ההסכם עם תאילנד והאו"ם לא ממומש - 4,000 עובדים חסרים בחקלאות

מנכ"ל התאחדות חקלאי ישראל: לאשר מיידית כניסת עובדים זרים מוייטנאם, סרי-לנקה ולאוס ולעצור התייקרות הירקות והפירות

עמירם כהן, פרשנות
עמירם כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
עמירם כהן, פרשנות
עמירם כהן

מנכ"ל התאחדות חקלאי ישראל, אבשלום וילן, פנה במכתב דחוף למנכ"ל רשות ההגירה והאוכלוסין במשרד הפנים, אמנון בן עמי, בתביעה לאשר כניסת עובדים זרים מוייטנאם, סרי לנקה ולאוס, במקום התאילנדים, שלדבריו, אינם מגיעים למשקים מזה כשנה.

לדברי וילן, ההסכם המשולש בין ישראל, תאילנד ורשות ההגירה של האו"ם (IOM), להסדרת כניסת עובדים זרים בחקלאות לישראל, לא ממומש ו-4,000 עובדים תאילנדים לא הגיעו השנה למשקים: "הנזק הישיר לחקלאים מאי מימוש ההסכם, מסתכם בעשרות מיליוני שקלים והיועצים המשפטיים של ארגוני החקלאיים מנסחים תביעות ענק כנגד המדינה בגין נזקים אלו", אמר וילן,

וילן אמר עוד כי מספרם של העובדים הזרים החסרים בחקלאות בישראל יגדל בתוך חודשיים ליותר מ-6,000 והחסר הזה יפגע בקטיף ההדרים, בגידול ואיסוף ירקות ותבלינים בחממות ויגרום להתייקרות נוספת של הירקות והפירות. 1,400 תאילנדים שהיו אמורים להגיע למשקים החקלאיים בישראל בחודש שעבר לא הגיעו. לטענת החקלאים, הם לא הגיעו בשל אי מימוש ההסכם המשולש בין ישראל, תאילנד והאו"ם.

מזכיר ארגון מגדלי פרחים, המחזיק בתיק עובדים זרים בהתאחדות החקלאים, חיים חדד, אישר שהחקלאים מנסחים תביעות משפטיות כנגד המדינה בעשרות מילוני שקלים. בימים אלו קיבלו החקלאים מהמדינה פיצוי בסך 50 מיליוני שקל בגין מחסור בעובדים בחקלאות ב-2002.

חדד מסר כי בימים אלו החלו מגדלי הפרחים לבצע אומדן נזקים לענף ב-2012, המוערכים בעשרות מיליוני שקלים, במטרה לתבוע אותם מהמדינה בשל אי עמידה בהסכמים: "עשרות עובדים זרים עוזבים מדי שבוע את המשקים בלא שיגיעו מחליפים. על המדינה להחליט באופן נחרץ האם היא מספקת לחקלאות כוח אדם. אם בכוונתה לגרום לסגירת המשקים, עליה לפצות את החקלאים על אובדן פרנסתם, כדי לא לחזור 20 שנה אחורה למשבר המשקים הגדול".

מקורות בארגוני החקלאים העריכו שהנזקים בגינם יוגשו תביעות משפטיות כנגד המדינה יסתכמו ביותר מ-80 מיליון שקל: "באוקטובר נפתחה עונת היצוא החקלאי ואם לא יימצא פתרון מיידי למחסור בעובדים, היצוא החקלאי יספוג מכה אנושה, בנוסף למכה הקשה שספג ב-2011 בעקבות התמוטטות חברת אגרקסקו", כדברי יצואן חקלאי.

אבשלום (אבו) וילןצילום: מוטי קמחי

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

שדות חקלאיים הוד השרון

"חשבתי שעשיתי את עסקת חיי. היום אני מבין שניצלו את התמימות ואת חוסר הידע שלי"

הווילה של משפחת סעדה ברמות מאיר

וילת ה-Airbnb של משפחת סעדה - ובריכת השחייה שמסעירה את המושב