כמה אשראי נתנו הגופים החוץ-בנקאיים במשבר? לרשות שוק ההון אין מושג

ברשות מסבירים כי הוחלט לא להטיל על הגופים החוץ-בנקאיים חובת דיווח שוטף – מתוך הבנה שסך האשראי שהם מעניקים אינו מהותי לעומת האשראי הבנקאי ■ נשיא התאחדות התעשיינים בדיון בכנסת: "אשראי אינו פתרון ארוך טווח שיספיק לבדו כדי לצלוח את משבר הקורונה"

אבי וקסמן
אבי וקסמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
משה ברקת, הממונה על רשות שוק ההון, ביטוח וחיסכון
משה ברקת, הממונה על רשות שוק ההוןצילום: דוברות משרד האוצר

עם פרוץ משבר הקורונה, דיווחו חברות עסקיות וצרכנים בישראל על עצירה של האשראי שמעניקים הגופים החוץ-בנקאיים. עד כמה ההרעה במצב המימון היתה חריפה? מתברר כי רשות שוק ההון, ביטוח וחיסכון – הגוף המפקח על חברות האשראי החוץ-בנקאיות – אינה יודעת זאת בדיוק, מפני שהרשות אינה מחזיקה בנתונים שוטפים על סך האשראי שנותנות החברות.

בדיון בנושא האשראי במשק שנערך הבוקר (שלישי) בוועדה לענייני ביקורת המדינה בכנסת, הודתה הרשות כי החליטה שלא לאסוף נתונים כאלה לעת עתה. ההחלטה התקבלה, לטענת הרשות, משיקולי עלות מול תועלת - מתוך הבנה שסך האשראי שמעניקים הגופים החוץ-בנקאיים אינו מהותי לעומת האשראי שמעניקים הבנקים.

טל הפלינג, יועצת בכירה לממונה על שוק ההון ד"ר משה ברקת, אמרה בדיון בוועדה כי ברשות הוחלט שלא להטיל על הגופים כעת את הנטל הרגולטורי הכרוך בדיווח שוטף, מה גם שלרשות אין מערכת מידע שמיועדת לקלוט דיווחים כאלה. "אם היינו מטילים חובת דיווח, הייתי מקבלת 2,000 אקסלים", אמרה הפלינג.

"עזרה לא קיבלנו בכלום, וכל מה שאנו מבקשים שהוא שלא יפריעו לנו", אמר מיכה אבני, יו"ר איגוד חברות האשראי. "ממשרד האוצר שלחו פקיד זוטר לדבר אתנו כמה מלים, ואמרו, 'נצרף אתכם לתוכנית של הבנקים'. אבל לצרף אותנו לתוכנית הזאת זה מעליב: זה אומר שנצטרך לתת ללקוחות אשראי בתנאים טובים יותר מאלה שבהם הבנקים נותנים לנו אשראי". הריבית על הלוואות בקרן בערבות המדינה מוגבלת ל-1.5 נקודת אחוז מעל ריבית הפריים.

מיכאל בן דהן, רפרנט פיננסים באגף התקציבים במשרד האוצר, אמר: "אני אותו פקיד זוטר שעמו הם דיברו, ודחפנו מאוד שהם יצטרפו לקרן בערבות המדינה. כיום בקרן נמצאת חברה חוץ-בנקאית אחת, גמא, ולהבנתי הם מרוצים מאוד". אבני השיב לו: "אני לא יודע למה הם הצטרפו, אבל יש עוד כ-100 חברות שלא הצטרפו".

נשיא התאחדות התעשיינים, רון תומרצילום: הילה תומר

נשיא התאחדות התעשיינים, ד"ר רון תומר, אמר: "לעסקים ייקח הרבה זמן להרוויח את הכסף הנדרש להחזר ההלוואות שלקחו בתקופת משבר הקורונה. אשראי הוא פתרון, אבל הוא רחוק מלהיות הפתרון היחיד, והוא בטח לא פתרון ארוך טווח שיספיק לבדו כדי לצלוח את משבר הקורונה".

נשיא לשכת ארגוני העצמאים להב, רועי כהן, הציע כי הממשלה תפנה ביוזמתה לאלפי העסקים שבקשותיהם להלוואות סורבו בקרן בערבות המדינה, ותציע להם להגיש את בקשותיהם מחדש לקרן לעסקים בסיכון.

מנכ"ל איגוד הבנקים, איתן מדמון, אמר: "שוק האשראי היחיד שתיפקד במארס-אפריל היה השוק הבנקאי, שזרק למשק 20-24 מיליארד שקל. הריביות לא עלו בתקופה הזאת. נדחו החזרים ביותר מ-500 אלף הלוואות".

יו"ר הוועדה לענייני ביקורת המדינה, ח"כ עפר שלח, אמר לסיכום הדיון: "חייבים להעיר את השוק החוץ-בנקאי, וחייבים לעשות את זה בעיקר ביוזמה ממשלתית. המשק צריך הזרמת כספים - וברור לנו שהיציאה מהמשבר תהיה איטית ולא פשוטה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker