את גפני מעניין רק דבר אחד: כמה כסף המפלגה שלו יכולה לגרוף עבור הישיבות

יו"ר ועדת הכספים, משה גפני, משמר את כוחו ומנצל את ה"נדיבות" מטעם הממשלה בגלל המשבר ■ בראש מעייניו: תוספת של 300 מיליון שקל לתקציב הישיבות ■ מקור ביהדות התורה: "אם הכסף לא ייכנס מהדלת הקדמית, הוא ייכנס מהדלת האחורית"

חגי עמית
חגי עמית
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
משה גפני
משה גפניצילום: אמיל סלמן

הניהול של המשק באמצעות קופסאות חוץ-תקציביות אולי מסרס את עבודת הממשלה ומשרד האוצר – אבל יו"ר ועדת הכספים, משה גפני, יודע לשמר את כוחו גם בסיטואציה הזאת.

גם הקופסאות ותוכניות המענקים צריכות להיות מאושרות בוועדת הכספים, וגפני הראה בשבוע שעבר, עם התעקשותו על כך שהמענק הממשלתי יינתן גם לילד הרביעי ואילך, כיצד הוא דואג לצורכי הציבור שלו.

השבוע היתה זו הקופסה שאושרה בממשלה לטובת תקציב החינוך שמשכה את תשומת לבם של אנשי יהדות התורה. בהיעדר תקציב, יהדות התורה וש"ס ממשיכות לחפש מקור לתוספת של 300 מיליון שקל לתקציב הישיבות – סכום שהן התרגלו לקבל במסגרת העברות הכספים הקואליציוניות. הקופסה יכולה להיות מקור לכך.

במציאות שבה מיליארדים מועברים במסגרת קופסאות ומענקים, ביהדות התורה לא מוכנים לשמוע על אפשרות שבה לישיבות לא יהיה כסף. 4.2 מיליארד שקל המועברים ללא פירוט בנוגע לשימוש שייעשה בהם מאפשרים שימוש גמיש - גם למטרות פוליטיות. כפי שהגדיר זאת מקור ביהדות התורה - "אם הכסף לא ייכנס מהדלת הקדמית, הוא ייכנס מהדלת האחורית".

גפני, כמו שר הפנים, אריה דרעי (ש"ס), לא מוכן בימים אלה לנקוט עמדה ברורה בנוגע לשאלה של תקציב חד-שנתי או דו-שנתי. למרות היותו אדם המבין בכלכלה, ניהול המשק הישראלי מתמצה מבחינתו בימים אלה בשאלת 300 מיליון השקלים החסרים לישיבות.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker