הנפילה נמשכה ביוני: מדד מלניק למצב המשק ירד בעוד 1.1%

בין פברואר ליוני צלל המדד ב-12.8% ■ פרופ' רפי מלניק: התמ"ג העסקי יצלול השנה בכ-6.4% בחישוב שמרני, "כלכלת ישראל במיתון עמוק"

אבי וקסמן
אבי וקסמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ירושלים, בשבוע שעבר
ירושלים, בשבוע שעבר. למצולמים אין קשר לנאמר בכתבהצילום: אמיל סלמן

ההפוגה בין שני הגלים של משבר הקורונה בישראל לא הספיקה כדי להחזיר את המשק למסלול של צמיחה, אפילו במשך יוני - כך עולה ממדד מלניק למצב המשק. לפי נתונים חדשים שפורסמו היום (רביעי), המדד ירד ב-1.1% ביוני. בין פברואר ליוני צלל המדד ב-12.8%, וירידה זו אינה מביאה בחשבון עדיין את ההאטה בפעילות שחלה, לפי הערכות, במשך יוני. 

פרופ' רפי מלניק, שעורך את המדד, מעריך כי התמ"ג העסקי בישראל יירד השנה בכ-6.4%, לפי הנחה שמרנית שעל פיה הפעילות הכלכלית תתייצב עד סוף 2020 ברמה של יוני. במקרה כזה, התמ"ג העסקי לנפש יירד בכ-8%. "אומדנים אלה מצביעים על כך שכלכלת ישראל נמצאת במיתון עמוק", אומר מלניק. הערכותיו להתכווצות התוצר חמורות משהיו לפני כחודש.

מדד מלניק מבוסס על אינדיקטורים שונים לפעילות המשק, שרובם צללו בחדות בחודשים הקודמים, בעקבות המשבר. חלק מהאינדיקטורים שעליהם מבוסס המדד ליוני מתייחסים לנתוני מאי או אפריל, שהם האחרונים הזמינים בינתיים. 

לפי אומדן ראשוני של מלניק, הירידות החדות שחלו באפריל במדד הייצור התעשייתי ובמדד הפדיון בענפי המסחר והשירותים קוזזו בעליות בסדר גודל דומה במאי. עם זאת, מדד הייצור התעשייתי נותר במאי ברמה נמוכה ב-7.1% מבפברואר, ומדד הפדיון בענפי המסחר והשירותים במאי נמוך מבפברואר ב-13.7%. 

יבוא התשומות לייצור המקומי עלה קלות ביוני, ולדברי מלניק הדבר מסמן בלימה בהידרדרות הפעילות. לעומת זאת, המדד הושפע לרעה מהירידה הדרסטית שחלה באפריל במספר משרות השכירים במגזר העסקי - הוא צלל ב-27.6% באפריל לעומת מארס, לאחר ירידה של 3.4% במארס. 

מדד מלניק מתבסס על אינדיקטורים כגון אלה במטרה להראות כמעט בזמן אמת את רמת הפעילות במשק ואת התפניות בו (כניסה למיתון או יציאה ממנו). בנק ישראל אמור לפרסם היום (רביעי) את המדד המשולב ליוני – המקביל למדד מלניק. 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker