דוד קליין: "הממשלה יוצרת אי ודאות - פישר צריך לגלות אומץ"

נגיד בנק ישראל לשעבר התראיין הבוקר בגלי צה"ל ■ טוען כי נתניהו ושטייניץ ידעו כבר חודשים מראש שהמשק נמצא לקראת האטה וביקר את התקציב הדו שנתי ■ רמז שלפישר אין מספיק אומץ להתייצב מול הממשלה ולצאת נגדה פומבית

TheMarker Online
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
TheMarker Online

"אנחנו תקועים עם התנהלות תקציבית לא סדירה, שמשאירה הרבה מקום לאי ודאות וצריך היה להתריע עליה לפני הרבה זמן. בשעתו אני עשיתי ולא חיכיתי עד למועד שבו הסתבר שצריך לעשות דברים גדולים", כך אמר הבוקר נגיד בנק ישראל לשעבר, דוד קליין, בתוכנית "מה בוער" בגלי צה"ל עם רזי ברקאי. קליין התייחס בין היתר למעורבתו של נגיד בנק ישראל, סטנלי פישר, בהתוויית המדיניות הכלכלית.

לדברי קליין, הבעיה המרכזית בגישת ראש הממשלה, בנימין נתניהו, ושר האוצר, יובל שטייניץ, היא התנהלות תקציבית לא סדירה המשאירה הרבה מקום לאי ודאות. התנהלות זו היא שמסבירה את המהפך שחל בחודש האחרון, עם הטלת הגזירות וקריאות האזהרה של נתניהו ושטייניץ. "הם ידעו כבר חודשים שהמשק לקראת האטה ושמצבו נהיה גרוע יותר. המהפך בגשיה שלהם יותר תודעתי - זה לא יותר מאשר העמדת פנים. המציאות לא משתנה, הכל היה ידוע והם צריכים לדעת לפני כולם".

דוד קלייןצילום: ליאור מזרחי - באובאו

קליין אף קשר את השינוי בגישה לעובדה שהבחירות המוקדמות בוטלו, ולכן היה צורך לחזור "למה שידעו מלכתחילה".

המשק לא נמצא ביצון אלא בהורדת הילוך, אומר קליין, וכבר תקופה יורד מקצב צמיחה של 5% לאזור ה-3%. קליין מסביר שהאווירה הכללית משפיעה על קבלת ההחלטות, ולעתים שלא בצורך: "יש כמה שינויים באוויר שעשויים לערער את המצב יותר, ולכן יש הרגשה כאילו אנחנו נמצאים במציאות שמחייבת טיפול מהיר אבל לא עושים את זה".

המפתח לטיפול בבעיות של המשק טמון בהתייחסות לתקציב המדינה, טוען קליין. הוא סבור כי התקציב הדו-שנתי, למשל, הוא לא מקצועי. "זה התחיל בזה שאנחנו לא צריכים תקציב כל שנה כי אנחנו נמצאים בוודאות גבוהה. האמת היא שזה מקצר את אופק התכנון. זה מתחיל שם וזה נמשך עם תקציב שלא ברור מה אופק שלו".

כדוגמה נוספת נותן קליין את תקציב 2013 שלא ברור אם בכלל יהיה כזה בגלל הבחירות, ושכבר כעת יש פיגור משמעותי בהכנתו.

על הגזירות הכלכליות, קליין אומר כי יש מחלוקת עקרונית גם לא בממשלה. לדבריו, נתניהו ושטייניץ גאים כל הזמן על המשמעת התקציבית, שלטענתם, מאפיינת אותם. אך קליין מסביר שלצד המשמעת התקציבית, ראש הממשלה ושר האוצר לא טרחו לבדוק מה קורה בצד ההכנסות. "הם לא הגדילו את הגירעון, הוא גדל משום שהיה גל של הגדלת הוצאות שהתחיל כבר בשנה שעברה בגלל הסכמי שכר, הוצאות ביטחון, ועדת טרכטנברג. אף אחד לא חשב באותה עת, שבזמן שמגדילים הוצאות מה יהיה על ההכנסות. זה נשאר פתוח עד לפני חודשיים, שפתאום הסתבר שיש בור גדול בתקציב 2013 ואז בבהלה עשו מה שעשו".

פישר צריך לצאת מהחדר

את הביקורת המעניינת ביותר שמר קליין לנגיד בנק ישראל הנוכחי, סטנלי פישר. קליין, שכיהן בתפקיד בשנים 2000-2004, מסביר שלבנק ישראל יש תפקיד מרכזי והוא לשמור על יציבות המחירים, בין אם במהלכי ריבית או בפיקוח על הבנקים, כמו הצעדים שננקטו בשוק הדיור.

התפקיד השני, שלדעתו פישר אינו מבצע כמו שצריך, הוא לתת ייעוץ כלכלי לממשלה. קליין סבור כי יש שתי דרכים לעשות זאת: בחדרי חדרים או לצאת לתקשורת. "אני אשב בשקט, אתן להם את העצות שלי, אף אחד לא יידע מה אמרתי וההנחה היא שהעצות האלה טובות", אומר קליין.

בכך, קליין רומז שלפישר אין מספיק אומץ ציבורי לצאת בפומבי נגד מהלכי הממשלה. "אני חושב שאם פישר הגיע למסקנה שהעצות בתוך החדר לא מביאות תועלת הוא צריך לצאת לציבור. כמובן שזה מאיים על מעמדו וצריך להיות אמיץ אך אין ברירה כשהממשלה לא עושה מספיק".

קליין הוסיף כי הבעיה היא שהמדינה תקועה עם התנהלות תקציבית לא סדירה שמשאירה הרבה מקום לאי ודאות, ושפישר צריך להתערב בנושא ולהתריע עליה. "התפקיד של הנגיד, שהתחיל כבר לפני שנה זה לתת עצות לממשלה - גם בחוץ. זו דרך התנהגות. אני לא יודע להגיד אם פישר אמיץ או לא".

ד"ר אבי שמחון, יו"ר הוועדה המייעצת לשר האוצר, שהתראיין בתגובה, אמר: "אם איך שקליין ניהל את בנק ישראל, עדיף שהוא לא מנהל היום את בנק ישראל".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

שדות חקלאיים הוד השרון

"חשבתי שעשיתי את עסקת חיי. היום אני מבין שניצלו את התמימות ואת חוסר הידע שלי"

הווילה של משפחת סעדה ברמות מאיר

וילת ה-Airbnb של משפחת סעדה - ובריכת השחייה שמסעירה את המושב