"למנוע קריסה של אלפי עסקים": האוצר ימליץ לקבינט הקורונה לפתוח את כל העסקים שלא מקבלים קהל

פתיחת העסקים האלה תחסוך פגיעה של כ-6 מיליארד שקל בתוצר בשבועיים, אומרים במשרד האוצר

אבי וקסמן
אבי וקסמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חלל עבודה
חלל עבודה צילום: דניאל צ'צ'יק

משרד האוצר ימליץ לקבינט הקורונה לפתוח מיד לאחר שמחת תורה את כל מקומות העבודה והעסקים שאינם מקבלי קהל במגזר הפרטי. פעילותם של עסקים כאלה הותרה עם תחילת הסגר הנוכחי, בערב ראש השנה, אבל נאסרה עם הידוק הסגר ב-25 בספטמבר, לקראת יום כיפור.

"הבעיה היא לא במקומות עבודה, ומשם לא תבוא הישועה בשיפור נתוני התחלואה", אמרו מקורות במשרד האוצר בשיחה עם עיתונאים היום (שני), לקראת הצגת העמדה של המשרד בפני קבינט הקורונה. עמדתם עשויה להיתקל בהתנגדות בקבינט, נוכח הכרזתו של ראש הממשלה, בנימין נתניהו, כי הוא נוקט עמדה שמרנית במיוחד בכל הנוגע להקלות בסגר.

במשרד האוצר אומרים כי מבחינת ההגבלות על הפעילות הכלכלית, הסגר הנוכחי חמור יותר מזה שהיה במארס-אפריל - גם אם הציבור חש כי ההגבלות על התנועה חמורות פחות. לפי נתונים שיציגו בכירים במשרד לקבינט, ניידות הציבור למקומות עבודה ירדה לרמה דומה לזאת שנמדדה לאחר התחלת הסגר הראשון, במארס, וכך גם מידת הגודש בכבישים.

משרד האוצר מתנגד להחמרות נוספות בסגר. הוא ממליץ להשיב את ההגבלות על פעילות המגזר העסקי לאלה שהתקיימו בשבוע שלאחר ראש השנה - וטוען כי הדבר יחסוך פגיעה בתוצר בסך כ-6 מיליארד שקל בשבועיים. הכלכלנית הראשית שירה גרינברג מעריכה כי עד שמחת תורה, הפגיעה של הסגר הנוכחי בתוצר הכלכלי תסתכם ב-11-12 מיליארד שקל (לכשלושה שבועות של סגר).

לאחר מכן, המשך הסגר במתכונתו הקיימת כיום למשך שבועיים נוספים תעלה כ-13 מיליארד שקל נוספים; ואילו פתיחת 100% מהעסקים שאינם מקבלי קהל, תצמצם את הפגיעה של עוד שבועיים של סגר לכ-7 מיליארד שקל. בכל מקרה, הפוטנציאל של הסגר לפגוע בתוצר יגדל מאוד עם תום חגי תשרי - שבהם פעילות המשק מצומצמת ממילא. 

שירה גרינברג, הכלכלנית הראשית של משרד האוצרצילום: שאולי לנדנר

מקומות העבודה שאינם מקבלי קהל, יאמרו נציגי משרד האוצר לשרי הקבינט, אינם מהווים מוקדי הדבקה בקורונה, ומנגד חשיבותם לתוצר הכלכלה רבה. "כדי למנוע קריסה של אלפי עסקים יש לפתוח באופן מיידי לאחר החג את מקומות העבודה ללא קבלת קהל", נכתב במצגת שהכינה הכלכלנית הראשית במשרד, שירה גרינברג, לקראת ישיבת הקבינט. באשר להקלות עתידיות בסגר, במשרד האוצר אומרים כי רצוי להתקדם בהן בהדרגה, בכפוף למדדים בריאותיים.

גם שר הכלכלה והתעשייה, עמיר פרץ, תומך בפתיחת העסקים שאינם מקבלי קהל. פרץ אמר היום: "מיטב המומחים טוענים שסגר מהודק אינו אפקטיבי והנזק הכלכלי בו גובר על התועלת. אין כל סיבה שלא לאפשר לעסקים קטנים שאינם מקבלים קהל ולמעונות יום לפעול כבר אחרי החגים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker