המשנה לנגיד: "התחלנו ברכישות האג"ח הקונצרניות. כבר אתמול קנינו קצת"

לדברי אביר, התוכנית השנויה במחלוקת נועדה להקל על חברות בגיוס אשראי – כדי לעצור פיטורי עובדים ■ "החלטנו לפעול באופן שמקדים את ההתרחשויות. גם אם לא רואים את זה עכשיו, עומדת להיות תקופה מאתגרת הרבה יותר"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אנדרו אביר
אנדרו אביר, המשנה לנגיד בנק ישראלצילום: עופר וקנין

המשנה לנגיד בנק ישראל, אנדרו אביר, אומר כי התוכנית החדשה של הבנק המרכזי לרכישת אג"ח קונצרניות ב-15 מיליארד שקל כבר יצאה לדרך מיד עם ההכרזה עליה אתמול (ב').

לדברי אביר, התוכנית נועדה להקל על חברות בגיוס אשראי – כדי לעצור פיטורי עובדים. "אנחנו לא רוצים להיות במצב שבו חברות מגבירות פיטורים מפני שהן חוששות ליכולת שלהן לגייס אשראי", אמר אביר בראיון ל-TheMarker. "הדבר הכי חשוב למשק כיום הוא שתהיה כמה שיותר תמיכה בתעסוקה. זה מה שאנו מנסים לעשות בכלים שלנו".

אביר אמר כי בדיוני הוועדה המוניטרית של בנק ישראל השבוע התגבשה תפישה שלפיה "גם אם לא רואים את זה עכשיו, עומדת להיות תקופה מאתגרת הרבה יותר". הדיונים, הוא אומר, התמקדו בעלייה שחלה בשבועות האחרונים בתחלואה בנגיף קורונה ובסיכונים הנובעים ממנה.

לדברי המשנה לנגיד, "החלטנו לפעול באופן שמקדים את ההתרחשויות (ahead of the curve), במקום לחכות ולראות מה יקרה. נערך דיון ער בשאלה אם לחכות להחמרה במשבר, או לזינוק הבא במרווחים – והקונצנזוס היה שכדאי להיות פרואקטיביים. שקלנו גם טענות שהועלו נגדנו אחרי ההכרזה על התוכנית – למשל, שהיא תעזור לעשירים. מה שהכריע את הכף היה הרצון שלנו לספק סביבה נוחה לגיוס אשראי לחברות גדולות וקטנות בשנה הבאה, מפני שצפויים תנאי אשראי מאתגרים יותר. לכן הצגנו שתי תוכניות – רכישות האג"ח הקונצרניות וחידוש ההלוואות לבנקים כנגד הלוואות שהם ייתנו לעסקים קטנים".

לדברי אביר, בנק ישראל כבר התכונן לרכישת אג"ח קונצרניות בתקופה האחרונה באמצעות כמה מעובדי חטיבת השווקים, שעסקו עד כה בניהול תיק האג"ח של הבנק בחו"ל. "התחלנו לקנות מיד עם ההודעה על התוכנית, אתמול ב-16:00, וכבר רכשנו קצת אג"ח", אמר.

בנק ישראל דיווח היום כי עד סוף יוני רכש אג"ח ממשלתיות בסך 23.4 מיליארד שקל מתוך תוכנית הרכישות שעליה הכריז ב-23 במארס, בסך 50 מיליארד שקל. מלאי עסקות ההחלף בשוק השקל-דולר שהבנק המרכזי עורך עם גופים פיננסיים ממשיך לרדת - מ-7.5 מיליארד דולר בסוף אפריל ל-6.8 מילאירד דולר בסוף מאי ו-4.5 מיליארד דולר בסוף יוני.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker