הסכם התרופות שאושר עם אירופה יחסוך לחברות זמן וכסף

ההסכם מאפשר הכרה באישורים של כל מדינה ביצוא תרופות למדינה האחרת; אושרה מסגרת לאישור תהליכי יצור נאותים של מוצרי תעשייה ■ ההסכם צפוי להגדיל את הנגישות לתרופות מיובאות בישראל

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

פרלמנט האיחוד האירופי אישר את הסכם ההכרה ההדדית בתהליכי יצור של מוצרי תעשיה (Agreement on Conformity Assessment and Acceptance of Industrial Products), המאפשר הכרה הדדית בבדיקות הסמכה של מעבדות מוסמכות, הבודקות את תנאי היצור בכל מדינה. מדובר בפרוטוקול מסגרת המאפשר המשך חתימה על נספחים בסקטורים שונים.

עבור חברות התרופות בישראל אלה הן חדשות מצוינות, שמשמעותן הקלה משמעותית בבירוקרטיה הכרוכה ביצוא תרופות לאירופה, קיצור לוחות הזמנים והוזלת עלויות. בשלב הראשון ההסכם לא ישפיע על מחירי התרופות בישראל, שכן הם מבוססים על "מחירי ציטוט", כלומר מתבססים על מחירי התרופות באירופה. עם זאת, המהלך שמהווה הישג למשרד הבריאות והכרה במעמדו המקצועי כרגולטור שווה ערך לאירופה, עשוי לעודד את התחרות ולהביא ליבוא של תרופות נוספות מאירופה לישראל. בנוסף, אם המהלך יגרור הוזלת מחירים באירופה - הדבר ישפיע בעקיפין גם על המחירים בישראל.

צילום: לם וליץ סטודיו

בכל הקשור לתרופות המיובאות מאירופה לישראל לא צפוי ההסכם להשפיע משמעותית על הליך היבוא, מאחר ועד כה כבר הכירה ישראל באפן חד צדדי בהכרה לתנאי ייצור נאותים של מדינות האיחוד האירופי למפעלי תרופות באירופה.

הסקטור הראשון בו הושלם המהלך והינו חלק מההסכם המובא עתה לאשרור הפרלמנט של האיחוד האירופי הינו ענף התרופות. משמעות ההסכם הינה כי יצרני התרופות בשני הצדדים יוכלו להשתמש באישור הניתן להם על ידי הרשות המקומית לצורך יצוא לצד השני. בנוסף לכך, הם יהיו פטורים מבדיקות פיזיות בנמלים לאותם מוצרים.

ההסכם הינו תוצאה של תהליך ארוך בן שמונה שנים, שבמסגרתו אימצה ישראל את החקיקה האירופית בתחומים הרלבנטיים. התאמת החקיקה בארץ בתחום תקני הייצור של התרופות, עם אישור תקנות הרוקחים החדשות, אושרה בוועדת הכנסת במרץ 2010. בחודש מאי 2010 חתם על ההסכם שר התמ"ת הקודם, בנימין בן אליעזר, על ההסכם. מאז החתימה, התעכב אישורו מסיבות פוליטיות.

שר התמ"ת, שלום שמחון, אמר כי חתימת הסכם זה הינה צעד משמעותי ביותר עבור התעשייה הישראלית בכלל ותעשיית התרופות בפרט. ישראל היא המדינה הראשונה מבין המדינות שאינן מועמדות להצטרפות לאיחוד האירופי איתה חתם האיחוד האירופי על הסכם מסוג זה.

במשרד החוץ שהיה מעורב גם הוא בתהליך, לצד משרדי התמ"ת והבריאות, מדגישים כי זהו הסכם מסגרת אשר פותח דלת למו"מ על הסכמי סחר חופשי בתחומי תעשייה נוספים. "זהו אינטרס מובהק גם של האיחוד האירופאי הנמצא תחת משבר כלכלי חריף", אומרים במשרד.

ענף התרופות בישראל מונה למעלה מ-60 חברות המעסיקות 28,000 עובדים. היקף הסחר בשוק התרופות בין ישראל לאיחוד האירופי מוערך בשנת 2011 ב-1.8 מיליארד יורו, כ-30% מסך כל ענף יצוא התרופות מישראל. יצוא תרופות מישראל לאיחוד האירופי נאמד ב-2011 ב-0.9 מיליארד יורו וצפוי לעלות ל-1.2 מיליארד יורו ב-2012. ישראל נמנית בין חמשת המדינות הגדולות ביותר בייצוא תרופות לאירופה, לצד ארה"ב, שוויץ, סינגפור וסין. היקף הייבוא של תרופות מאירופה לישראל נאמד במיליארד דולר, ומרבית הייבוא הוא מחברות תרופות בגרמניה, בריטניה, צרפת והולנד.

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

יאיר לפידות

"ל-95% מהציבור אין מספיק הון עצמי כדי לרכוש דירה בישראל"

ראם רייזנר ומשפחתו

"עברנו לאחד המקומות היפים בארץ — ולרגע לא הסתכלנו לאחור"