שירות התעסוקה: 120-90 אלף איש יירשמו כדורשי עבודה בסגר השלישי

המקצועות שהכי ייפגעו: מוכרים בחנויות, עובדי מזכירות ומאבטחים ■ בשירות ממליצים לקצוב את תקופת החל"ת

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שירות התעסוקהצילום: שירות התעסוקה

שעות לפני הכניסה לסגר השלישי, שירות התעסוקה פירסם הבוקר (א') את תחזיתו באשר למשמעויות התעסוקתיות שצפוי שוק העבודה להתמודד איתן נוכח הסגר.

לפי ההערכה, מספר דורשי העבודה החדשים שיירשמו במהלך הסגר השלישי צפוי להיות נמוך משמעותית מאשר מספר הנרשמים במהלך הסגר השני. בעוד שבסגר חגי תשרי נרשמו כ-291 אלף איש כדורשי עבודה, בשירות התעסוקה מעריכים כי טווח הנרשמים החזוי בסגר השלישי יעמוד על 120-90 אלף דורשי עבודה.

התחזית מבוססת על ההנחה כי הסגר יימשך חודש, כפי שהעריכו בסוף השבוע גורמים במשרד הבריאות. אם הסגר יהיה ארוך יותר, צפוי מספר הנרשמים כדורשי עבודה חדשים במהלכו לעלות. להערכת שירות התעסוקה, גם בסגר השלישי משלחי היד שצפויים להיפגע יותר הם המכירות והשירותים; הסוכנים, ההנדסאים והטכנאים; האקדמאים; והפקידים ועובדי המשרדים. באשר למקצועות, המקצועות שהכי צפויים להיפגע הם עוזרי מכירה בחנויות, עובדי מזכירות ומאבטחים. 

ד"ר גל זהר, מנהל יחידת המחקר והמדיניות בשירות התעסוקה, מסביר את התחזית ותולה את הפער ביחס לסגר השני בכמה גורמים. ראשית, סגירתה המלאה של מערכת החינוך בסגר השני הביאה לכך שעשרות אלפי תומכי הוראה הפכו לדורשי עבודה. בסגר השלישי בו מערכת החינוך צפויה לפעול במתכונת מלאה לפחות בכמחצית משכבות הגיל - כך שככל שאכן תהיה פגיעה היא תיעשה בעיקר בתומכי ההוראה. לבסוף, ד"ר זהר מסביר את ההבדל בכך שבין סגר לסגר שוק העבודה למד להתנהל בצילה של הקורונה, למשל בעבודה מרחוק, כך שבניגוד לסגרים הקודמים בסגר השלישי יותר מעסיקים צפויים שלא להוציא את עובדיהם לחל"ת.

עם זאת, לאור מגמות החזרה לעבודה לאחר הסגר השני, בשירות התעסוקה מביעים חשש כי עובדים שייצאו לחל"ת במהלך הסגר השלישי יתקשו להשתלב מיידית בסוף הסגר. לפיכך, ממליץ שירות התעסוקה לממשלה לקצוב את תקופת החל"ת למי שייצאו אליו במהלך הסגר השלישי ולעודד את החזרתם לעבודה.

לפני נתוני הלמ"ס (הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה) שפורסמו בשבוע שעבר, קיימים סימנים ראשונים לפגיעה מתמשכת בשוק העבודה. שיעור האבטלה הרחב המשיך להיות גבוה יחסית גם במחצית השנייה של נובמבר - אף שמערכת החינוך חזרה לפעול לאחר הסגר השני, ואף שחלק מהענפים במשק חזרו לפעילות – ועמד על 14.6% - ללא שינוי לעומת המחצית הראשונה של החודש.

נגיד בנק ישראל, פרופ' אמיר ירון, הזהיר באחרונה מפני אבטלה מבנית ומתרחיש שבו כ-200 אלף איש לא ישובו לעבודה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker