האם בנק ישראל יוריד היום את הריבית לשיעורה הנמוך מעולם?

מתוך 14 כלכלנים שהשתתפו בימים האחרונים בסקר שערכה סוכנות המידע הפיננסי בלומברג - שלושה מעריכים כי הריבית תרד לראשונה לשיעור של 0%

נתי טוקר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אמיר ירון, נגיד בנק ישראל
אמיר ירון, נגיד בנק ישראלצילום: אמיל סלמן

הוועדה המוניטרית של בנק ישראל צפויה להודיע היום (חמישי) על שיעור הריבית במשק, שכיום הוא 0.1%. מתוך 14 הכלכלנים שהשתתפו בימים האחרונים בסקר שערכה סוכנות הידיעות והמידע הפיננסי בלומברג, שלושה מעריכים כי הריבית תרד לראשונה לשיעור של 0%. בהודעות ריבית קודמות היתה תמימות דעים כי הריבית לא תגיע ל-0%.

באפריל, עם פרוץ המשבר, ירדה ריבית בנק ישראל מ-0.25% ל-0.1%. לאור התמשכות משבר הקורונה והחרפת השפעתו, בעיקר לאחר הסגר השני באמצע ספטמבר והעלייה בשיעור האבטלה הרחב ל-19.1% במחצית השנייה של החודש, קיימות הערכות כי לראשונה אי-פעם תונהג בישראל ריבית 0%.

התרחישים בבנק ישראל עד כה נעו בין 13.2% ל-14.6% גירעון ביחס לתוצר. נתוני הגירעון שפורסמו בספטמבר, שלפיהם הצטבר "בור" של 102 מיליארד שקל מתחילת 2020, התקרבו לתרחישים הפסימיים לגבי הגירעון ויחס החוב לתוצר.

הכלכלנים בסקר בלומברג שהעריכו כי הריבית תרד הם מבתי ההשקעות לידר, מיטב דש ו-IBI. שאר התחזיות הן כי הבנק יותיר את שיעור הריבית ללא שינוי, אך עשוי להרחיב את התערבותו בכלים אחרים או בהרחבת תוכניות קיימות.

בשבוע שעבר התראיין לסוכנות בלומברג נגיד בנק ישראל, פרופ' אמיר ירון, ורמז כי לא יתמוך בשינוי שיעור הריבית. ירון אמר כי אף שבנק ישראל ימשיך לבצע צעדים להרחבה של מדיניותו המוניטרית ככל שיידרשו, "נכון לעכשיו סביבת הריבית נוחה".

ירון ציין את התוכניות שנקט בהן עד עתה בנק ישראל, ובהן הרחבה כמותית באמצעות רכישת אג"ח ממשלתיות ב-50 מיליארד שקל, רכישת אג"ח קונצרניות בסכום של עד 15 מיליארד שקל, ומתן הלוואות מסובסדות לבנקים במטרה שיעניקו אשראי לעסקים קטנים ובינוניים.

בנק ישראל עוד לא מימש במלואו את התוכניות האלה. היקף רכישות האג"ח הממשלתיות עד סוף ספטמבר הגיע לכ-34 מיליארד שקל, ואילו רכישות האג"ח הקונצרניות בוצעו עד כה בכ-2.1 מיליארד שקל בלבד. לאור ההחרפה בגירעון התקציבי, ההערכות בחטיבת המחקר של בנק הפועלים הן כי בנק ישראל ייאלץ להגדיל את מכסת רכישות האג"ח. מנהל החטיבה הכלכלית של בנק הפועלים, ויקטור בהר, סבור כי בדומה לפד האמריקאי, בנק ישראל יותיר את שיעור הריבית על כנו, לאור ההשפעה הדלה שעשויה להיות לירידה שלה על השוק בסביבת ריבית שלילית עולמית, ויעדיף לנקוט צעדים מוניטריים חלופיים.

בנק ישראל צפוי לפרסם מחר גם תחזית עדכנית של מחלקת המחקר של הבנק. התחזית האחרונה של הבנק באוגוסט שופרה מעט לעומת תחזיות קודמות, לאור ההתאוששות. התחזית הנוכחית צפויה להיות מושפעת יותר מהשלכות הסגר השני והגידול בשיעור האבטלה הרחב.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker