המינוי של כ"ץ למנכ"ל האוצר מתרחק - והכשלים באוצר מתעצמים

כ"ץ הודיע בשבוע שעבר כי הוא מתכוון למנות את עודד שמיר למנכ"ל האוצר במקומו של מ"מ המנכ"ל, ערן יעקב ■ כחול לבן צפויה להתנגד למינוי וכבר הציבה תנאי משלה

נתי טוקר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ישראל כ"ץ
ישראל כ"ץצילום: אמיל סלמן

בתקופת המשבר החריף ביותר בישראל בעשרות השנים האחרונות, משרד האוצר עשוי להתנהל ללא מנכ"ל במשך חודשים ארוכים. הניסיון של שר האוצר ישראל כ"ץ למנות את עודד שמיר למנכ"ל עשוי להיתקע - אם לא במישור המשפטי, כנראה שבמישור הפוליטי - כחול לבן אינה מתכוונת לאפשר את המינוי בממשלה, כל עוד לא יבוצעו מינויים מטעמה. 

כ"ץ הודיע בשבוע שעבר כי הוא מתכוון למנות את שמיר למנכ"ל האוצר במקומו של מ"מ המנכ"ל, ערן יעקב. כדי לבצע את המינוי הזה בתקופת בחירות, יש צורך באישור מיוחד של ועדת חריגים בנציבות שירות המדינה. כ"ץ אכן פנה ביום ראשון לנציב שירות המדינה לאשר את המינוי בתקופת הבחירות.

בשלב זה יש צורך בחוות דעת משפטית, שאותה אמור לספק יועמ"ש משרד האוצר, אסי מסינג. אלא שבמקרה הזה תפוח האדמה מתגלגל לפתחו של היועמ"ש, אביחי מנדלבליט, שנציגו גם חבר בוועדת החריגים. רק אם היועמ"ש ישתכנע בנחיצות המינוי של שמיר דווקא בתקופה זו ויעניק את האישור המשפטי, וועדת החריגים אכן תאשר זאת - יהיה ניתן לכנס את ועדת המינויים שתבחן את כישורי שמיר והתאמתו לתפקיד. 

אחד מהשיקולים שיעמדו בפני היועמ"ש והוועדה הוא מידת התאמתו של שמיר לתפקיד, שאמורה להצדיק את מינויו דווקא בתקופה זו. ואולם מידת התאמתו מוטלת בספק. שמיר לא כיהן עד כה באף תפקיד רלוונטי לניהול כלכלת ישראל. בעבר שימש כמנהל מרכז ההשקעות במשרד התמ"ת וכמ"מ המזכיר הצבאי לשר הביטחון. הוא לא מכיר מקרוב את משרד האוצר, שאותו הוא אמור לנהל.

עודד שמירצילום: בן גוטמן

גם אם הוועדה תאשר את המינוי, כ"ץ ייאלץ להגיע להסכמות עם כחול לבן כדי לאשר אותו בממשלה. בכחול לבן אמרו ל-TheMarker כי אין להם כל כוונה לאשר זאת, אם ראש הממשלה, בנימין נתניהו, לא ישחרר גם שורת מינויים תקועים שהם רוצים לקדם - הבולט שבהם הוא מינויו הקבוע של עמית איסמן לפרקליט המדינה. כל מינוי נוסף כזה יזדקק גם הוא לאישור של ועדת החריגים - ולכן ההערכות הן שמינויו של שמיר עשוי להתרחק משמעותית. 

למנכ"ל משרד האוצר אין סמכויות ישירות בניהול כלכלת ישראל. רוב הסמכויות נמצאות בידי ראשי האגפים, למשל אגף התקציבים (שם מכהן בתפקיד מ"מ מאז פרישתו של שאול מרידור) והחשב הכללי, יהלי רוטנברג. ואולם, לפונקציית המנכ"ל במשרד האוצר יש עדיין חשיבות רבה - הוא זה שמתכלל את פעילות האוצר, מוביל את המדיניות הממשלתית ומתאם את פעילות האגפים השונים.

יעקב אכן ביצע את התפקיד הזה, אך גם הוא התקשה מאוד בכך. הסיבה: כ"ץ מתנהל באופן ריכוזי מאוד - ונטל לעצמו את כל הסמכויות שהיו בעבר בידי דרג מנכ"ל. כ"ץ עיקר למעשה את פעילות המנכ"לים. כך למשל, הוא אסר עליהם - כולל על המנכ"לית שפרשה, קרן טרנר - לקיים דיונים עם ראשי האגפים ללא נוכחותו. 

כ"ץ גם גרם לסרבול משמעותי בעבודת האוצר. הוא מתעקש שוב ושוב שכל ראשי האגפים באוצר ישתתפו בכל ישיבות הזום שאותם הוא עורך בכל עניין, גם אם לחלק מראשי האגפים אין כל רלוונטיות לסוגיה העומדת על הפרק. למרות בקשותיהם להתפנות לעיסוקים דחופים אחרים, כ"ץ דורש מהם להיות נוכחים בכל הישיבות. 

ערן יעקבצילום: דודו בכר

תפקידו של יעקב היה לרכז את פעילות השר ולקדם אותה. כעת יעקב אמנם משתתף בפגישות הזום עם השר, אך עושה זאת רק מתוקף תפקידו כמנהל רשות המסים ואין מנכ"ל שיתכלל את פעילות המשרד. היעדר תפקיד זה מצטרף למינוי הזמני של מ"מ ראש אגף התקציבים, יוגב גרדוס. 

כ"ץ החליט להדיח את יעקב - או להאריך את כהונתו כמ"מ - ללא שהודיע לו מראש על כך, וזאת בעקבות דרישתו כי יעקב ימנה לתפקיד משנה למנכ"ל את ברק נפתלי, איש ליכוד ומקורב של כ"ץ. לאחר שיעקב סירב, כ"ץ החליט למנות את שמיר. יעקב הוציא הודעה כי פרישתו נעשתה ברוח טובה וכ"ץ הכחיש כי הוא התכוון לבצע מינויים פוליטיים.

בימים אלה נמצא כ"ץ בבידוד בביתו בפעם השנייה בתוך חודשים ספורים. עם מינויו לשר האוצר, דרש כ"ץ לספק לו שירותי אבטחה נרחבים, אף שלשרי אוצר קודמים לא היתה אבטחה כזו. גם הפעם, כמו בתקופת הבידוד הקודמת בנובמבר 2020, החולה המאומת שהכניס את כ"ץ לבידוד הוא אחד ממאבטחיו האישיים.

מלשכת השר כ"ץ לא נמסרה תגובה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker