"טיפה בים": הממשלה פותחת קרן של 53 מיליון שקל לארגוני המגזר השלישי

רבע מסכום הקרן מקורו בקרנות פילנתרופיות ■ מנכ"לית מנהיגות אזרחית: קרן הסיוע החדשה משאירה ארגונים רבים מדי ללא מענה

אבי וקסמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חלוקת מצרכים לנזקקים (למצולמים אין קשר לנאמר בכתבה)צילום: אייל טואג
אבי וקסמן

על רקע הביקורת להזנחה של המגזר השלישי בעת משבר הקורונה, הכריז משרד האוצר היום (ג') על הקמתה של קרן סיוע חדשה לארגוני החברה האזרחית, בסך 53 מיליון שקל. ארגון שהכנסותיו נפגעו ב-25% או יותר, יוכל לפנות לקרן בבקשות למענק בסך 400-10 אלף שקל. 

הסיוע יוענק לארגונים ללא כוונת רווח שיותר מ-50% מפעילותם היא מתן שירותים חברתיים לאוכלוסיות הזקוקות לסיוע, והכנסותיהם ב-2018 היו בין 500 אלף שקל ל-20 מיליון שקל. 25% מהמענקים מקורם בסיוע פילנתרופי. 

ארגוני המגזר השלישי כמעט ולא קיבלו סיוע כספי עד כה, חרף הצהרות כי יוקצו בעבורם 200 מיליון שקל. חלק מהארגונים יכלו לפנות בבקשה לסיוע בצורת מענק להשתתפות בהוצאות קבועות, בדומה לזה המחולק לעסקים - אבל הקריטריונים למתן המענק אינם מאפשרים למרבית העמותות לקבל אותו. 

ליאור פינקל-פרל, מנכ"לית מנהיגות אזרחית, ארגון הגג של המגזר השלישי, אמרה בעקבות ההכרזה על הקמת הקרן: "בזמן שעמותות וארגונים רבים נמצאים במשבר חמור, ופועלים כבר על אדים - אנו מברכים על פתיחת עוד מסלול סיוע, שהארגונים ציפו לו מאז מארס". עם זאת, הוסיפה פינקל-פרל, גם קרן הסיוע החדשה משאירה ארגונים רבים מדי ללא מענה, בגלל הסכום הכולל שהוקצה לקרן והקריטריונים הנוקשים למתן הסיוע. 

"מעבר לזה, אם מטרתה של הקרן לעזור למגזר השלישי - 53 מיליון שקל זו טיפה בים", אמרה פינקל-פרל. לדבריה, "אנו צופים בזמן אמת בקריסתן של עמותות חדשות מדי יום. מי ידאג לנשים נפגעות אלימות במשפחה? מי יסייע לקשישים, אנשים עם מוגבלויות או נפגעי חרדה? הממשלה צריכה לקחת אחריות, להכניס את היד לכיס ולמנוע קריסה של התשתית החברתית של ישראל, שמתרחשת מול עינינו".

שר האוצר, ישראל כ"ץ, אמר בתגובה: "אני רואה חשיבות רבה בארגונים ללא מטרות רווח שפעילותם היא מתן סיוע ושירותים חברתיים לאוכלוסיות נזקקות, ולכן החלטתי להקל בקריטריונים, להפחית בירוקרטיה ולהגדיל את הסיוע לארגונים אלה".

שר העבודה והרווחה, איציק שמולי, אמר: "הארגונים החברתיים היו הראשונים שהתגייסו ללא תנאי וללא סייג כדי לסייע לאוכלוסיות השונות. אסור לתת להם לטבוע. אני מצדיע לקרנות הפילנתרופיה".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker