חושבים שאתם יודעים את העתיד? הג'וב הזה בשבילכם: בנק ישראל עורך מכרז לחזאי אינפלציה

המכרז נועד להסדיר את ההתקשרות של הבנק עם חזאי אינפלציה מהשוק הפרטי – שתחזיותיו יצטרפו לאלה שמגבשת חטיבת המחקר בבנק

אבי וקסמן
אבי וקסמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
קורונהאישה עוטה מסכה
אישה עוטה מסכהצילום: אמיל סלמן

במכרז שפירסם בשבוע שעבר, מבקש בנק ישראל לשכור את שירותיו של חזאי – לא למזג האוויר, אלא להתפתחויות כלכליות. מי שייבחר במכרז יידרש לספק תחזיות להתפתחויות בכלכלה הריאלית והפיננסית, למצב בשוקי ההון בישראל ובחו"ל, ובייחוד לאינפלציה (שינויי המחירים במשק).

המכרז נועד להסדיר את ההתקשרות עם יועץ כלכלי שיחויב להעביר לבנק תחזיות סדירות. בנק ישראל מקבל תחזיות כלכליות מגורמים שונים במגזר הפרטי, ובהם כלכלנים המועסקים בבתי ההשקעות ובבנקים. חלק מהתחזיות מועברות לבנק המרכזי (וללקוחות של הגופים הפיננסיים) ללא תשלום, ואחרות נרכשות תמורת תשלום. המכרז החדש נועד להסדיר את הרכישה לפי חוק חובת המכרזים.

החזאי שייבחר צפוי להיות כזה שכבר עובד או עבד בעבר עם בנק ישראל. הסיבה לכך היא לא רק מספרם המוגבל של כלכלנים שעומדים בדרישות, אלא מפני שלפי דרישות המכרז, החזאי הנבחר יידרש להראות שסיפק בעבר שירותי ייעוץ בתחום חיזוי וניתוח התפתחויות כלכליות, שעודכנו בתדירות שבועית, "לשלושה ארגונים לפחות המונים כל אחד למעלה מ-300 עובדים, ומתוכם ארגון ציבורי אחד לפחות". בנק ישראל הוא בין הארגונים הציבוריים היחידים שעורכים תחזיות אינפלציה משלהם, לצד אגף הכלכלן הראשי במשרד האוצר.

החזאים קולעים

היועץ החדש לא יחליף את עבודתה של חטיבת המחקר של הבנק, שבה מועסקים עשרות כלכלנים ועוסקת גם בחיזוי ההתפתחויות הכלכליות. עם זאת, התחזיות המתקבלות מהשוק הפרטי משמשות גם הן אחד השיקולים בקבלת ההחלטות המוניטריות בבנק המרכזי.

הוועדה המוניטרית של הבנק, המקבלת את החלטות הריבית, נוהגת להיפגש דרך קבע עם "פורום החזאים הפיננסיים" – קבוצת כלכלנים שעמם היא מחליפה דעות והערכות על ההתפתחויות הכלכליות ועל מדיניות הבנק, והם מספקים לבנק תחזיות לאינפלציה, לריבית ולשער החליפין. אחת לרבעון מעדכן הנגיד את החזאים בשינויים בתחזיות של חטיבת המחקר, לאחר שהן מתפרסמות.

במכרז ייבחר יועץ אחד שיעניק שירותים לבנק למשך שלוש שנים. הוא נדרש להיות בעל תואר אקדמי בכלכלה מישראל, או תואר מחו"ל, ובעל ניסיון של חמש שנים לפחות בייעוץ כלכלי. ההצעה הזוכה במכרז תיבחר על פי ניקוד לאיכותה (40%) ועל פי המחיר המוצע (60%).

השירותים הנדרשים מהחזאי כוללים אספקת תחזיות מעודכנות לשינויים במדד המחירים לצרכן בחודשים הקרובים, עד טווח של שנתיים, בכל אחד מסעיפיו הראשיים של המדד - כגון מזון, תחבורה, תקשורת או דיור. עוד יידרש החזאי לספק ניתוחים של המצב המקרו-כלכלי בישראל, סקירות על שוקי ההון בישראל ובחו"ל, ותחזית למדיניות המוניטרית של בנק ישראל עצמו.

במכרז מוסבר כי "לצורך ניהול המדיניות המוניטרית, שהיא מטבעה צופה פני עתיד, יש לקובעי המדיניות צורך במידע רחב ככל שניתן לגבי הציפיות והתחזיות של הציבור לאינפלציה, כמשתנה מרכזי, וגם למשתנים כלכליים מרכזיים אחרים, כמו התוצר ותוואי הריבית עצמה. מידע על הערכת הציבור את האינפלציה הצפויה וכן הערכתו את מצב המשק באופן כללי הוא מרכזי לצורך קביעת המדיניות המוניטרית... הנגיד והוועדה המוניטרית מייחסים חשיבות רבה למידע הזה ונותנים לו משקל בניתוח שלהם את המדיניות המוניטרית הנדרשת".

ההיעזרות בתחזיות חיצוניות מבוססת על התובנה שלפיה הציפיות לשינויים במחירים בעתיד הם אחד הגורמים המשפיעים על התחזיות בהווה. רבים מהמחירים במשק מעודכנים בתדירות נמוכה - וכשחברה קובעת את מחירי המוצרים או השירותים שלה, היא עושה זאת גם תוך הבאה בחשבון של השינויים הצפויים ברמת המחירים, כדי להימנע משינויי מחיר תכופים.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker