התייצבות זמנית? המדד המשולב למצב המשק הפסיק לרדת ביוני

בשלושת החודשים שקדמו ליוני ירד המדד בכ-3% במצטבר ■ משרד האוצר: הקיפאון במשק משקף התאוששות הדרגתית של ענפים כמו ההיי-טק – ומולה פגיעה מתמשכת בענפים אחרים

אבי וקסמן
אבי וקסמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עסקים סגורים בנמל תל אביב, אתמול
עסקים סגורים בנמל תל אביב, אתמולצילום: עופר וקנין

המדד המשולב למצב המשק שמפרסם בנק ישראל התייצב ביוני 2020, לאחר ירידות חדות בחודשים הקודמים בעקבות משבר הקורונה. למעשה, רמת המדד עלתה ביוני בשיעור מזערי (0.03%) לעומת מאי.

לפי הנתונים המעודכנים של בנק ישראל, המדד המשולב ירד ב-1.7% באפריל וב-0.6% במאי. במצטבר ירד המדד בכ-3% במארס, אפריל ומאי לפני ההתייצבות ביוני.

"עם ביטול מרבית הסגרים והמגבלות במחצית השנייה של אפריל ובמהלך מאי, התחיל תהליך של עלייה בפעילות במרבית ענפי המשק ותחילת חזרה לפעילות כלכלית סדירה", אומרים בבנק ישראל. "שינוי זה מתבטא בצורה החזקה ביותר במדד הפדיון במסחר הקמעוני, שלאחר עלייתו החדה בחודש מאי רמתו נותרה נמוכה רק ב-5% מרמתו בפברואר, לפני פרוץ נגיף הקורונה בישראל".

לאחר שיא המשבר באפריל, חלו עליות במרבית מרכיבי המדד המשולב, ובהם מדד הייצור התעשייתי ויצוא השירותים, ושיעור המשרות הפנויות. עם זאת, בבנק ישראל מסבירים כי "הצטברות ההשפעה השלילית של האינדיקטורים השונים בחודשים מארס-אפריל על רכיב המגמה של המדד, מיתנה את עלייתו".

במשרד האוצר העריכו בתחזית כלכלית שפירסם היום (ראשון) אגף הכלכלן הראשי כי הקיפאון במשק בחודשיים האחרונים משקף שתי מגמות מנוגדות: "התאוששות הדרגתית של ענפים שמושפעים פחות מהמשבר, כגון ענף ההיי-טק, ומנגד פגיעה מתמשכת בענפים שנתונים תחת מגבלות בריאותיות ושינוי לרעה של ציפיות הצרכנים והגורמים במגזר העסקי".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker