אושר לקריאה שלישית: מעסיקים יספקו מגורים וביטוח לעובדים פלסטינים בזמן הקורונה

מעסיקים יחויבו לספק מגורים הולמים וביטוח רפואי לפועלים פלסטינים שנאלצים ללון בישראל בשל משבר הקורונה ■ החוק קובע בפירוט מהם התנאים ההכרחיים למגורים ראויים

טלי חרותי-סובר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עובדים פלסטינים עוברים במחסום ליד חברון
פועלים פלסטינים עוברים במחסום ליד חברוןצילום: Mussa Issa Qawasma/רויטרס

ועדת העבודה, הרווחה והבריאות של הכנסת אישרה לקריאה שנייה ושלישית הצעת חוק ממשלתית שתחייב מעסיקים בענפי התעשייה, הבינוי והחקלאות לספק מגורים הולמים וביטוח רפואי לפועלים פלסטינים הנאלצים ללון בישראל עקב משבר הקורונה. כמו כן, נקבע כי העובדים יועסקו וילונו בקפסולות של עד תשעה אנשים.

בהצעת החוק, שנוסחה כהוראת שעה לשלושה חודשים, עם אפשרות הארכה עד פקיעת תוקפו של "חוק הקורונה הגדול", מפורטים התנאים למגורים ראויים: בין היתר, עליהם לכלול חדר שינה, שירותים, מקלחת, מכונת כביסה ושקעי חשמל. כמו כן, נקבע כי יש לספק לעובדים אוכל מוכן או מטבח עם מים זורמים, כיריים, מקרר, כלי אוכל ופינת אוכל. לפי ההצעה, המעסיק חייב לתחזק את תנאי המגורים ולדאוג לתאורה, למיגור מזיקים ועוד.

החוק קובע גם כי מעסיקים בתחום התעשייה והחקלאות יורשו לקזז עד 528 שקל בחודש משכר העובד בגין עלות המגורים. בענף הבנייה לא יורשה המעסיק לקזז משכרו של העובד, מתוך הנחה שלמעסיקים בענף זה יש אפשרות להלין את העובדים באתר הבנייה עצמו. לרשות העובדים יעמוד קו ייעודי שפתח משרד העבודה לצורך תלונות על תנאי מגורים שאינם עומדים במתחייב בחוק.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker