נתניהו בהתקפה אישית על שאול מרידור: "בלתי-נתפש שפקידים מתדרכים נגד החלטות שהתקבלו בממשלה"

שר האוצר אינו מגן על הממונה על התקציבים: "אם יוצגו הוכחות למעשים מסוג זה, הדברים יטופלו משמעתית" ■ מרידור הוא בין המתנגדים למענק לכל אזרח, ואמר אתמול: "לא נפסיק להגיד את דעתנו" ■ יועצו של נתניהו, פרופ' אבי שמחון, השתתף בדיון עם כלכלנים בכירים שרובם התנגדו למענק, אך אמר לאחר מכן: "רוב הכלכלנים הרציניים שאני מכיר לגמרי בעד"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נתניהו בירושלים, בחודש שעבר. עיניו נשואות לחודש מארס בשנה הבאה

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, יצא הבוקר (שישי) בהתקפה אישית נגד הממונה על התקציבים במשרד האוצר, שאול מרידור, בעקבות התנגדותו של מרידור למענק לכל אזרח שעליו הכריז נתניהו ביום רביעי. 

"בלתי-נתפש שפקידים מתדרכים נגד החלטות שהתקבלו בממשלה ופועלים לסכל אותן. לא נקבל זאת", נכתב בעמוד הפייסבוק של נתניהו, לצד שיתוף פוסט ח"כ שלמה קרעי (הליכוד), שתקף את התנגדותו של מרידור למענק. נתניהו לא השמיע הכחשה כשנשאל שלשום אם בכוונתו לפעול להדחה של מרידור.  

שר האוצר, ישראל כ"ץ, לא יצא להגנת מרידור - שמונה לתפקידו ב-2017, בתקופת כהונתו של שר האוצר הקודם, משה כחלון. כ"ץ אמר בתגובה הבוקר: "עובדי המדינה נדרשים למלא אחר החלטות הדרג המדיני. במידה ויוצגו בפני שר האוצר הוכחות למעשים מסוג זה, הדברים יטופלו במסגרת המשמעתית של שירות המדינה".

"חתרנות פקידותית"

קרעי כתב אתמול בפייסבוק, לצד תמונתו של מרידור: "כבר הכרנו את התופעה שבה פקידים מנסים לשלוט במדינה נגד נבחרי הציבור. ראש אגף התקציבים באוצר, שאול מרידור, הפך זאת לאומנות. הוא מטרפד החלטות של ראש הממשלה נתניהו להעביר עוד כספים וסיוע לאזרחי ישראל - לעצמאים, לבעלי העסקים, לשכירים ולמובטלים. בשעת משבר קשה זו ובכלל, אסור לקבל זאת בשום אופן. תפקידם של פקידים הינו לבצע את מדיניות הממשלה. כל ניסיון להחיל מדיניות משלהם בניגוד למדיניות הממשלה מהווה חתרנות פקידותית. יתרה מכך, תדרוך עיתונאים נגד הממשלה והעומד בראשה וניהול מסע דה-לגיטימציה נגד מדיניות הממשלה, הופכים את המציאות לבלתי-נסבלת".

פרופ' אבי שמחוןצילום: מוטי מילרוד

מרידור הביע התנגדות לכוונה לשלם את המענק, ולפי דיווחים, בדיון שנערך בעניין אמר כי היא דומה למדיניות הפופוליסטית שלדבריו החריבה את כלכלת ונצואלה. אתמול התייחס מרידור לנושא בשולחן עגול של מכון אהרן למדיניות כלכלית, ואמר: "ניישם את המדיניות שמחליטים עליה, אבל לא נפסיק להגיד את דעתנו על המדיניות שמחליטים עליה לפני שמקבלים את ההחלטות, גם אם לא אוהבים אותה". 

מרידור רמז כי ההתנהלות סביב המענק פוגעת באמינות של ממשלת ישראל, בייחוד נוכח העובדה שרק כמה שעות לפני ההכרזה על המענק אושרה בוועדת הכספים של הכנסת הגדלה נוספת בתקרת ההוצאה המותרת ב-2020 - שאינה כוללת את המענק. "אמינות היא דבר שנבנה לאורך זמן ונהרס מהר", אמר הממונה על התקציבים. לדבריו, "אנו צריכים להקפיד כממשלה להביא תוכניות שמגיעות בזמנים נכונים ולא רודפות אחת אחרי השנייה, אלא אם אין ברירה וטעינו. חשוב לשדר רצינות. מסתכלים עלינו מהארץ ומהעולם". 

בניגוד לרמיזה של נתניהו, המענק החדש עדיין לא הובא לדיון בממשלה. יועצו הכלכלי של ראש הממשלה, פרופ' אבי שמחון, אמר אמש בראיון בחדשות 12: "אני מופתע לשמוע כאילו רוב הכלכלנים נגד (המענק החדש). רוב הכלכלנים הרציניים שאני מכיר לגמרי בעד, מפני שזאת תוכנית טובה מאוד". 

הפתעתו של שמחון היתה מעושה - הוא אמר את הדברים זמן קצר לאחר שהשתתף בשולחן העגול של מכון אהרן, שבו הובעה התנגדות למענק החדש או ל"שפיכת כסף" מצד כלכלנים בכירים, ובהם נגידת בנק ישראל לשעבר קרנית פלוג והמשנה לנגיד לשעבר צבי אקשטיין. פרופ' עומר מואב, שהנחה את השולחן העגול, סיכם את דבריו - לאחר ששמחון כבר עזב את הדיון - בהבעת תקווה ש"אולי שמחון יפסיק להיות חותמת גומי לשטויות של נתניהו".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker