כ"ץ הודיע על מענקי חזרה לעבודה - בלי לדעת כמה זה עולה

המענק יועבר לכל מי שהיה מובטל במשך 100 יום בתקופת הקורונה, והשתכר פחות מהשכר הממוצע במשק ■ העלות הכוללת: כ-600 מיליון שקל

נתי טוקר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ישראל כץ, אוגוסט 2020
ישראל כץ, אוגוסט 2020צילום: עמית שאבי

משרד האוצר הודיע היום (א') על שתי תוכניות למענקים הקשורות בשוק התעסוקה. התוכנית המשמעותית יותר כוללת מענק חודשי למובטלים שיחזרו לעבוד. במשרד האוצר לא יודעים בשלב זה להעריך מה תהיה העלות הכוללת של המענק הזה והוא אינו מוגבל בסכום אלא רק בהגבלת זמן - עד דצמבר. במקביל, כל מי שהיה מובטל במשך 100 יום בתקופת הקורונה יקבל מענק של לפחות 2,000 שקל.

המענק לכל מובטל בהיקף של 2,000 שקל יועבר באופן חד פעמי, ללא תלות בחזרה לעבודה, לכל מי שהיה מובטל במשך 100 ימים (גם אם לא רצופים) מאז פרוץ משבר הקורונה (1 במארס).

המענק יועבר רק למי ששכרו לפני שפוטר או יצא לחל"ת היה נמוך יחסית לשכר הממוצע במשק. כלומר, רק מי שהשתכר פחות מכ-11,600 אלף שקל בחודש - יקבל את המענק המיוחד. בני זוג שזכאים שניהם למענק, יקבלו כל אחד תוספת של 500 שקל למענק, כך שכל אחד מהם יקבל 2,500 שקל.

ההערכות הן שמענק זה, שאינו תלוי בחזרה לעבודה, יועבר לכ-350-300 אלף איש, ולכן העלות הכוללת תהיה לפחות 600 מיליון שקל. התשלום יועבר באמצעות הביטוח הלאומי. משרד האוצר הפיץ את ההסכם בין הצדדים, והוא תלוי עדיין באישור הכנסת.

המענק הנוסף הוא כזה שאמור לעודד חזרה לעבודה של עובדים שפוטרו או שיצאו לחל"ת, ויינתן גם הוא רק לעובדים שהיו מובטלים במשך 100 יום לפחות מאז פרוץ משבר הקורונה (1 במארס). המסלול הזה מוגדר כפיילוט והוא יינתן בשלב זה רק לעובדים שחזרו לעבודה בשכר נמוך מזה שקיבלו לפני שיצאו לאבטלה. המענק יינתן במשך ארבעה חודשים ויתבסס על חישוב הפער שבין השכר החדש לישן. מקסימום המענק לחודש יהיה 5,000 שקל - עד דצמבר. כאמור, במשרד האוצר לא יודעים להעריך מה תהיה העלות הכוללת של מענק ההחזרה לעבודה.

כ"ץ כבר קידם תוכנית אחת לעידוד התעסוקה כדי להחזיר מובטלים לשוק העבודה באמצעות מענק של עד 7,500 שקל שהופנה אז למעסיק באמצעות שירות התעסוקה. התוכנית שהושקה ביוני ספגה ביקורת גם בתוך האוצר, בעיקר על אופן קבלת ההחלטות והקביעה השרירותית של סכום המענק ללא בחינה מעמיקה של העלות והתועלת של המהלך.

התוכנית ההיא, שכללה מענקים למעסיקים שיחזירו עובדים, נחלה כישלון בעיקר בשל הטלת ביורוקרטיה רבה על העסקים. התוכנית תוקצבה בתחילה ב-6 מיליארד שקל, ובהמשך לאור אי המימוש ירדה היקפה ל-3.5 מיליארד שקל. נכון להיום הועברו מענקים למעסיקים עבור החזרה לעבודה של כ-450 אלף עובדים, בהיקף כולל של כמיליארד שקל. המשמעות היא שנוצרו יתרות שלא מומשו מהתוכנית הקודמת.

שר האוצר, ישראל כ"ץ, מסר: "החלטתי על צעדים חשובים אלו כדי לסייע למי שמובטל תקופה ממושכת ונשחק בהכנסתו עקב התמשכות הסגרים. זאת כדי לעזור לאותם אנשים לעבור את התקופה הקשה, ובנוסף לעודד מקבלי חל"ת רבים לחזור למעגל התעסוקה. כל זה בנוסף לתוכנית רשת הביטחון, שמסייעת לעצמאים, שכירים ובעלי עסקים. לצד זאת אמשיך להיאבק לחזרה מהירה של המסחר וכלל הפעילות במשק, כדי להחזיר את הכלכלה הישראלית לפעילות מלאה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker