מיליון משרות של שכירים נמחקו באפריל – ורק 420 אלף נוצרו מחדש במאי

מספר משרות השכיר במשק זינק במאי ב-16% לעומת אפריל – אבל נותר נמוך ב-18% מבמאי 2019 ■ ביוני צפויה עלייה נוספת במספר המשרות, ואילו ביולי חלה כנראה הרעה מחודשת בשוק העבודה ■ השכר הממוצע צנח ב-8% במאי עקב חזרתם לעבודה של עובדים בשכר נמוך

אבי וקסמן
אבי וקסמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מסעדה ביפו, החודש. למצולמים אין קשר לכתבה
מסעדה ביפו. למצולמים אין קשר לכתבהצילום: אוהד צויגנברג

בעוד מגמת ההרעה הנוכחית בשוק העבודה נמשכת, פורסמו היום (שלישי) נתונים חדשים המעידים על ההתאוששות החלקית בלבד בו בתקופת התפר שבין הגל הראשון והשני של משבר הקורונה.

מהנתונים מתברר כי לאחר ש-1.02 מיליון משרות שכיר נמחקו באפריל, נוספו למשק במאי רק 419.8 אלף משרות חדשות (משרות של עובדים ישראלים, ללא ניכוי עונתיות).

חרף הזינוק במספר המשרות במאי, בשיעור 15.9%, מספר משרות השכיר במאי, 3.06 מיליון, נותר נמוך בכ-602.8 אלף (16.5%) לעומת מארס. בהשוואה למאי אשתקד, מספר המשרות ירד בכ-18%, לפי נתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה (הלמ"ס).

תנודות חדות

מספר המשרות שעליו מדווחת הלמ"ס אינו מבחין בין משרות מלאות וחלקיות. הוא כולל כל משרה של שכיר שעבד בה אפילו יום אחד בלבד במשך החודש, ובלבד שמעסיקו דיווח על כך למוסד לביטוח לאומי.

העלייה במספר המשרות במאי לעומת אפריל היתה חדה מהממוצע אפילו בענף החקלאות, שאינו מהענפים המרכזיים שנפגעו בעת המשבר: מספר המשרות בו גדל במאי ב-19.2%. עליות חדות במיוחד במספר המשרות חלו בענף שירותי האירוח והאוכל (74.5%), בענף האמנות, הבידור והפנאי (66.8%) ובענף המסחר (29.6%)

נתוני הלמ"ס נכונים בינתיים למאי. ביוני, שבו נמשכה התאוששות המשק, צפויה עלייה נוספת של יותר מ-10% במספר משרות השכיר במשק, לפי דיווחים חלקיים שהתקבלו עד כה בלמ"ס. עלייה חדה במיוחד צפויה בענפי שירותי האירוח והאוכל, והאמנות, הבידור והפנאי. עם זאת, ביולי חל מפנה לרעה בשוק, וייתכן שמספר המשרות שעליו תדווח הלמ"ס יחזור לרדת.

המשבר גרם לתנודות חדות גם בשכר הממוצע במשק. באפריל הוא זינק ב-14.6% לעומת מארס, מפני שהשכר הממוצע של מאות אלפי העובדים שהוצאו לחל"ת או פוטרו, נמוך מהממוצע הכללי במשק. במאי, עקב החזרה לעבודה של רבים מבין עובדים אלה, השכר הממוצע במשק חזר לרדת: הוא צלל ב-8.1% לעומת אפריל, ל-11,495 שקל (למשרת שכיר של עובדים ישראלים). נתון זה גבוה ב-5.3% מהשכר הממוצע במארס.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker