פנייה לבית המשפט: המכרז למנהל רשות החברות אינו חוקי, יש לעצור אותו

60 חברות ממשלתיות וניהול 54 אלף עובדים עומדים בבסיס תפקידו של מנהל רשות החברות. התנועה לאיכות השלטון תובעת לבטל את המכרז לתפקיד ■ לטענתה, תנאי הסף קוצצו בו לרמה לא סבירה

נתי טוקר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
השר הממונה על רשות החברות, דודי אמסלם
נתי טוקר

עצרו את המכרז לרשות החברות - זו הדרישה העיקרית שמפורטת בבקשה שהגישה אתמול (חמישי) התנועה לאיכות השלטון לבית הדין לעבודה בירושלים. לכתב התביעה צורפה בקשה לצו זמני נגד נציבות שירות המדינה ונגד משרד הדיגיטל בראשות השר דודי אמסלם, בדרישה לעצור את המכרז. התביעה הוגשה בעקבות הפרסום ב-TheMarker שלפיו הופחתו משמעותית תנאי הסף לתפקיד ולא נדרש לו כל ניסיון משמעותי.

תפקיד מנהל רשות החברות התפנה באחרונה לאחר מינויו של יענקי קוינט למנכ"ל רשות מקרקעי ישראל. השר האחראי כיום על רשות החברות הוא דוד אמסלם. ב-TheMarker פורסם כי אמסלם הפעיל לחצים על נציבות שירות המדינה שיאפשרו לו למנות ללא ועדת איתור את מנהל רשות החברות הבא. בסופו של דבר סוכם על ועדת איתור, אך תנאי הסף נחתכו באופן משמעותי. 

כך, בעוד שבעבר נדרש ניסיון ניהולי של לפחות חמש שנים בארגון ציבורי גדול או בתאגיד פרטי בעל היקף עסקים משמעותי, תנאי הסף החדשים כללו ניסיון ניהולי כלשהו של שלוש שנים בלבד. בתנועה טוענים כי המהלך הזה לוקה בחוסר סבירות. 

בבקשה נטען כי המכרז "אינו חוקי יש להקפיאו מיידית". התנועה הזכירה כי מנהל רשות החברות הוא בעל סמכויות רבות, האחראי על כ-60 חברות ממשלתיות שתקציביהן הוא כ-200 מיליארד שקל בשנה והן מעסיקות כ-54 אלף עובדים. 

"מדובר בתפקיד מן הבכירים ביותר בשירות הציבורי, שאותו בחרו הנתבעים לפרסם כשהם משמיטים ממנו תנאי סף בסיסיים ומהותיים לתפקיד, תנאים המחויבים על פי דין, וזאת ללא כל נימוק ענייני", נכתב בתביעה. "ביטול זה צורם אף יותר, שעה שבתפקידים מקבילים ביחידות ממשלתיות מקבילות, נדרשים המנהלים לניסיון ניהולי משמעותי ועשיר, לצד ניסיון מקצועי בתחום העיסוק של היחידות הרלוונטיות".

בתנועה רומזים כי הורדת תנאי הסף עשויה לסייע לאמסלם למנות לתפקיד מקורב כלשהו. "במלוא הזהירות, תתהה ההתנועה האם קביעת דרישה לשלוש שנות ניסיון בלבד, בתפקיד ניהולי לא בכיר בשירות הציבורי או בניהול תאגיד שהיקף עסקיו לא מצוין, ותיאור אופי הניסיון בצורה כללית ועמומה בניגוד לנוהל הנציבות, אינם אלא שיטה ערמומית הנועדה להלבין מינויו של אדם אשר אינו אוחז בידיו בכישורים הנדרשים לניהול של גוף גדול ומורכב זה", נכתב בתביעה. 

כך או כך, לאמסלם לא תהיה יכולת למנות מנהל לרשות החברות בתקופת הבחירות בשל ההגבלות על מינויים בשירות הציבורי בתקופה זו. בתנועה דורשים כי המינוי אכן ייעצר לאור תקופת הבחירות והנחיות היועמ"ש בעניין.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker