6.5 מיליארד שקל, לא סופי: המענק מתקרב לחקיקה – אבל לא כל אזרח יקבל אותו אוטומטית

עלות המענק התנפחה בחצי מיליארד שקל מאז ההצהרה עליו לפני שבוע ■ בתזכיר החוק החדש אין אזכור להחרגה של בכירי המגזר הציבורי מהמענק המשתכרים מעל 30 אלף שקל בחודש כפי שהוצהר ■ התשלום ידרוש לתקן בפעם הרביעית בתוך ארבעה חודשים את חוק יסוד: משק המדינה

אבי וקסמן
אבי וקסמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הולכי רגל במעבר חצייה ליד קניון עזריאלי, תל אביב, יולי 2020
הולכי רגל במעבר חצייה ליד קניון עזריאלי, תל אביבצילום: מוטי מילרוד

התקציב הדרוש לתשלום המענק החד-פעמי לכל תושבי ישראל, שעליו הכריז ראש הממשלה, בנימין נתניהו, בשבוע שעבר, נאמד עתה ב-6.48 מיליארד שקל – ולא 6 מיליארד, כפי שהוצהר קודם לכן. הגידול בתקציב נובע מתוספת למענק שתינתן לנכים ולקבוצות נוספות.

משרד האוצר פירסם אמש בשעת לילה מאוחרת (אור ליום חמישי) שני תזכירי חוק (טיוטות להצעת חוק ממשלתית) שנועדו לאפשר את תשלום המענק. באחד מוצע לשלם "מענק חד-פעמי" בסך 750 למבוגר (מי שמלאו לו 18 שנה עד 1 ביולי 2020), ועוד 500 שקל בגין כל ילד – עד הילד השלישי בכל משפחה.

המענק בסך 750 שקל יישלל ממי שהכנסותיהם גבוהות – שכירים ואחרים שהכנסותיהם ב-2019 עלו על 651 אלף שקל, כך שהם נדרשו לשלם מס יסף בשיעור 3%. מי שלא הגיש דו"ח מס בגין 2019, תובא בחשבון הכנסתו ב-2018. עם זאת, גם בעלי ההכנסות הגבוהות יקבלו מענק בגין ילדיהם – בסך 500 שקל על כל ילד, עד תקרה של 1,500 שקל למשפחה.

תוספת מיוחדת למענק בסך 750 שקלים נוספים תשולם לכמה קבוצות - מקבלי גמלת סיעוד, גמלת הבטחת הכנסה, קצבת מזונות, קצבת עולה נזקק, קצבת נכות, קצבה לנכי רדיפות הנאצים, גמלת נכות לעולה, ותגמול לנכה או לנכה נפגע פעולת איבה לפי סעיפים 6 ו-7 לחוק הנכים (תגמולים ושיקום). אם לכל אחד משני בני זוג מגיעה תוספת למענק, הם יקבלו רק תוספת אחת.

המענק יהיה פטור ממס. הוא ישולם לכל תושבי ישראל, כהגדרתם בחוק הביטוח הלאומי – למעט מי ששוהים בחו"ל יותר משלושה חודשים ומפגרים בתשלום דמי הביטוח הלאומי למשך יותר משנה.

המענק יועבר אוטומטית רק למקבלי הקצבאות שבגינם מוענקת התוספת בסך 750 שקל, כגון קצבת נכות, וכן להורים המקבלים קצבאות ילדים. שאר תושבי ישראל – למשל רווקים שאינם מקבלי קצבאות – יצטרכו להגיש לביטוח הלאומי בתוך שנה בקשה לקבלת המענק בטופס מקוון, "מכיוון שבידי המוסד לביטוח לאומי לא קיימים נתונים לגבי תושבים שאינם מקבלים קצבאות שונות", כפי שמסבירים במשרד האוצר. הבקשה תכלול בין השאר את תאריך הנפקת תעודת הזהות, מספר טלפון, ופרטי חשבון בנק.

בתזכיר החוק השני מוצע להכניס תיקון נוסף – רביעי במספר בארבעת החודשים האחרונים – בחוק יסוד: משק המדינה. חוק היסוד מגביל את הוצאות הממשלה בהיעדר תקציב מאושר ל-2020, ושלושת התיקונים שנעשו בו עד כה נועדו לאפשר את הגדלת ההוצאות לשם התמודדות עם משבר הקורונה.

התיקון המוצע מגדיל את השיפוי למוסד לביטוח לאומי שתשלם הממשלה ב-2020 ב-6.48 מיליארד שקל – כדי לממן את המענק החדש. התיקון האחרון לחוק היסוד חקק בכנסת רק בשבוע שעבר. הוא אושר חרף הערות של הייעוץ המשפטי של ועדת הכספים, שטען כי הגדלות חוזרות ונשנות של מסגרת ההוצאה המותרת באמצעות תיקונים לחוק היסוד מעלים חשש לחקיקה דה פקטו של תקציב לשיעורין, תוך שהממשלה משתהה בחקיקה תקציב 2020.

בניגוד להצהרות ראש הממשלה ושריו לאחר ישיבת הקבינט הכלכלי, בתזכיר החוק החדש אין אזכור להחרגתם של בכירי המגזר הציבורי המשתכרים 30 אלף שקל בחודש או יותר מקבלת המענק. בלשכה המשפטית של משרד האוצר לא הצליחו למצוא נימוק ראוי להחרגה זאת, והבינו כי לא יוכלו להגן עליה מפני טענות לאפליה אסורה. בעקבות זאת, הושוו התנאים כלפי מעלה – והמענק יישלל רק מהמעטים מבכירי המגזר הציבורי המשתכרים יותר מ-651 אלף שקל בשנה (כ-54 אלף שקל בחודש).

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker