חגי עמית
חגי עמית

שר האוצר, ישראל כ"ץ, ושר הכלכלה, עמיר פרץ, הודיעו היום (ב') כי הם סיכמו על תוכנית לעידוד השקעות ותעסוקה בענפי התעשייה על רקע משבר הקורונה. זאת, במקביל לבשורה מאתמול בערב על כך שהליכוד צפוי לתמוך בדחיית מועד העברת התקציב ב-100 ימים בניסיון למנוע יציאה מיידית לבחירות בסוף אוגוסט.

הסיכום בין כ"ץ ופרץ הוא למעשה פשרה בין משרד האוצר למשרד הכלכלה בנוגע לאותו חלק של תוכנית הסיוע הכלכלית בסך 8.4 מיליארד שקל שהיה אמור לעלות לישיבת הממשלה אתמול. אחת הסיבות לכך שישיבת הממשלה הזו בוטלה היתה הסירוב של כחול לבן לקבל את התוכנית כפי שתוכננה.

הסיכום הנוכחי בין משרד האוצר למשרד הכלכלה והתעשייה בשיח עם התאחדות התעשיינים כולל סיוע בסך 1.1 מיליארד שקל לעידוד התעסוקה וביצוע השקעות בתעשייה ובענף ההיי-טק. 

עמיר פרץ
שר הכלכלה והתעשייה, עמיר פרץצילום: דניאל בר און

התוכנית כוללת תקציבים לעידוד השקעות, מו"פ וחדשנות וכן פתיחת שווקים, בדגש על מפעלים שנפגעו כתוצאה מהמשבר ושימרו חלק משמעותי מעובדיהם. בנוסף, יינתן תקציב לפיתוח אזורי תעשייה וכן תקציב לעידוד קליטת עובדים על ידי שיתוף פעולה עם מעסיקים ותקציב להכשרות בשיתוף מעסיקים בדגש על השמה בשכר גבוה.

בתוכנית המקורית, שהיתה אמורה לעלות בישיבת הממשלה, נכלל סעיף של הכשרות מקצועיות ועידוד תעסוקה"בסך 855 מיליון שקל בלבד. עדיין לא ידוע על איזה חלק אחר בתוכנית יגיעו 250 מיליון השקל הנוספים עבור הסכום של 1.1 מיליארד שקל עליו סוכם בין פרץ לכ"ץ.

500 מיליון שקל מתוך הסכום של התוכנית הנוכחית מיועדים לעסקים שלא זכו למענק שעליו החליטה הממשלה לפני חודש וחצי במסגרתו הוענק לכל מעסיק מענק של 7,500 שקל בגין כל עובד שחוזר לעבודה מ-1 ביוני. פרץ התנגד במועד זה על כך שדווקא אותם מעסיקים שלא הוציאו את עובדיהם לחל"ת למרות ירידה במחזור העסקי שלהם לא זוכים לפיצוי. סוגיה זו תוקנה בתוכנית הנוכחית.

שר האוצר, ישראל כ"ץ, מסר: "כחלק מתוכנית ההאצה למשק סיכמנו על תוכנית סיוע לתעשייה המשלבת בין עידוד השקעות לחיזוק התעסוקה - פעולות חיוניות לחיזוק המשק בתקופה זו. התוכנית גם כוללת סיוע למעסיקים שבחרו לשמר את עובדיהם על אף ירידה במחזור עסקיהם. בכך אנו מוודאים שלצד הסיוע הכספי לשכירים, לעצמאים ולבעלי עסקים נפתח ונעודד גם השקעות ותעסוקה בענפי התעשייה השונים. כעת עלינו לגלות סולידריות ולסייע לבעלי עסקים עצמאים ושכירים כדי לעבור את המצב בו הם נמצאים".

שר הכלכלה והתעשייה, עמיר פרץ, אמר כי "התוכנית לעידוד ההשקעות היא בשורה גדולה למעסיקים והעובדים שנפגעו ממשבר הקורונה. בתוכנית זו, יפוצו בראשונה המעסיקים ההוגנים שבחרו לשמר את עובדיהם על אף ירידה במחזור עסקיהם. על סיוע זה נלחמתי מרגע האישור על מתווה הסיוע למעסיקים הראשון שאושר בממשלה. אני שמח, שהיום כל מעסיק יידע ששימור עובדים, הוא מעשה סולידרי שהמדינה רואה בו ערך ומפצה אותו על כך. מלבד זאת, התוכנית תשקיע בפיתוח תשתיות תעשייה, תיצור מסלולי תעסוקה לקליטת עובדים בתעשייה ובהיי-טק ותרחיב מסלולי סיוע לחברות היי-טק מצליחות שנפגעו עקב משבר הקורונה".

נשיא התאחדות התעשיינים, ד"ר רון תומר
נשיא התאחדות התעשיינים, רון תומרצילום: הילה תומר

נשיא התאחדות התעשיינים, ד״ר רון תומר, מסר: "מטרת התוכנית המשותפת היא מינוף המשבר לטובת חיזוק יכולת התחרות של התעשייה וההיי-טק הישראלי ולטובת הבטחת ויצירת מקומות תעסוקה חדשים בפריון ובשכר גבוה בתעשייה. התוכנית נותנת השתתפות נדיבה מאד בהוצאות של חברות שנפגעו ולא פיטרו עובדים ואנו בטוחים שמדובר במסר חיובי של הממשלה לציבור המעסיקים. ברצוני להודות לשר האוצר ולשר הכלכלה והתעשייה ולצוותים המקצועיים מהממשלה וההתאחדות על שיתוף הפעולה המקצועי והמהיר".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker