מצב המשק |

"יוקר המחייה ויוקר הדיור הם רק קצה הקרחון"

"יש אוכלוסייה ענקית שלא מקבלת תנאים לעבודה במשק המודרני, בעיות קריטיות במערכת החינוך ובתשתיות התחבורה; הבחירות מתקרבות, אבל הנושאים הקריטיים לא עולים על סדר היום", אומר מנהל מרכז טאוב, פרופ' דן בן-דוד

ליאור דטל
ליאור דטל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ליאור דטל
ליאור דטל

"יש בחירות עוד פחות מחודשיים, אבל הנושאים המרכזיים, הקריטיים לעתיד המדינה, לא עולים על סדר היום. גם אם מדברים על חברה וכלכלה, לא עוסקים בעיקר", אמר אתמול מנהל מרכז טאוב, פרופ' דן בן-דוד.

"המחאה בקיץ 2011 התמקדה בנושאים כמו יוקר המחייה, יוקר הדיור וגידול הילדים. אבל זה רק קצה הקרחון. יש אוכלוסייה ענקית שלא מקבלת תנאים לעבודה במשק המודרני, בעיות קריטיות במערכת החינוך ובתשתיות התחבורה, שהם הקרחון. יוקר המחייה הוא תוצאה של כשל שוק במתן חינוך טוב ותשתיות תחבורה בכל המדינה. אם היינו מטפלים בזה, היינו גם מטפלים בבעיות החינוך ויוקר המחייה, וגם בבעיות של עוני ואי-שוויון".

עוניצילום: תומר אפלבאום

מדוע זה קרה?

"המדינה לא הביאה לכך שחינוך טוב יהיה נחלת הכלל ולא חיברה את הפריפריה לתשתיות פיסיות. אם היינו עושים את זה, אז משפחות צעירות שמודאגות בענייני חינוך ותעסוקה היו עוברות למקומות שבהם יש דיור בחצי מחיר, מבלי לוותר על מה שחשוב להם".

האם ההסבר העיקרי לבעיות המועלות בדו"ח הוא ה"משק הדואלי" - תעשיות מתקדמות לצד תעשיות בפיגור, אוכלוסיות שעובדות ומייצרות לצד אוכלסיות שלא משתתפות בשוק העבודה?

פרופ' דן בן דודצילום: אליהו הרשקוביץ'

"כן. יש לנו מצד אחד מדינת סטארט-אפ לכל דבר, עם אוניברסיטאות, היי-טק ורפואה בחזית הידע האנושי. מצד שני, יש לנו עוד מדינה שאין בה תנאים וכלים להתמודד עם המשק המודרני. החלק הזה של המדינה הוא כבר גדול מאוד, ורק הולך וגדל. זו בעיה שהמדינה ניצבת מולה כבר עשרות שנים. השיח הציבורי המסורתי של ימין ושמאל, ערבים ויהודים כבר לא רלוונטי, ועדיין אנחנו ממשיכים באותו מסלול כאילו כלום, ולא מתעסקים בסוגיה המרכזית הזאת - שבסוף תתנפץ.

"החרדים והערבים הם לא כל הבעיה, אבל הם חלק גדול ממנה. יש פה אוכלוסייה גדולה שהיא לא חלק מהמשחק. זה כולל גם את תושבי הפריפריה הגאוגרפית והחברתית בערים הגדולות ובמרכז המדינה. יש אוכלוסיות גדולות שבהם יש ילדים מאוד מוכשרים, אבל החינוך שהם מקבלים כל כך גרוע, שאין להם סיכוי לרכוש השכלה גבוהה וכך לעזור לעצמם ולמדינה.

"אם לא עושים משהו עם הילדים שנמצאים כיום בבתי הספר, מה יהיה אתם כשיגדלו? איך הם יוכלו להחזיק פה מדינה?"

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אלונה ודניאלה חברת SISTERS

שתי האחיות שהפכו חשבון אינסטגרם לאקזיט של מיליוני שקלים

אופן ספייס. היתרונות שלו ברורים, אבל העבודה ההיברידית מציפה את החסרונות

"כשאחפש עבודה עוד שנה־שנתיים, הדבר הראשון שאבדוק הוא שאני לא יושבת באופן ספייס"