עובדי המעבדות שובתים בשל שכרם - מה מצבם לעומת שאר מערכת הבריאות?

אף שהפערים בשכרם של עובדי המעבדות הוא מהגדולים במערכת הבריאות - הם מתנגדים לתוספת למשתכרים מעט ודורשים "תוספת לכולם"

טלי חרותי-סובר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מעבדה לבדיקת קורונה. למצולמים אין קשר לנאמר בכתבה
מעבדה לבדיקת קורונה. למצולמים אין קשר לנאמר בכתבה צילום: מוטי מילרוד

זה היום השני לשביתת 2,000 עובדי המעבדות בישראל. אתמול (א') יו"ר הסתדרות עובדי המעבדות, אסתר אדמון, הודיעה על שביתה ללא הגבלת זמן. בחודשים האחרונים נהפכו עובדי המעבדות לחיוניים במיוחד, בשל הצורך הדחוף בתוצאות בדיקות הקורונה, אף שמספר הבדיקות הנעשות במעבדות הפרטיות גדל.

אין זה מאבק חדש. בשנה שעברה יצאו עובדי המעבדות לשביתת אזהרה בת יום, שהובילה לשולחן המשא ומתן מול הממונה על השכר באוצר, קובי בר נתן. לטענת השובתים והשובתות, המו"מ מתקיים בצורה "מנותקת וישנונית", מכיוון שנבחרי הציבור - ובהם שר האוצר, שר הבריאות וראש הממשלה - לא "סופרים אותם", ומממנים דווקא את המרפאות הפרטיות במקום את עובדי השירות הציבורי.

כמעט כמו הממוצע

השכר, לטענתם, נמוך במיוחד למרות ההשכלה הגבוהה הנדרשת מעובד מעבדה כיום. מכיוון שהשכר אינו אטרקטיבי (בוודאי מול המעבדות הפרטיות שמשלמות הרבה יותר), הדור הצעיר של עובדי המעבדות כלל לא רוצה להגיע לתפקיד, ותקנים נותרים מיותמים. עוד טוענים עובדי המעבדות כי מספר גדול של עובדים עומד לפני פרישה (כאמור, ללא תחליף נראה לעין), מפני שעולים מרוסיה שהגיעו לפני 30 שנה ומילאו את המעבדות ייצאו בשנים הקרובות לגמלאות.

אסתר אדמון
יו"ר הסתדרות עובדי המעבדות, אסתר אדמון

על רקע זה הציע בר נתן להעלות את שכרם של העובדים הצעירים, אלא שאדמון מסרבת לקבל את ההצעה. היא דורשת העלאות לכולם, כולל ותיקים ומבוגרים - דווקא בימים שבהם מדובר על הפחתת שכר במגזר הציבורי.

אל מול הטענות לשכר מעליב או נמוך במיוחד הדורש תוספות גדולות, דו"ח הממונה על השכר באוצר שיצא ב-2019 וכלל את נתוני 2018, מעלה נתונים אחרים לחלוטין. על פי הדו"ח, עובדי המעבדות נמצאים בראש טבלאות השכר במערכת הבריאות, אך בין העובדים קיימים פערים גדולים מאוד.

על פי נתוני השכר הממוצע בדירוגים נבחרים במערכת הבריאות, נמצאים עובדי המעבדה במקום השלישי. בראש הטבלה מדורגים רופאים ללא סטאז'רים, המשתכרים עבור משרה מלאה יותר מ-37 אלף שקל - או שכר ממוצע לעובד (לא בהכרח במשרה מלאה) כ-34 אלף שקל. במקום השני האחים והאחיות – המשתכרים בממוצע 18 אלף עד 20 אלף שקל, ובמקום השלישי עובדי המעבדות, להם שכר ממוצע של 18 אלף שקל למשרה מלאה או יותר מ-16 אלף שקל בחודש בממוצע לעובד. 

במקום הרביעי

זהו שכר דומה מאוד לממוצע במערכת הבריאות כולה, ושכר גבוה בהרבה מרוב המקצועות האחרים - כולל סטאז'רים, פסיכולוגים, מרפאים בעיסוק ועוד.

נתון נוסף שמעלה את השאלה למי מגיעה תוספת שכר עולה מגרף האי-שוויון במערכת הבריאות. על פי הנתונים, האי-שוויון הגדול ביותר בין משתכרי אותו מקצוע בין העשירון העליון לתחתון נמצא אצל הרופאים (פי חמישה), ובעיקר בין הרוקחים (פי שישה). במקום הרביעי, מעט אחרי אקדמאים בהסכם קיבוצי (4.1), נמצאים עובדי המעבדות - הסובלים מפער שכר של פי ארבעה, הרבה מעל לרנטגנאים (3.1), פסיכולוגים (2.5) או עובדים סוציאלים (2).

מעבדות הקורונה של מיי הריטג'
מעבדות הקורונה של מיי הריטג'צילום: שגיא כהן

העשירון העליון של עובדי המעבדות משתכר, על פי הדו"ח, כ-35 אלף שקל בחודש בממוצע, בעוד העשירון התחתון כ-8,700 שקל בלבד. החציון של שכר עובדי המעבדה, כלומר השכר ש-50% מהעובדים מקבלים שכר גבוה ממנו, והחצי השני נמוך ממנו, הוא 16,677 אלף שקל בחודש למשרה מלאה.

אלה נתוני שכר לא נמוכים, והם אינם כוללים את הבונוסים שהוחלט לתת בתקופת הקורונה לעובדי מעבדה העוסקים בתחום, ויכולים לנוע בין 2,000 ל-8,000 שקל בחודש. על כך טוענים בהסתדרות עובדי המעבדות כי הבונוס מתמסמס והולך, בשל העובדה שרוב בדיקות הקורונה עוברות למעבדות פרטיות - אך העומס שיוצר הצורך בבדיקות אחרות עולה גם הוא, וגם עבורו נדרש תשלום נוסף.

בינתיים לא מחריפים את השביתה

ביומה השני של השביתה הוחלט לא להחריף אותה, לבקשתו האישית של מנכ"ל משרד הבריאות, פרופ' חזי לוי, שטילפן משדה התעופה לפני יציאתו במשלחת לאבו-דאבי. "לבקשת פרופ' לוי, נשוב עוד הבוקר לשולחן המו"מ", אמרה אדמון. "פרופ' לוי התחייב בשיחה אתי שמשרד הבריאות יתווך ויסייע באופן פעיל ומשמעותי יותר במו"מ עם הממונה על השכר באוצר, כדי להביא לשינוי בגישת האוצר כלפינו עובדי המעבדות, ועל מנת שהישיבה איתנו תהיה באווירה יותר סבירה וחיובית. לאור ההיענות לבקשת מנכ"ל משרד הבריאות, לא תוחרף היום שביתת עובדי המעבדות ותשובות פענוח בדיקות קורונה חיוביות ימשיכו".

יו"ר הסתדרות עובדי המעבדות, אסתר אדמון, אמרה בתגובה כי "נתוני השכר שמופצים לתקשורת על שכר עובדי המעבדות, מטעים", וכי היא שולחת בעניין מכתב לסגן הממונה על השכר באוצר. 

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker