ועדת הכספים אישרה: עוד 2.7 מיליארד שקל לערבות המדינה נוכח משבר הקורונה

הסכום שאושר אמור למנף עד 18 מיליארד שקל נוספים לטובת הלוואות לעסקים קטנים ובינוניים שנפגעו במשבר

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חנויות סגורות בשוק באר שבע במהלך הסגר הראשוןצילום: אליהו הרשקוביץ

ועדת הכספים בראשות ח"כ משה גפני אישרה הבוקר (ג') העמדת 2.7 מיליארד שקל נוספים כערבות מדינה לטובת המסלול הכללי בקרן הסיוע לעסקים קטנים ובינוניים בשל התפשטות נגיף הקורונה בישראל.

הסכום ימנף העמדת הלוואות במסלול זה מצד הבנקים ויתר הגופים המממנים, בסכום נוסף של עד 18 מיליארד שקל לטובת העסקים שנפגעו.

במהלך הדיון מתחו ביקורת יו"ר הוועדה וחבריה על כך שחלקים שונים בתוכניות הסיוע כלל לא מוצו. הוועדה קראה למשרד האוצר לפעול ביעילות גדולה יותר במסגרת הסכומים השונים שאושרו לטיפול במשבר.

על פי הנתונים שהוגשו לוועדה, עד ל-4 באוקטובר הוגשו למסלול הרגיל 87,133 בקשות להלוואות, מתוכן נדונו 83,133 בקשות ואושרו 51,287 (62%), בהיקף כולל של כ-17.8 מיליארד שקל. הלוואה ממוצעת עומדת על 348 אלף שקל.

במסגרת המסלול המוגבר לעסקים בסיכון הוגשו עד 4 באוקטובר 3,401 בקשות, מתוכן דנו ב-2,624 ואישרו 2,283 (87%), בהיקף כולל של כ-1.3 מיליארד שקל. הלוואה ממוצעת עומדת על 569 אלף שקל.

במקביל מתחו בוועדה לביקורת המדינה ביקורת על כלל הגופים העוסקים בנושא תוכנית החל"ת בישראל. יו"ר הוועדה, ח"כ עפר שלח (יש עתיד), טען כי הוצאת העובדים לחל"ת לתקופה כה ארוכה היתה טעות שכרגע קשה לתקנה. בין היתר עלה מדיוני הועדה כי מעסיקים מבולבלים מאוד באשר למסלולי המענקים השונים שניתנים במטרה להשיב עובדים מחל"ת או לשמרם במקום העבודה. ח"כ קרין אלהרר (יש עתיד) ביקשה מהאוצר לפשט את המסלולים לכדי מסלול ברור אחד.

עוד עלה בדיון כי חסרים נתוני אמת על מספר היוצאים לחל"ת.  הסטטיסטיקן הראשי אמר כי מאז תחילת המשבר, נוספו כ-100 אלף מובטלים לשוק העבודה. לפני המשבר עמד המספר על כ-130 אלף איש והוא עומד היום על 230 אלף איש.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker