אלקין מתעקש להפחית למשקי הבית את המים ב-12 שקל – על חשבון העסקים

הדרגים המקצועיים בממשלה מתנגדים להצעת שר המים וטוענים שהיא "פופוליסטית" ולא מגובה בנתונים ■ בהתאחדות התעשיינים מציעים כי הכסף החסר יגיע מעלויות הקמת משרד המים החדש - שיסתכמו במיליוני שקלים בשנה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
זאב אלקין, שר להשכלה גבוהה ולמשאבי מיםצילום: מארק ישראל סלם

מועצת רשות המים אמורה לדון מחר (ה') בהצעת שר המים זאב אלקין לשינוי כמות הצריכה הביתית של המים בתעריף מוזל, וזאת כדי להפחית את חשבונות המים שמשלמים משקי הבית בתקופת הקורונה.

אלא שדרגי המקצוע בממשלה מתנגדים להצעה וטוענים כי היא "פופוליסטית". בחוות דעת מקצועיות שגובשו בעניין צוין כי ההצעה תפחית את התשלום החודשי של משקי הבית ב-12 שקל בלבד, וההפחתה תשפיע בעיקר על צרכני המים הכבדים מקרב משקי הבית – כלומר משפחות מבוססות יותר. עוד הוסבר כי משום שמשק המים הוא סגור, הרי שההפחתה הזו תועמס על העסקים שצורכים את כמויות המים בתעריף הגבוה. תעריף זה יתייקר בהתאם להוזלה הנובעת מהעלאת הרף של המחיר הנמוך.

ברשות המים העריכו כי הגידול בצריכת המים במארס-יוני בבתים נע בין 5% ל-14% וזאת בשל הסגר והנטייה להישאר בבתים. תעריף המים המוזל כיום הוא עבור 3.5 מ"ק מים לנפש. בפועל, אכן חלה עלייה במספר המשפחות שהחלו לצרוך כמויות מים גדולות יותר ועברו לשלם את התעריף הגבוה.

אלקין הסביר את הצעתו בכך שמשבר הקורונה יביא לשהייה ממושכת בבתים ולכן לחריגה מהכמות בתעריף הזול. השר הציע להעלות את רף התעריף הנמוך ל-4 מ"ק לנפש כדי להוזיל את העלויות למשפחות בישראל.

לפי נתונים שגובשו ברשות, משפחה ממוצעת בת ארבע נפשות, שצורכת כיום בממוצע 16 מ"ק ומשלמת 130 שקל בחודש, תחסוך 12 שקל בחודש בלבד בזכות הצעת אלקין.

ההשפעה הכוללת של שינוי רף התחתון תהיה הוזלה של כ-45 מיליון שקל. הסכום הזה יועמס על צרכני המים הכבדים יותר, וברף העליון של צריכת המים יתייקר כל מ"ק ב-3%-2%.

מי שעשויים להיפגע בעיקר הם העסקים. בהתאחדות התעשיינים ובאיגוד לשכות המסחר שיגרו מכתב למועצת רשות המים שבו הביעו התנגדות חריפה למהלך. "ההצעה מופרכת, מנותקת והוגשה ללא נתונים תומכים. בזמן שמרבית העסקים נלחמים על שרידותם לאור הפגיעה בתוצר ובשווקים הבינלאומיים, ההצעה להכביד עוד יותר על כלל העסקים מנוגדת לכל היגיון בריא ואף למדיניות הממשלה הבוחנת דרכים לסייע לעסקים על מנת לשמר את רמת התעסוקה", נכתב בעמדת התאחדות התעשיינים ואיגוד לשכות המסחר.

עוד צוין כי צריכת המים של המגזר העסקי מסתכמת בכ-172 מיליון מ"ק, וכי כבר נרשמה התייקרות תעריפים בשיעור של 11% ב-2019 .

לתעשיינים היתה הצעה עוקצנית במיוחד מהיכן לממן את העלויות של העלאת התעריף התחתון של תשלום המים. בעמדת התעשיינים הוצע לממן זאת מעלות הקמת המשרד הממשלתי החדש, משרד המים, במסגרת הממשלה הנוכחית.

לטענת התעשיינים, "עלות ההקמה של המשרד תהיה מיליוני שקלים בשנה, והיא כוללת מימון לארבע שנים של יועצים לשר, עלות נהג שנתית, עלות אחזקת הלשכה (ארנונה, מים, חשמל והוצאות) עלות רכבים ואחזקת רכב, אבטחה, ותפעול... מוצע כי מימון ההטבה למשקי הבית תמומן על ידי הסטת תקציבים ממשרד המים".

מלשכת השר אלקין נמסר: "עמדת השר אלקין היא, שנכון יהיה להעלות את הכמות למשפחות בתעריף הנמוך, לאור הגדלת השהות בבתים.

"הנתונים מראים, כי ישנה עלייה משמעותית בצריכה הביתית בישראל בכלל ובפריפריה החברתית בפרט. ישנו גידול משמעותי במספר משקי הבית החורגים מהכמות בתעריף הנמוך בתקופת הקורונה לאור הגדלת השהות בבית בערים כמו ירושלים, אשקלון, נתיבות, בני ברק, דימונה ועוד.

"החיסכון שיושג למשפחות יקטין את תשלום המים בתעריף הגבוה והן תוכלנה להשתמש בכסף הנחסך להוצאות חיוניות אחרות. על פי בדיקה שמשרד משאבי המים ביצע, קיים גידול בחשבונות המים, בשיעור שיכול להגיע עד לכ-30 אחוזים. ההצעה תקטין משמעותית את גובה הגידול בחשבונות המים של הצרכנים הביתיים.

"השר סבור, כי במידה ונדרש לייקר את התעריף הגבוה, ניתן לבחון זאת בחודש ינואר לאחר שתתקבל תמונה מלאה על משק המים על כל המשמעויות הכלכליות. כך או כך, השר לא תומך בשום צורה בהעלאת תעריף המים למגזר העסקי.

"יוזכר, כי החלטות בנושא מתקבלות על ידי מועצת רשות המים המורכבת מנציגי משרדי ממשלה ונציגי ציבור והשר אינו חבר במועצה. לדיון הוכנו ניירות עמדה התומכים והמתנגדים לנושא שהשר העלה בפני מועצת הרשות. מועצת הרשות יכולה על פי חוק להצביע כפי הנראה לה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker