הגל מתגבר: 180 אלף ישראלים הוצאו לחל"ת מאז ערב ראש השנה

בשירות התעסוקה דיווחו על 42 אלף דורשי עבודה חדשים מאז ראש השנה ■ מנגד, 4,650 איש ואישה דיווחו על חזרתם לעבודה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
קניון עזריאלי בתל אביב בתקופת הסגר השניצילום: אייל טואג

מאז ערב ראש השנה הוצאו לחופשה ללא תשלום (חל"ת) כ-100 אלף עובדים ברשתות המסחר, האופנה וההסעדה – כך לפי התאגדות רשתות המסחר, האופנה וההסעדה. בנוסף, בהתאגדות המסעדות ובתי הקפה מסרו על כ-80 אלף עובדים שהוצאו לחל"ת בימים האחרונים.

נתונים של שירות התעסוקה מעלים כי במהלך חג ראש השנה ועד היום בשעה 7 בבוקר נרשמו 41,924 דורשי עבודה חדשים. מנגד, 4,650 איש ואישה דיווחו לשירות התעסוקה על חזרתם לעבודה. עם זאת, בהתאגדות רשתות המסחר, האופנה וההסעדה העריכו כי בימים האחרונים הוצאו לחל"ת כ-100 אלף עובדי רשתות המסחר - בהן רשתות האופנה, ההנהלה, הספרים ועוד. מתוכם הוצאו לחל"ת כ-15 אלף עובדי חברות הניהול של הקניונים.

יו"ר ההתאגדות, דדי ריזל, הסביר כי "מרבית רשתות המסחר הוציאו לחל"ת לפחות 80% מעובדיהן, כך שמדובר ביותר מ-100 אלף עובדים. חלק מהרשתות הודיעו על כך לעובדים רק היום כי לא רצו לפגוע בשמחת החג, ולכן נתונים אלה טרם נקלטו בשירות התעסוקה". בין החברות שהוציאו עובדים לחל"ת נמצאות קבוצת פוקס, קבוצת קסטרו-הודיס, קבוצת גולף - כולל עדיקה, איקאה, טמפו ועוד.

במסגרת התוכנית הכלכלית שהציג ביום חמישי האחרון שר האוצר ישראל כ"ץ, שעברה בינתיים לאישור - מעמידה הממשלה לעסקים שישמרו את מקום העבודה של עובדיהם ולא יוציאו אותם לחל"ת מענקים בסכום של עד 5,000 שקל לעובד. זאת, למרות הפגיעה הנרחבת בהיקף הפעילות שלהם. בשבוע שעבר העריכו בביטוח הלאומי כי 200–300 אלף עובדים ייצאו לחל"ת בגל הנוכחי.

בית קפה בשוק הפשפשים ביפוצילום: אוהד צויגנברג

בשיאו של הגל הראשון של הקורונה חצה מספר מחפשי העבודה בישראל את רף המיליון. באוצר מקווים כי המענק שיוצע למעסיקים שישמרו עובדים יסייע בצמצום מספר המוצאים לחל"ת. אף שבאוצר מדברים על מענק של עד 5,000 שקל לעובד שלא הוצא לחל"ת - בפועל נראה כי עסקים רבים יהיו זכאים למענק מופחת, ולא ינסו לקבלו, אלא יעדיפו להוציא עובדים לחל"ת כפי שעשו בסגר הראשון. סיבה נוספת לכישלון המסתמן של המתווה הוא חוסר אמון של המעסיקים בכך שהאוצר אכן יקיים את הבטחותיו תוך פרק זמן סביר.

לצורך המענק לשימור עובדים בתקופת הסגר הוקצו מיליארד שקל. מפרטי המתווה עולה כי המענק יחושב לפי רמת הפגיעה במחזור השנתי ומספר העובדים שלא הוצאו לחל"ת. כך, עסק שמחזורו נפגע בשיעור של 80% לפחות, יקבל מענק על כל עובד מעל רף המינימום של 40% מכלל כוח האדם. המינימום עולה ל–50% אם העסק נפגע בהיקף של 60%-80% מהכנסותיו; ו–70% לעסק שנפגע בהיקף של 40%-60% מהכנסותיו.

בשירות התעסוקה מדווחים כי מבין דורשי העבודה שנרשמו מאז ה-17 בספטמבר, 38,288 נרשמו עקב הוצאה לחל"ת (91% מהנרשמים), ו–3,636 מסיבות אחרות. כיום רשומים בשירות התעסוקה 779,737 דורשי עבודה, מהם 453,066 בחל"ת.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker