סקר החברות של בנק ישראל: מצב המשק - הגרוע ביותר מתחילת שנות ה-2000

בענפי התעשייה והשירותים צופים הרעה ברבעון השלישי ■ עם זאת, העסקים - ובייחוד הקטנים שבהם - מדווחים על הקלה בקשיי המימון

אבי וקסמן
אבי וקסמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מסעדה סגורה בתל אביב
מסעדה סגורה בתל אביבצילום: מגד גוזני

סקר החברות של בנק ישראל מעיד על התכווצות חדה במגזר העסקי - לרמה שלילית עמוקה אף מזאת שנרשמה ברבעון הראשון של 2009 ובעת המשבר הכלכלי ב-2002-2001.

לפי ממצאים מהסבב האחרון של הסקר, שנערך מאמצע יוני עד השבוע השלישי של יולי, מאזן הנטו ירד למינוס 50, או מינוס 48 בניכוי עונתיות. מאזן הנטו הוא ההפרש בין שיעור החברות והעסקים שדיווחו על עלייה בפעילות לבין שיעורם של אלה שדיווחו על ירידה, לאחר שקלול לפי המשקלות המתאימים לגודל כל ענף במגזר העסקי.

בענף התעשייה, מאזן הנטו של התפוקה ירד לעומת הרבעון הראשון. החברות מעריכות, על סמך ההזמנות לרבעון הבא, שהמכירות ימשיכו לרדת - לשוק המקומי וגם ליצוא.

הפעילות של המגזר העסקי צוללת

בענף השירותים, מאזן הנטו של הפדיון ירד לעומת הרבעון הראשון. גם בענף זה צופים כי ברבעון השלישי הפעילות תמשיך להתכווץ, והחברות מדווחות שההזמנות מחו"ל ירדו.

בענף המסחר, מאזן הנטו של המכירות ירד לעומת הרבעון הראשון. עם זאת, החברות צופות שיפור במכירות ברבעון השלישי.

לעומת הסבב הקודם של הסקר, שנערך ברבעון הראשון, ניכרת הקלה בקשיי המימון של העסקים - בייחוד של עסקים קטנים. עם זאת, בענפי המלונאות, התחבורה והתקשורת חלה החמרה בקשיי המימון.

הממצאים של סקר החברות מבוססים על תשובותיהם של 272 עסקים וחברות מענפים שונים. הם התבקשו לדווח על כיווני השינוי (עלייה, ירידה או יציבות) של משתנים שונים בפעילותם העסקית, כגון העסקת עובדים והזמנת חומרי גלם, ולציין את עוצמתם. בבנק ישראל אומרים כי "בדרך כלל נמצא כי הנתונים מסקר החברות מתואמים עם מגמות הנתונים המקרו-כלכליים של המשק, ויתרונם נעוץ בכך שהם זמינים ומספקים מידע במהירות יחסית למקורות הנתונים האחרים".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker