התוכנית המסתמנת: מענקים לעצמאים שהכנסותיהם ירדו ב-50% - והפשרה של קרנות השתלמות

במשרד האוצר מעוניינים להביא לאישור הממשלה ביום ראשון תוכנית סיוע בסך כ-70 מיליארד שקל ■ הזכאות לדמי אבטלה תוארך, ועצמאים ועסקים יקבלו מענקים אחת לחודשיים

אבי וקסמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שר האוצר, ישראל כ"ץצילום: מארק ישראל סלם
אבי וקסמן

במשרד האוצר מגבשים את פרטי תוכנית הסיוע הכלכלית, שבכוונת המשרד להביא לאישור הממשלה ביום ראשון, ולאישור הכנסת בהמשך השבוע הבא.

התוכנית, שהוצגה לראש הממשלה בנימין נתניהו ולשר האוצר ישראל כ"ץ, צפויה להסתכם בכ-70 מיליארד שקל - נוסף על התוכניות שהוצגו עד כה, שמימושן עד סוף יוני הסתכם ב-47 מיליארד שקל. סכום התוכנית עשוי להשתנות, בכפוף לניצול שלה ולמצב התעסוקה במשק.

כ"ץ כבר הציג השבוע כמה מעיקרי התוכנית, ובראשם הארכת הזכאות לדמי אבטלה ומענקים קבועים לעצמאים. לפי המסתמן, רק עצמאים שהכנסותיהם צללו ב-50% או יותר יהיו זכאים למענקים.

כחלק מהתוכנית, מקודמת הוראת שעה לחצי שנה, שתאפשר משיכה ללא תשלום מס של כספים מקרנות השתלמות גם אם עדיין לא חלפו שש שנים מאז פתיחתן. המשיכה תוגבל לכ-10,500 שקל בחודש - בדומה לשכר הממוצע במשק.

אפשרות לחל"ת של 14 יום

לפי התוכנית המסתמנת, כל מי שזכאותו לדמי אבטלה לפי התנאים הקיימים הסתיימה מאז ינואר 2020, או תסתיים עד יוני 2021, יהיה זכאי לדמי אבטלה עד יוני 2021 - ולא רק עד 16 באוגוסט 2020, כפי שהחליטה הכנסת השבוע. הנדיבות של דמי האבטלה תהיה תלויה בשיעור האבטלה במשק; אם הוא יירד מתחת ל-10%, צפויים לרדת סכומי התשלום למי שזכאותם הוארכה בעקבות התוכנית.

הרחבת הזכאות תכלול הקלות והטבות שעליהן כבר הוחלט, ובהן הביטול של חמשת ימי ההמתנה בין תקופות אבטלה, והקלה בחישוב תקופת האכשרה. כמו כן, מסתמן כי משך הזמן המזערי של חופשה ללא תשלום (חל"ת) שבגינו אפשר לקבל דמי אבטלה יקוצר מ-30 יום ל-14 יום - כדי למנוע ממעסיקים להשאיר עובדים בחל"ת רק כדי לא לפגוע בזכאותם.

לפי התוכנית, מענקי ההסתגלות לעובדים בני 67 ומעלה ימשיכו להיות משולמים. עם זאת, מסתמן כי לעת עתה הם יובטחו רק עד סוף 2020.

מענק של עד 7,500 שקל בחודש לעצמאיים

לפי העקרונות שאישרו נתניהו וכ"ץ, עצמאים ועסקים שהמחזור שלהם ירד בשיעור ניכר - ככל הנראה ב-50% לפחות - יהיו זכאים למענקים בגין כל חודש עד יוני 2021, שישולמו אחת לחודשיים.

מחאת עצמאים בתל אביבצילום: מגד גוזני

למענק לעצמאים יהיו זכאים מי שהכנסתם החייבת במס בשנים קודמות לא עלתה על 640 אלף שקל בשנה, וירדה ב-50% או יותר בעקבות המשבר. גובה המענק יהיה עד 70% מההכנסה החייבת, אך לא יותר מ-15 אלף שקל אחת לחודשיים.

המענקים לעסקים יינתנו על פי המודל של מענק ההשתתפות בהוצאות קבועות שעליו כבר הוחלט - אבל בסכומים מוגדלים. עסקים שהמחזור השנתי שלהם אינו עולה על 300 אלף שקל יקבלו מענק בסך כ-6,000-3,000 שקל אחת לחודשיים. עסקים גדולים יותר - עד תקרת מחזור של 100 מיליון שקל - יקבלו מענק שיחושב לפי נתוניהם, ויגיע לכל היותר ל-500 אלף שקל אחת לחודשיים. במשרד האוצר בוחנים דרכים להגדלת המקדמות המשולמות לעסקים בגין המענקים, נוכח העובדה שהתשלום של מענק ההשתתפות בהוצאות קבועות לאלפי עסקים מתעכב.

בתוספת להנחה הגורפת בארנונה לעסקים שכבר אושרה לפני כמה חודשים - בסך 25% מהארנונה השנתית בגין 2020 - יינתן החזר ארנונה לעסקים שנפגעו במיוחד מהמשבר. להחזר יהיו זכאים עסקים שהכנסותיהם אינן עולות על 100 מיליון שקל, ושהמחזור שלהם נפגע ב-60% או יותר. החובה לחידוש של רישיונות עסק צפויה להידחות עד יוני.

במשרד האוצר מעוניינים להגדיל את ההלוואות לעסקים בערבות המדינה, כך שכל עסק יוכל לקבל הלוואה בסכום של עד 24% מהמחזור השנתי שלו, במקום 16% לכל היותר עד כה. סך ההלוואות יוגדל בכ-20 מיליארד שקלים נוספים, לכ-45 מיליארד שקל, ועסקים יוכלו לקחת הלוואות משני גופים ממנים שונים (למשל שני בנקים, או בנק וחברות כרטיסי אשראי). הגדלת מסגרת ההלוואות עשויה לדרוש שינוי חקיקה מיוחד. במשרד האוצר פועלים גם לאפשר דחייה של החזרי משכנתאות והלוואות עד יוני 2021.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker