אבי וקסמן
אבי וקסמן

חרף החמרת ההגבלות על פעילות המשק בשבועות האחרונים, והעלייה בשיעור האבטלה ביולי, מספרם של הזכאים לדמי אבטלה גדל בשלושת השבועות האחרונים בכ-2,250 בלבד (כ-0.5%) - כך עולה מנתונים שפירסם היום (חמישי) המוסד לביטוח לאומי.

לפי הנתונים החדשים, מספרם של הזכאים לתשלום דמי אבטלה, שעדיין לא חזרו לעבודה, הוא כיום כ-504.8 אלף - לעומת 502.5 אלף לפני כשלושה שבועות. לפי הביטוח הלאומי, יותר מ-414 אלף מהם אינם עובדים כבר יותר מ-18 שבועות (מאז השליש הראשון של אפריל לפחות).

בביטוח הלאומי אומרים כי מאז תחילת המשבר הוגשו כ-973.8 אלף בקשות לתשלום דמי אבטלה (לעומת כ-952 אלף לפני שלוש שבועות), שמהן אושרו כ-887.8 אלף (כ-93%). מלבד זאת, שולמו בחודשי המשבר דמי אבטלה לעוד 99.9 אלף איש שהיו מובטלים עוד לפני המשבר - כך שבסך הכל שולמו דמי אבטלה ל-987.7 אלף איש. מתוך אלה דווח לביטוח הלאומי על חזרתם לעבודה של כ-483 אלף. 

מנכ"ל הביטוח הלאומי, מאיר שפיגלר, אמר: "באחרונה אנו שומעים קולות הטוענים כי מובטלים מנצלים את דמי האבטלה ואינם רוצים לעבוד. זוהי אשליה שמנותקת מהמציאות העובדתית. הנתונים והאנשים שאנו מטפלים בהם יום יום - מעידים אחרת. אבטלה זה לא מקצוע, והתשלום אותו מקבלים המובטלים הוא נמוך משמעותית מגובה השכר שהרוויחו".

שר העבודה והרווחה, איציק שמולי, אמר כי "משבר הקורונה פגע קשות בשכבות החלשות ביותר. מאות אלפי ישראלים שמצבם עוד לפני המשבר היה חמור, מתקיימים כבר שבועות ארוכים מקצבה דלה וללא אופק תעסוקתי". שמולי קרא "לתת למשק מכת חשמל" באמצעות אימוץ מודל של סבסוד שכר למעסיקים. "אסור שישראל תישאר מאחור בגלל קיבעון מחשבתי", הוסיף.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker