המיליארדים החסרים: רשות המסים מתחילה לקבל בקשות להחזר מקדמות

עסקים שנפגעו מהמשבר יכולים להגיש בקשה להחזר המקדמות ששילמו בגין ינואר ופברואר ■ פוטנציאל ההחזרים הוערך ב-3 מיליארד שקל

אבי וקסמן
אבי וקסמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ייעוץ השקעות אישי
המוקדמות יוחזרו במלואן או בחלקןצילום: Kinga - Shutterstock

רשות המסים התחילה לקבל היום (שני) בקשות להחזר מקדמות מס הכנסה ששילמו עסקים ועצמאים שנפגעו ממשבר הקורונה – כך הודיעה הרשות. החזר המקדמות היה חלק מהתוכנית הכלכלית שהציגה הממשלה, וסכומו הוערך על ידי משרד האוצר ב-3 מיליארד שקל, אבל עד כה ההחזר לא התאפשר לפי החוק, וגם עתה – הוא עשוי לארוך שבועות ארוכים.

ההחזר מיועד למי ששילם מקדמות מס הכנסה בגין ינואר ופברואר 2020, וצופה כי חבות המס השנתית שלו תצלול עקב המשבר. בשבוע שעבר נחקקו ההוראות הנדרשות לשם כך, כחלק מחוק התוכנית לסיוע כלכלי. עד לתיקון החוק, החזר מקדמות התאפשר רק לאחר תום שנת המס שעל חשבונה שולמו המקדמות, והגשת הדו"ח השנתי בגינה.

המקדמות יוחזרו במלואן או בחלקן, בצירוף הצמדה וריבית, "אם הוכח להנחת דעתו של פקיד השומה כי המס שהנישום עשוי להיות חייב בו לשנת המס 2020 ,יהיה פחות מסכום המקדמות שהוא חייב בו לשנה זו", כלשון החוק שאישרה הכנסת. הגשת הבקשות להחזר יכולה להיעשות על ידי מייצגים (כגון רואי חשבון), וגם על ידי נישומים שאינם מיוצגים, שיידרשו לפנות לשם כך למשרד השומה שבו מתנהל תיקם באמצעות אתר רשות המסים. את הבקשות להחזר יש להגיש עד 29 בספטמבר. פקיד השומה נדרש לתת את החלטתו בתוך 60 יום מהגשת הבקשה.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker