הפתעה לטובה בנתוני הלמ"ס: מספר מחוסרי העבודה ירד לכ-500 אלף במחצית הראשונה של יוני

בעקבות המשבר, הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה מפרסמת בראשונה נתונים על שוק העבודה בתדירות חצי חודשית ■ שיעור העובדים בחל"ת צלל ל-5.3% במחצית הראשונה של יוני

אבי וקסמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
לשכת התעסוקה בתל אביב (למצולמים אין קשר לנאמר בכתבה)
אבי וקסמן

כמה מובטלים יש כיום בישראל? זוהי אחת התעלומות הכלכליות הגדולות של משבר הקורונה, היות שנתוני האבטלה מתפרסמים באיחור, וחישובם אינו מתאים תמיד לשינויים המהירים בשוק העבודה. נתונים שפירסמה היום (ב') הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה (הלמ"ס) הפתיעו לטובה כמה ממקבלי ההחלטות, כיוון שעלה מהם כי שיעור האבטלה במשק ירד בחדות בתקופה שלאחר הסרת ההגבלות על המשק.

מהנתונים החדשים אפשר להסיק כי מספרם של מחוסרי העבודה בישראל במחצית הראשונה של יוני היה כ-507 אלף - לפי הגדרה בלתי־רשמית, המביאה בחשבון גם עובדים בחל"ת, ועובדים שפוטרו החל במארס ואינם מחפשים עבודה. אם מתייחסים לכל אלה כמובטלים, שלא כמו בהגדרה הרשמית של אבטלה, מתקבל כי שיעור האבטלה במחצית הראשונה של יוני היה כ–12.2%. ייתכן כי מאז חלה עלייה באבטלה, עקב העלייה בתחלואה וחידוש ההגבלות על הפעילות במשק – ופרסומי שירות התעסוקה על עלייה במספרם של דורשי העבודה החודשים תומכים בהערכה זו.

הנתונים החדשים של הלמ"ס נראים מעודדים לאור הערכות אחרות בדבר שיעור האבטלה שרווחו עד כה. בבנק ישראל העריכו לפני כשבוע כי 650-720 אלף ישראלים עדיין מובטלים, נמצאים בחל"ת או פוטרו בעקבות משבר הקורונה. שירות התעסוקה, שמתבסס על דיווחים וולונטריים למחצה על חזרה לעבודה, פירסם כי "שיעור האבטלה עומד על 21%". הביטוח הלאומי מבהיר כי בידיו 556 אלף תביעות פתוחות לדמי אבטלה, וכי 469 אלף איש דיווחו לו על חזרתם לעבודה מאז 18 באפריל.

הפרסום של הלמ"ס מאתמול הוא פרסום ראשון של נתוני התעסוקה שלה בתדירות דו-שבועית – בעוד עד כה פורסמו הנתונים מדי חודש בלבד (ועד 2021 – מדי רבעון). בלמ"ס מבהירים כי הנתונים החדשים מבוססים על הגדרות שונות מאלה שבהן משתמשים הגופים האחרים.

לפי הלמ"ס, מספר הבלתי-מועסקים במחצית הראשונה של יוני, לפי ההגדרה הרשמית, היה 210.6 אלף איש. שיעורם מבין כלל המשתתפים בכוח העבודה הוא 5.2% (מקרב בני 15 ומעלה, ללא ניכוי עונתיות), לעומת 4%-3% בקירוב מתחילת 2020 ועד תחילת משבר הקורונה. נתונים אלה אינם כוללים עובדים בחל"ת, שאינם מוגדרים כ"בלתי-מועסקים" לפי ההגדרות הבינלאומיות.

העובדים בחל"ת נמנים על ידי הלמ"ס כ"נעדרים זמנית מעבודה במשך כל השבוע בגלל סיבות הקשורות בנגיף הקורונה". מספרם של אלה היה 213.6 אלף איש ביוני, ושיעורם מבין המשתתפים בכוח העבודה - 5.3%. נתון זה מלמד על ירידה חדה לעומת השיא שנמדד במחצית הראשונה של אפריל – כ-34%. באפריל כלל שיעור זה גם מאות אלפי עובדים במגזר הציבורי שנשלחו לבתיהם לחופשה כפויה.

בצירוף שתי הקבוצות מתקבל שיעור אבטלה בלתי-רשמי של כ-10.5%, או 424.2 אלף איש. לצדם, מתוך כ-2.4 מיליון ישראלים שאינם משתתפים בכוח העבודה (מי שאינם עובדים ואינם מחפשים עבודה באופן פעיל), 83.1 אלף איש הפסיקו לעבוד בגלל פיטורים או סגירה של מקום העבודה שלהם החל במארס. אם גם הם היו מחפשים עבודה, הם היו נמנים כחלק מכוח העבודה – יחד עם הבלתי-מועסקים המחפשים עבודה.

לפי הלמ"ס, שיעור ההשתתפות בכוח העבודה במחצית הראשונה של יוני היה 63.1% (ללא ניכוי עונתיות), לעומת כ-64% בחודשיים הראשונים של 2020.

המוסד לביטוח לאומי. למצולמים אין קשר לנאמרצילום: איציק בן מלכי

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker