מנכ"לית האוצר: עובד שלא רוצה לחזור מחל"ת הוא כמו מתפטר, ויחכה 3 חודשים לדמי אבטלה

קרן טרנר-אייל התייחסה בוועדת הכלכלה לטענות שלפיהן הארכת הזכאות לחל"ת עד יוני 2021 מעודדת אי־תעסוקה: "אנחנו מבינים ש-20% מהעובדים לא רוצים לחזור"

סיון קלינגבייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
קרן טרנר איילצילום: אוליבייה פיטוסי
סיון קלינגבייל

"מעסיק שהעובדים שלו לא רוצים לחזור, צריך להביא את החל"ת לסיומו. אדם שהתפטר כך ("מפוטר בדין מתפטר"), יחכה שלושה חודשים לדמי אבטלה" - כך אמרה היום מנכ"לית משרד האוצר קרן טרנר-אייל בוועדת הכלכלה של הכנסת. לדברי טרנר-אייל, "אם אדם מסרב לבקשת המעסיק שלו לחזור מהחל"ת, המעסיק יכול לומר לו שנגמר החל"ת, ובכך להביא למעשה להתפטרותו".

טרנר-אייל התייחסה בוועדה לוויכוח על נושא החל"ת והשאלה מדוע האוצר מתעקש לא להחיל מדיניות של חל"ת גמיש – האפשרות להעסיק עובד במשרה חלקית בצד קבלת דמי אבטלה חלקיים. 

צועדים לקטסטרופה: באוצר דבקים במודל החל"ת ההרסני - שיפיל גם את מי שהתחיל להתאושש

מנכ"לית האוצר התייחסה גם לטענת המעסיקים, שמגובה בנתוני למ"ס, ולפיה  יש עובדים שאינם מעוניינים לחזור מהחל"ת. "אנחנו מבינים ש-20% מהעובדים אינם רוצים לחזור. יש מעסיקים שמדברים באופן כללי על גיוס עובדים, ואנחנו חושבים לגבש מסלול לחל"תניקים כרוניים", אמרה.

"לגבי החל"ת הגמיש, ביקשתי לברר עם הגרמנים. אולי הם חושבים שהמודל שלנו טוב יותר?", אמרה בבדיחות הדעת. טרנר-אייל הוסיפה כי רמת האבטלה בגרמניה נמוכה יותר, וכי חשוב לשים לב שבמדינות שונות יש מודלים שונים.

"בגרמניה יש מערכת דיווחים שונה. לכל מודל כזה יש יתרונות וחסרונות. גם בגרמניה יש מסובסדים ב-100% כמו אצלנו, ויש רמות אבטלה שונות. בסופו של דבר, בחל"ת גמיש יהיו מובטלים, וכל מי שנשאר לעבוד יוכל לקבל איזשהו סבסוד. אנחנו בוחנים כיוונים שונים, וגם במענק עידוד התעסוקה שלנו יש משהו דומה. יש חיסרון באפשרות שאם ניתן חל"ת גמיש, חלק מהמועסקים יורידו לעובדים את אחוז המשרה, וזה יכול לעלות מיליארדים למשלם המסים".

טרנר אייל הזכירה כי האוצר בוחן להרחיב את כלי הביטוח הלאומי לשם השלמת שכר למי שהחליף מעסיק ומשכורתו נמוכה יותר.

כפי שפורסם ב-TheMarker, על רקע ההארכה של דמי האבטלה לזכאים עד יוני 2021, במשרד האוצר בוחנים תוכניות להגברת הגמישות בשוק העבודה במטרה לשפר את ההתמודדות עם משבר הקורונה. אחת התוכניות, שכבר מקודמת במשרד, אמורה לעודד מפוטרים ועובדים בחל"ת לחזור לשוק העבודה גם אם יצליחו למצוא משרות בשכר נמוך יותר ביחס לשכרם במשרה הקודמת. העידוד ייעשה באמצעות מענקים ממשלתיים לעובדים.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker