שיעור האבטלה הרחב זינק ל-19.1% - חצי מיליון ישראלים בחל"ת

השינוי נבע מהטלת הסגר והשבתת מקומות העבודה ■ בסך הכל 767 אלף ישראלים נכללים כיום בשיעור האבטלה הרחב

נתי טוקר
תל אביב ריקה בימי קורונה
נתי טוקר

שיעור האבטלה הרחב, הכולל את המובטלים והעובדים שבחל"ת, זינק בחצי השני של ספטמבר ל-19.1% - כך מפרסמת היום (ב') הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה (למ"ס). השינוי נבע מהטלת הסגר והשבתת מקומות העבודה. בסך הכל 767 אלף ישראלים נכללים כיום בשיעור האבטלה הרחב.

שיעור האבטלה הרחב כולל בתוכו שלוש קבוצות של בלתי מועסקים. הקבוצה הראשונה היא שיעור הבלתי מועסקים בהגדרה הצרה - בלתי מועסקים בני 15 ומעלה שלא עבדו אפילו שעה אחת בשבוע הקובע בסקר ומחפשים עבודה. בשיעור זה - שמייצג את שיעור האבטלה הקלאסי - דווקא חלה ירידה במחצית השנייה של ספטמבר והוא מגיע ל-4.2% (165 אלף), לעומת 6.0% המחצית השנייה של אוגוסט.

הירידה הזו בשיעור האבטלה נובעת משינויים הקשורים בתקופת החגים, שבהם בדרך כלל יש ירידיה בשיעור האבטלה מאחר שפחות עובדים מחפשים עבודה ומעסיקים מגייסים פחות עובדים. במקביל, נתון זה הושפע משינויים שהתרחשו במשק בעקבות משבר הקורונה. בעקבות הטלת הסגר, בלתי מועסקים אלה שאינם מחפשים עבודה עברו לסיווגים הנוספים הכלולים בשיעור האבטלה הרחב; או מאחר שלא חיפשו עבודה בחגים כלל לא נכללים כמשתתפים בכוח העבודה.

שיעור העובדים ששרויים בחל"ת, שמאכלס ברובו את הקבוצה השנייה בשיעור האבטלה הרחב, זינק באופן חד. לפי הלמ"ס, העובדים שהוצאו לחל"ת נכללים בסיווג של מועסקים שנעדרו זמנית מעבודתם בשל סיבות הקשורות בקורונה. כחצי מיליון ישראלים היו בחל"ת במחצית השנייה של ספטמבר, לעומת 176 אלף בחל"ת במחצית השנייה של אוגוסט.

הקבוצה השלישית של הלמ"ס שנכללת בשיעור האבטלה הרחב רלוונטית גם היא למשבר הקורונה. הגדרה זו כוללת את כל העובדים שהפסיקו לעבוד בגלל פיטורים או סגירת מקום העבודה ממארס 2020, שגם לא מחפשים עבודה באופן פעיל - בשל המשבר, הסגר או הסובסידיות הממשלתיות. גם בשיעור זה חל גידול והוא מגיע כיום ל-95 אלף עובדים, לעומת 65 אלף עובדים. כלומר, 30 אלף עובדים הצטרפו למעגל האבטלה (לא חל"ת) בתוך חודש בלבד בשל משבר הקורונה.

שיעור האבטלה הרחב הנוכחי גבוה מאוד יחסית לחודשים קודמים אך לא הגרוע ביותר. במחצית הראשונה של מאי יותר ממיליון איש, שהם 26.6%, נכללו בשיעור האבטלה הרחב, לעומת 767 אלף ישראלים כיום. במחצית השנייה של אוגוסט הגיע מספרם של הבלתי מועסקים ל-483 אלף ושיעור האבטלה הרחב הגיע ל-11.8%.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker