שיעור האבטלה הרחב נותר גבוה מ-12% במחצית הראשונה של אוגוסט

מנתוני הלמ"ס עולה גם כי שיעור האבטלה הקובע לצורך הארכת הזכאות לדמי אבטלה עומד על 10.4% ■ הממשלה החליטה כי הארכת הזכאות לדמי אבטלה תעשה עד יוני 2021, או עד שנתון זה ירד מתחת ל-10%

סיון קלינגבייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ירושלים בקורונה. למצולמים אין קשר לידיעה
ירושלים בקורונה. למצולמים אין קשר לידיעהצילום: אמיל סלמן

שיעור האבטלה הרחב עמד במחצית הראשונה של אוגוסט על 12.1%, לעומת 12.4% במחצית השנייה של יולי, ו-12.3% בסוף יולי - כך עולה מסקר כוח אדם למחצית הראשונה של אוגוסט של הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה (למ"ס). מדובר ב-503.6 אלף איש ואישה שנעדרו מעבודתם. בנוסף, שיעור האבטלה הקובע לצורך הארכת הזכאות לדמי אבטלה עמד במחצית הראשונה של אוגוסט על 10.4% - לעומת 10.9% בסוף יולי.

שיעור האבטלה הרחב כולל את הלא משתתפים בכוח העבודה שהפסיקו לעבוד בגלל פיטורים או סגירת מקום העבודה ממארס 2020; המועסקים שנעדרו זמנית מעבודתם כל השבוע בגלל סיבות הקשורות בנגיף קורונה; והבלתי מועסקים. השימוש בחישוב זה נועד לתת תמונה מלאה יותר על מצב התעסוקה במשק, לאור העובדה שההגדרה של "מובטל" אינה כוללת אנשים בחל"ת או עסקים שהושבתו.

נכון למחצית השנייה של אוגוסט, שיעור האבטלה הקובע לצורך הארכת הזכאות לדמי אבטלה עמד כאמור על 10.4%. מדובר ב-425.6 אלף אנשים. הממשלה החליטה כי הארכת הזכאות לדמי אבטלה תעשה עד יוני 2021, או עד שנתון זה ירד מתחת ל-10%. אם אכן תתרחש ירידה שכזו, גובה קצבת האבטלה יתחיל לרדת בהדרגה.

הנתון כולל את המועסקים שנעדרו זמנית מעבודתם במשך כל השבוע בגלל סיבות הקשורות בנגיף קורונה, ואת הבלתי מועסקים. גורמים באוצר מקווים כי נתון זה ירד אל מתחת ל-10% בספטמבר, עם החזרה ללימודים והקליטה המחודשת בעבודה של מפוטרים זמניים מתחום החינוך.

אחוז הבלתי מועסקים מכוח העבודה לפי הגדרתו הרשמית נותר נמוך בהרבה, ועמד על 5.9% (241.8 אלף אנשים) - לעומת 5.7% במחצית השנייה של יולי 2020.

מי כלול בהגדרת שיעור האבטלה הרחב?

ההגדרות לאבטלה הרחבה מבוססות על ההגדרות הסטטיסטיות המקובלות: הבלתי מועסקים מוגדרים כבני 15 ומעלה שלא עבדו אפילו שעה אחת בשבוע הקובע בסקר; אין להם עבודה ממנה נעדרו כל השבוע הקובע; הם חיפשו עבודה באופן פעיל ב-4 שבועות שקדמו לראיון בסקר, והיו זמינים לעבודה בשבוע הקובע.

המועסקים שנעדרו זמנית מעבודתם מסיבות הקשורות בקורונה, מוגדרים כבני 15 ומעלה שנעדרו זמנית מעבודתם כל השבוע בגלל צמצום בהיקף העבודה, השבתת מקום עבודה ואלה שציינו ב"אחר" שהם נעדרו בגלל קורונה, כולל עובדים הנמצאים בחופשה ללא תשלום, אם מובטחת חזרתם לאותו מעסיק. לא כולל אנשים הנמצאים בבידוד שנחשבים לעובדים הנעדרים מעבודה בגלל מחלה.

הלא משתתפים בכוח העבודה שהפסיקו לעבוד בגלל פיטורים או סגירת מקום העבודה ממארס 2020 מוגדרים כבני 15 ומעלה שלא עבדו בשבוע הקובע, אין להם עבודה ממנה נעדרו כל השבוע הקובע ולא חיפשו עבודה באופן פעיל בארבעת השבועות שקדמו לראיון בסקר ופוטרו מעבודתם ממארס 2020.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker