משרד הכלכלה מציג: תוכנית לעידוד תעסוקה בהשקעה של 6 מיליארד שקל

אם תצא לפועל, התוכנית החדשה שחשף היום המשרד צפויה ליצור בשנתיים הקרובות 138 אלף משרות - בעיקר בעזרת רשות ההשקעות ■ התוכנית כוללת מסלולים חדשים לתמרוץ מעסיקים לקליטת עובדים והרחבת מסלולים קיימים

טלי חרותי-סובר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
תל אביב בזמן קורונה
כמעט 75% מהנשאלים בני 24-15 דיווחו על הפרעות נפשיות שקשורות במשבר. למצולמים אין קשר לכתבהצילום: AMIR COHEN/רויטרס

משרד הכלכלה והתעשייה הציג היום (רביעי) תוכנית להשבת עובדים לשוק התעסוקה, על רקע מצוקת משבר הקורונה ושיעור האבטלה הגבוה. התוכנית בעלת השם המעורפל מתייחסת למעשה להרחבת מסלולי תמרוץ עבור מעסיקים לקליטת עובדים, שחלקם ניתנים כבר היום.

ההשקעה הנדרשת היא גדולה - 5.65 מיליארד שקל, שמהם התקבלו כבר 600 מיליון שקל. הכסף יגיע מתוכנית הקורונה, עבורה הוקצבו כ-100 מיליארד שקל עד היום.

אם התוכנית תצא לפועל, לתעשייה בישראל יתווספו ב-2021-2020 כ-138 אלף משרות - 123 אלף מתוכן יגיעו בעזרת המסלולים החדשים. יתרונה של התוכנית הוא בעובדה שאין צורך לבנות במסגרתה מודלים חדשים, אלא להרחיב את הקיימים, שכבר הוכיחו את עצמם ככלי תמרוץ למעסיקים הקולטים עובדים שלא היו נקלטים אחרת.

הכלי המרכזי להוצאת התוכנית לפועל היא רשות ההשקעות, שמפעילה כבר כיום מסלולים שונים עבור קליטת עובדים, בדגש על אוכלוסיות מוחלשות ופריפריה. המסלול המרכזי בתוכנית החדשה שמציע המשרד מתייחס לסיוע בקליטת עובדים חוזרים מחופשה ללא תשלום (חל"ת) או מפיטורים למשרות איכותיות. זהו מסלול ייעודי לתקופת הקורונה, שנוגע לענפים בעלי פריון ושכר גבוהים יחסית, שעלות ההעסקה בהם גבוהה בהתאם, וכך גם תרומתם לתוצר.

מספר המתייצבים בלשכות התעסוקה גואה

במסלול זה יושקעו כ-1.5 מיליארד שקל, ועל פי הצפי הוא יכניס 60 אלף איש לשוק העבודה, בשכר ממוצע של 25 אלף שקל בחודש לעובד. על פי התוכנית, המשרד יתמוך במעסיק בשתי הקצאות למשך שישה חודשים, כך שהמעסיק יוכל לקלוט עובדים בלי לשלם את שכרם במשך חצי שנה.

המסלולים האחרים שמוצעים בתוכנית כבר קיימים, אך ההצעה היא להרחיב אותם על מנת לסייע למעסיקים לקלוט אוכלוסיות מוחלשות כמו חרדים, ערבים, אנשים עם מוגבלויות, הורים יחידים, בדואים ועובדות ממזרח ירושלים. בנוסף, מוצע להרחיב את מסלול הסיוע בגיוס מתמחים - מסלול לקליטת עובדים שזו עבודתם הראשונה בתחום, צעירים בדרך כלל. המסלול היה פתוח עד כה לבוגרי תואר ראשון מהאוכלוסייה הערבית המשתלבים במקצועות היי-טק בלבד, אך הוא יורחב לאוכלוסיות נוספות.

רשות ההשקעות תתגבר גם מסלולי מענקים לתעשיינים עבור הקמת מפעלים או פסי ייצור, שיכללו גם סיוע בהקמה, העתקה או הרחבה של מפעלים. בחלק מן המסלולים הרשות תוותר על דרישת הייצוא, שהייתה בסיסית ברוב מסלולי התמרוץ עד היום.

הכלים המשלימים

נוסף על רשות ההשקעות, בתוכנית החדשה תשתתף גם הסוכנות לעסקים קטנים, שתרחיב את פעילותה במטרה לסייע לעסקים ויזמים. הרשות תקים מאיצים עסקיים, תיתן יותר הלוואות מימון זעיר (מיקרו-פייננס) לנשים, ותעלה את מספר ההדרכות והליווי העסקי ליזמים. הסוכנות תפעל גם להרחבת  קרן ההלוואות בסיוע המדינה, ותתמוך כספית בגורמים עסקיים שיפעילו מיזמים לקידום עסקים קטנים ובינוניים.

עמיר פרץ
שר הכלכלה והתעשייה, עמיר פרץצילום: דניאל בר און

כמו כן, רשות החדשנות תקים מסלול פיתוח הון אנושי להיי-טק עבור 4,500 עובדים נוספים, ותקים "סיירות תכנות", קרי מסגרות הכשרה אינטנסיביות (Coding Bootcamps) להכשרת מתכנתים ואנשי נתונים, שבהם יעברו עוד כ-2,000 איש.

ככלים משלימים, משרד הכלכלה מציע מיצוי מנגנוני העדפת תוצרת הארץ במכרזים ממשלתיים, וקידום תיקוני חקיקה ואכיפה להעדפת רכש כחול לבן במגזר הציבורי. בין היתר, המשרד מציע גם הטלת חובה של קיום רכש כחול לבן בשיעור 50%-30% מכל פרויקט ציבורי. לפי הערכת התאחדות התעשיינים, כל מיליארד שקל המוסטים מייבוא לרכישה מספקים מקומיים צפויים להניב כ-3,000 משרות.

התוכנית תכלול גם הקמה של מערכת הוליסטית לסחר מקוון בעידוד ממשלתי, החל בפלטפורמת מכירה חכמה, דרך מחסנים לוגיסטיים וכלה במערך שינוע והפצה. הקמת הפלטפורמה תוסיף לפי ההערכות כ-2,000 משרות בטווח הבינוני-ארוך.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker