ירידה חודשית של 0.7% במחירי הדירות; מדד המחירים לצרכן ירד ב-0.1%

האינפלציה בפועל ב-12 החודשים האחרונים נותרה שלילית אבל עלתה מעט, ל-(1.1%-) ■ העלייה השנתית במחירי הדירות התמתנה ל-2% בלבד ■ הפירות והירקות הטריים הוזלו ב-7.6%

אבי וקסמן
אבי וקסמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
סופר מרקט
אבי וקסמן
אבי וקסמן

מדד המחירים לצרכן ירד ב-0.1% ביוני 2020. מרבית הכלכלנים צפו יציבות או ירידה קלה במדד. הירידה במדד ביוני נמדדה לאחר ירידה מפתיעה בשיעור 0.3% במאי, ירידה נוספת של 0.3% באפריל ועלייה של 0.4% במארס. 

בין השאר, חלו ביוני ירידות מחירים בסעיפי הירקות והפירות הטריים (7.6%), התרבות והבידור (1.2%) וההלבשה וההנעלה (0.8%). בשר, עופות, דגים ומוצריהם הוזלו ב-1.3%, וסעיף המזון כולו (שאינו כולל פירות וירקות) ירד ב-0.2%. סעיף הירקות והפירות (הכולל לא רק פירות וירקות טריים) ירד ב-6.1%. מחירי ההארחה, הנופש והטיולים ירדו ב-4.8%. סעיף הדיור במדד (המבוסס בעיקר על שכר דירה) ירד ב-0.1%. 

סעיף התחבורה עלה ב-1.5%, בין השאר בגלל התייקרות הדלק. המחיר המפוקח של הבנזין בשירות עצמי התעדכן בתחילת יוני מ-4.89 שקלים ל-5.21 שקלים לליטר. חלב ומוצריו התייקרו ב-1.2%. סעיף הדיור במדד (המבוסס בעיקר על שכר דירה) ירד ב-0.1%. 

האינפלציה בפועל ב-12 החודשים האחרונים נותרה שלילית, אבל עלתה חרף הירידה החודשית במדד, ל-(1.1%-), לעומת (1.6%-) במאי ו-(0.6%-) באפריל. האינפלציה במאי היתה הנמוכה ביותר שנמדדה בישראל מאז פברואר 2004, שבו הגיעה האינפלציה ל-(2.7%-). עם פרסום המדד היום, נמחקה מחישוב האינפלציה ב-12 החודשים האחרונים הירידה החדה שחלה במדד ביוני 2019, בשיעור 0.6%. 

האינפלציה בפועל בישראל היתה חיובית מקיץ 2017 עד פברואר האחרון, ובמארס ירדה ל-0%. 

בניכוי סעיף הדיור, ירידת המדד ב-12 החודשים האחרונים חדה אף מזאת של המדד הכללי - 1.6%. המדד ללא ירקות ופירות ירד בתקופה זו ב-1.2%, והמדד בניכוי אנרגיה ירד ב-0.4% ב-12 החודשים האחרונים.

לפי נתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה (הלמ"ס), במדד מחירי הדירות (שאינו משוקלל במדד המחירים לצרכן) חלה הירידה החודשית החדה ביותר זה כשנתיים וחצי - ירידה חודשית חדה למדי בשיעור 0.7% באפריל-מאי 2020 לעומת מארס-אפריל. ב-12 החודשים האחרונים טיפסו מחירי הדירות ב-2%,  לעומת עלייה שנתית של 3.5% שעליה דווח לפני חודש, ועלייה שנתית של 4.2% שעליה דווח לפני חודשיים (לפי הנתונים שהיו זמינים אז, לפני עדכונם). 

במחירי הדירות החדשות חלה ירידה חודשית של 1.2%. בהתבוננות שנתית הם עלו ב-0.5%, לעומת עלייה של 2.9% שעליה דווח לפני חודש. 

בהתבוננות חודשית, מחירי הדירות עלו במחוזות הדרום (ב-0.7%) והמרכז (ב-0.1%), וירדו בשאר המחוזות - בירושלים (2.5%), בצפון (1.4%), בתל אביב (0.9%) ובחיפה (0.4%). בהתבוננות שנתית, חלה ירידה מחירים רק מחוז חיפה, בשיעור 0.9%. בשאר המחוזות חלו עליות מחירים, והעלייה החדה ביותר נמדדה במחוז תל אביב (4.8%).

בעת חישוב מדד המחירים לצרכן ליוני, נותרו כמה סעיפים שבלמ"ס התקשו למדוד במישרין בגלל משבר הקורונה - כמו מחירי הנסיעות לחו"ל. ככלל, כשאי-אפשר למדוד את מחירו של מוצר או שירות מסוים, מבוצעת זקיפה - כלומר מיוחס להם שיעור השינוי במדד המחירים לצרכן כולו (ללא מוצר או שירות אלה), או בסעיף כללי יותר במדד (למשל, במקרה של מוצר מזון שלא נמכר - שיעור השינוי במחירים של כל מוצרי המזון). 

סל הצריכה שעל פיו מחושב מדד המחירים לצרכן מתעדכן אחת לשנתיים. הוא אינו משקף בינתיים שינויים שחלו בצריכה של משקי הבית בעקבות משבר הקורונה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker