הביטוח הלאומי: הכסף שהאוצר מבקש להעביר לנו לא יספיק למימון כל ההטבות למובטלים

בעוד שר האוצר, ישראל כ"ץ, מתגאה בהטבות נוספות למובטלים, הביטוח הלאומי מתריע כי יש צורך במיליארד שקל נוספים כדי לעמוד בהן ■ העניין ייבדק לבקשת יו"ר ועדת הכספים

אבי וקסמן
אבי וקסמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מאיר שפיגלר
מאיר שפיגלרצילום: עופר וקנין

מימון ההטבות למובטלים שנחקקו אמש (ב') ובשבוע שעבר בכנסת דורש מהממשלה להזרים 3-2.8 מיליארד שקל למוסד לביטוח לאומי, אבל משרד האוצר ביקש בינתיים להעביר כ-2 מיליארד שקל בלבד – כך טען הבוקר מנכ"ל הביטוח הלאומי, מאיר שפיגלר, בוועדת הכספים של הכנסת.

הוועדה דנה הבוקר בבקשת משרד האוצר להעביר 1.9 מיליארד שקל לביטוח הלאומי כשיפוי על הרחבת הזכאות לדמי אבטלה ותשלומים דומים שעליהם הוחלט בכנסת בימים האחרונים – אלא ששפיגלר אמר כי סכום זה אינו מספיק להטבות נוספות למובטלים, שעליהן הוחלט אתמול בוועדת העבודה והרווחה של הכנסת. שר האוצר, ישראל כ"ץ, ויו"ר ועדת העבודה, חיים כץ, התגאו אתמול בסיכומים ביניהם על ההטבות הנוספות.

בבקשה שהעביר לוועדת הכספים בשבוע שעבר הממונה על התקציבים במשרד האוצר, שאול מרידור, הוא ציין כי העברת הכספים, שתיעשה כשינוי פנימי בתוכנית הכלכלית להתמודדות עם משבר הקורונה, נועדה לממן את הארכת הזכאות לדמי אבטלה עד 16 באוגוסט, למי שזכאותם היתה אמורה להסתיים בין 1 במארס לאמצע אוגוסט; את תשלום המענקים בגין יוני, יולי והמחצית הראשונה של אוגוסט לעובדים בני 67 ומעלה שאיבדו את מקום עבודתם, ואינם זכאים לדמי אבטלה מפאת גילם; ואת מניעת הקיזוז של דמי האבטלה מקצבאות קיום (כפל קצבאות). על פי משרד האוצר, צעדים אלה יסייעו לכ-470 אלף מקבלי דמי אבטלה, כ-30 אלף עובדים בני 67 ומעלה וכ-49 אלף מקבלי כפל קצבאות.

מליאת הכנסת אישרה אמש בקריאה שלישית את התיקון לחוק הביטוח הלאומי המאריך את הזכאות לדמי אבטלה עד 16 באוגוסט, וכן את ההקלה בתקופת האכשרה למובטלים. התיקון קובע כי משרד האוצר ישפה את הביטוח הלאומי בגין כל סכום שיוציא בגלל הרחבת הזכאות.

לדברי שפיגלר, ההחלטות שהתקבלו אתמול בוועדת העבודה והרווחה דורשות "סדר גודל של 800 מיליון עד מיליארד שקלים נוספים – למשל בגין ביטול חמשת ימי ההמתנה, הארכת תוקף ההקלה בתקופת האכשרה עד 16 באוגוסט, תשלום דמי אבטלה החל ביולי למובטלים שזכאותם הסתיימה בינואר ובפברואר, וכיו"ב. ההחלטות האלה לא התקבלו מבית היוצר של אגף התקציבים, אלא במסגרת הדיונים בוועדה".

יו"ר ועדת הכספים, משה גפני, דרש מנציג אגף התקציבים במשרד האוצר, עידו שוואב, לבדוק את העניין. לאחר בדיקה השיב שוואב כי לפי הערכה ראשונית שנערכה באגף התקציבים, העלות של ההטבות הנוספות שעליהן הוחלט בוועדת העבודה היא 600-500 מיליון שקל.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker