קרן טרנר-אייל: אין הצדקה להרחיב את העדפת תוצרת הארץ

באוצר מעריכים כי הרחבת ההעדפה לתוצרת ישראל במכרזים ציבוריים תטיל על הציבור עלות נוספת בסך כ-1.3 מיליארד שקל בשנה

אבי וקסמן
אבי וקסמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
קרן טרנר אייל
קרן טרנר איילצילום: אוליבייה פיטוסי

הרחבת ההעדפה לתוצרת בישראל ברכש של הממשלה ומוסדות ציבוריים אינה רצויה, ועשויה להטיל על הציבור עלות נוספת בסך כ-1.3 מיליארד שקל בשנה - כך טוען משרד האוצר בנייר עמדה שגיבש.

נייר העמדה, שבו חוזר משרד האוצר על עמדתו המסורתית נגד העדפה של תוצרת ישראל (כחול-לבן), נשלח השבוע למשרד ראש הממשלה, לאחר שראש הממשלה, בנימין נתניהו, קרא למנכ"לים של משרדי הממשלה לפעול בכל הכלים העומדים לרשותם כדי לעודד את הכלכלה הישראלית בעקבות משבר הקורונה.

מנכ"לית משרד האוצר, קרן טרנר-אייל, כתבה לממלא מקום מנכ"ל משרד ראש הממשלה, רונן פרץ, כי עמדתם של גורמי המקצוע במשרד האוצר היא כי "אין הצדקה מקצועית" להרחיב את ההעדפה של תוצרת ישראל ברכש ציבורי, מעבר לקבוע כיום. ביולי פנה פרץ למנכ"לים של משרד הממשלה וביקש מהם לפעול לפי הנחייתו של ראש הממשלה. נתניהו הביע סימפטיה להעדפת תוצרת ישראל גם כשביקר לפני כשבועיים במפעל הוופלים גילרו בבית שמש, יחד עם נשיא התאחדות התעשיינים, ד"ר רון תומר, ואמר: "קנו תוצרת ישראל. זה עוזר".

ראש הממשלה בנימין נתניהו בביקור במפעל וופלים
ראש הממשלה בנימין נתניהו בביקור במפעל וופלים גילרוצילום: עמית שאבי

למכתבה של טרנר-אייל צורף מסמך ארוך שחובר במשרד האוצר, המנמק את עמדת המשרד. לפי מסמך זה, "עיקר הרכש הממשלתי הוא כבר כיום מספקים מקומיים". לפי בדיקה שערך משרד האוצר, רק מיעוט ממדינות העולם הרחיבו את ההעדפה לרכש מקומי בעקבות משבר הקורונה - וניו זילנד, לעומת זאת, דווקא הנהיגה הקלות בחסמי סחר כדי להקל על יבוא. 

"לא קיימת הצדקה מקצועית להרחבת ההעדפה מעבר לקבוע כיום, גם בעקבות משבר הקורונה, שכן התועלת שתצמח למשק ולמגזר העסקי תהיה נמוכה מעלותה", נקבע בנייר העמדה של משרד האוצר. הרחבת ההעדפה, אומרים במשרד, גם תהיה בעייתית מבחינה מעשית - היות שהשינויים הדרושים יארכו חודשים ארוכים. 

הנזק עולה על התועלת

דובי אמיתי, נשיא התאחדות האיכרים והחקלאים
יו"ר נשיאות המגזר העסקי, דובי אמיתי

נייר העמדה של משרד האוצר נכתב גם בעקבות פנייה ששיגר לפני כחודש יו"ר נשיאות המגזר העסקי, דובי אמיתי, לנתניהו ולשר האוצר, ישראל כ"ץ. אמיתי ביקש מהם שיפעלו להרחבת ההעדפה לתוצרת מקומית, והציג תוכנית לכך. בין השאר, הציעו בנשיאות המגזר העסקי לאפשר העדפה של תוצרת ישראל באופן זמני, עד סוף 2021, גם אם פער המחירים בינה לבין תוצרת חוץ עולה על 15% - כל עוד הוא אינו עולה על 20%. עוד הוצע להחיל את חובת העדפת תוצרת הארץ במכרזים גם על קופות חולים, תאגידים מקומיים, בתי חולים ציבוריים ומוסדות להשכלה גבוהה, ולקבוע כללים שיחייבו את משרד הביטחון "להעמיק את הרכש מול המגזר העסקי הישראלי".

במשרד האוצר לא מקבלים את הצעת אמיתי. "הביורוקרטיה הנובעת מהעדפת תוצרת הארץ מטורפת", אומר מקור במשרד. "זה דורש לפעמים לערוך שלב נוסף במכרזים. הדבר האחרון שמערכת הבריאות והרשויות המקומיות צריכות כעת הוא להסיט את הקשב הניהולי שלהן ליצירת מנגנונים של העדפת תוצרת הארץ. מנגנונים כאלה גם עלולים להרחיק חברות זרות - שלא יחזרו לישראל אחרי פעמיים-שלוש שבהן יפסידו במכרז". 

ישראל כ"ץ
ישראל כ"ץצילום: אמיל סלמן

לפי המסמך של משרד האוצר, "הספרות המחקרית התיאורטית והאמפירית מראה כי בהחלה של מנגנון העדפת תוצרת הארץ, שהיא חסם סחר, הנזק עולה על התועלת, והמטרות של עידוד תעסוקה וצמיחה לא רק שאינן מושגות, אלא אף מתקבלות תוצאות הפוכות מהרצוי – ייקור הרכש הציבורי, פגיעה בתעסוקה ובפריון, ויצירת חיכוך ביורוקרטי רב בין המגזר הפרטי והמדינה". החישוב לעלות העודפת של הרחבת ההעדפה מבוסס על ההנחה כי ההעדפה תייקר ב-7.5% כרבע מרכש ממשלתי בסך כ-70 מיליארד שקל בשנה (הרכש הממשלתי בניכוי רכש שאינו רלוונטי להרחבת ההעדפה, למשל ארנונה ומים).

במכתבה מפרטת טרנר-אייל צעדים שננקטו בעקבות המשבר, ולדעתה ימריצו את הכלכלה המקומית ללא צורך בהרחבה של העדפת תוצרת ישראל. עם צעדים אלה נמנים תוכנית ההאצה למשק שמקדם משרד האוצר; קיצור מספר ימי האשראי ברכש ממשלתי מספקים קטנים ובינוניים; התוכנית של שר האוצר לקבוע פחת מואץ (הטבת מס) להשקעות בענפים מסוימים, ובהם התעשייה; וכן "בחינת הקצאת תקציב" למסע פרסום של משרד הכלכלה לעידוד רכישת מוצרים מתוצרת הארץ (כחול-לבן).

בהתאחדות התעשיינים, הפועלת גם היא להרחבת ההעדפה של תוצרת ישראל במכרזים ציבוריים, זועמים על העמדה של משרד האוצר. "זה מנוגד לכל מה שקורה בעולם", אומרים בהתאחדות. "במקום להשתמש בכספי משלם המסים כדי ליצור מקומות עבודה בישראל, משרד האוצר שלנו מתאמץ ליצור מקומות עבודה מעבר לים. אנחנו מקווים שבמשרד נערכים גם לקלוט את מאות אלפי מחוסרי התעסוקה לעבודה באוצר".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker