר בעניין: "חשיפת ההתעללות היא הוכחה נוספת לכך שאסור להפקיר את השמירה על זכויות בעלי חיים בידי משרד החקלאות, שהאינטרס שמנחה אותו הוא טובת תעשיית המזון".

כבר בסוף השבוע החל צוות החקירה המשותף למשרד להגנת הסביבה ולמשטרת בית שאן בעבודתו, וגבה עדויות ממעורבים בפרשה. החקירה מתנהלת במדור להגנת הסביבה במשטרת ישראל. במקביל לחקירה ייבדק אם המשחטה הפרה את התנאים שנקבעו לה ברישיון העסק.

צילום: מתוך תחקיר כולבוטק

כיום סמכויות הפיקוח על צער בעלי חיים נמצאות במשרד החקלאות. הצעת חוק פרטית שקודמה בתיאום עם השר ארדן כדי להעביר את הסמכויות לידי המשרד להגנת הסביבה אושרה בממשלה, אך ערר שהגישה שרת החקלאות, אורית נוקד, והתעקשותה שלא להעלות את הערר לדיון נוסף מנעו את המשך קידום הצעת החוק.

מהתחקיר עולה כי העובדים בבית המטבחיים של אדום אדום, שנחשב למשוכלל ביותר בישראל, נוהגים להעביר את הטלאים והעגלים מסלול ייסורים בדרך לשחיטה.

בתוכנית פורסמו צילומי וידאו שנאספו במשך חודש והראו שכחלק משגרת היומיום שלהם העובדים בבית המטבחיים דוחפים את בעלי החיים, מכים אותם ומשתמשים בשוקרים חשמליים כדי להובילם לשחיטה. לפי הצילומים העובדים גם נוהגים לעתים להכות את בעלי החיים ולהתעלל בהם לשם ההנאה שבהתעללות.

התעללות כמו זו שתועדה בתחקיר מנוגדת, לכאורה, לחוק צער בעלי חיים. החוק קובע: "לא יענה אדם בעל חיים, לא יתאכזר אליו ולא יתעלל בו בדרך כלשהי".

נראה כי העובדה שמדובר בהתעללות אסורה היתה ידועה לעובדים. אחד העובדים הודה כי כשהגיעו נציגים מאוסטרליה כדי לוודא שהבקר שהם מוכרים לאדום אדום זוכה לתנאים סבירים לא היה שימוש באלימות במשך שבועיים. עם זאת, לדבריו, העבודה היתה אז הרבה יותר קשה והתנהלה לאט יותר.

מנכ"ל אדום אדום, ארז וולף, הגיע לאולפן "כלבוטק" והצהיר שהוא מזועזע מהתמונות ומתחייב באופן אישי לטפל בכך. בהמשך עלה לרשת גם סרטון שבו וולף אומר: "כל מה שראינו לא מקובל עלינו לחלוטין. זה לא בתרבות שלנו, זה לא בדנ"א שלנו, זה לא בנוהלים שלנו".

לדברי וולף, העובדים מקבלים הנחיות ברורות, שאמורות למנוע התעללות שכזאת. הוא הוסיף כי ההנהלה ערכה תחקיר משלה בעקבות התמונות. לדבריו, לאחר התחקיר הוחלט כי מנהל המפעל, משה בן שושן, יפרוש מתפקידו וכי עובדי הקבלן שמעורבים בהתעללות לא יגיעו לעבודה החל מתחילת השבוע.

"חידדנו את הנוהלים בתוך המפעל ואת תהליכי הבקרה, כולל התקנת מצלמות באזור המכלאות כדי שאני אוכל באופן אישי לראות כל מה שקורה שם", אמר וולף. לדבריו, בכוונת החברה לטפל בעניין במלוא החומרה ולהקפיד על האיכות גם בכל הנוגע למוצרים וגם בכל הנוגע ליחס לבעלי החיים, כדי שמקרים כאלה לא יישנו.

"האחריות - של תנובה"

למרות הדברים, אתרי החדשות והרשתות החברתיות הוצפו בסוף השבוע בקריאות להחרים את אדום אדום. עמותת אנונימוס לזכויות בעלי חיים אף הספיקה להקים אתר אינטרנט הקורא לצרכנים להחרים את החברה. כמו כן, אנונימוס ועמותת תנו לחיות לחיות הגישו תלונה במשטרה בעניין ופנו לשירותים הווטרינריים בדרישה לסגור את המשחטה.

בתלונה למשטרה נאמר: "האחריות הפלילית להתעללות בבעלי-החיים היא בראש ובראשונה של תנובה ושל הנהלת בית-המטבחיים. אלה הפקידו את בעלי-החיים בידי עובדים לא מיומנים, שלא עברו שום הכשרה מתאימה".

חגי כהן, מנהל הפעילות הציבורית באנונימוס, אומר כי התחקיר חושף התעללות שיטתית. "לצערי, לא מדובר במקרים חריגים. התמונות ממחישות כי הממונים הנחו את העובדים להשתמש באמצעים אלה, וכי ההתעללות היא דבר שבשגרה. כל שנותר לצרכנים לעשות הוא להצביע במזלג, ולסרב לממן מכיסם את התעללות".

כהן מוסיף וטוען כי לא קיימת שחיטה הומנית על סרט נע. "היקף תעשיית הבשר הוא פונקציה של ביקוש צרכני. כל גידול תעשייתי של בעלי חיים כרוך בהתעללות. אין ספק שתנובה צריכה לתת את הדין ושמשרד החקלאות נכשל באכיפת חוק צער בעלי חיים - אך גם לצרכן יש אחריות, והכוח האמיתי לעצור את ההתעללות הוא בידיים שלנו, בכל ארוחה".

צילום: מתוך תחקיר כולבוטק

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

דירה בהנחה

6,269 משקי בית זכו בהגרלה. אבל האם בכלל כדאי לקנות דירה בהנחה?

לחוסכים הסולידיים יש אלטרנטיבה

שעתו היפה של החוסך הסולידי: יש חלופה טובה יותר לפיקדון בבנק

טסלה, מודל S. המחיר למי שיזמין את המודל היום ייקבע בהמשך

אחרי כמעט שנתיים: הדגמים הגדולים של טסלה מגיעים לישראל

אלעד כהן (מימין), ניצן רנגיני בוצר ודניאל בוצר

ממשכורת של 30 שקל בשעה – לווילה בת שלוש קומות במושב מבוסס בשרון

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

מסיבה בבריכה, אילוסטרציה

בעל הבית מרוויח 15 אלף שקל ללילה - החיים של השכנים נהפכו לסיוט

תופעות לוואי בעקבות שימוש בפרופסיה

"כל הגוף מרגיש מחושמל, הכל שורף וכואב": הם רצו לעצור את ההתקרחות. זה הרס להם את החיים